jít naiDNES.cz

Film už netáhne, teď je trend uvádět dokumenty. Které hvězdy vzdělávají lidi?

Kdy nastala ta změna? A kdo ji vlastně začal? Když člověk přepne na dokumentární kanál, občas má pocit, že se omylem octnul na předávání Oscarů. Místo nudných vědců a klasických moderátorů převzaly jejich role hollywoodské hvězdy, které natáčejí dokumenty jak na běžícím páse. Největší dokumentární stanice National Geographic je průkopníkem tohoto nového stylu a například jejich oblíbenec Morgan Freeman zdraví diváky hned ze tří dokumentárních seriálů. A k němu se nadšeně přidávají další.
Kristýna Kochánková   0:27
1/6

Dá se říci, že celé to možná odstartoval herec Alec Baldwin, který se v roce 2013 upsal k hostování a provázení dokumentu s názvem A Night of Exploration, jenž se nakonec z komplikovaných důvodů nevysílal, ale protože plánovaný dokumentární seriál patřil pod hlavičku největší celosvětové vzdělávací stanice National Geographic, nápad na obsazení hollywoodských hvězd na místa průvodců už nikdy nezapadl a naopak se rozjel ve velkém.

Dnes když přepnete na dokumentární kanál, není dne, abyste alespoň jednou nenarazili na hvězdného průvodce ve formátu, který byl dříve opovrhovaný. Herci v dřívějších dobách svým cvičeným hlasem dokumenty jen namlouvali, ale aby jimi přímo provázeli?

To bylo neslýchané a škodilo to jejich pověsti. Mělo se za to, že je to mizerně placená práce a kdo jde „z kina do televize“, tomu upadá kariéra a potřebuje si jen vydělat na složenky.

Dnes je to prestiž, a kdo nemá svůj dokument u NatGeo, ten má co dohánět. Například Morgan Freeman se už vzdal velkého plátna a nyní ho můžete vídat rovnou ve třech seriálech. Protože vzdělávat lidi je nové poslání Hollywoodu. Kdo se k němu ze slavných přidal?

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:27 3. září 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  21
 • Haha
  13
 • Cože
  12
 • Trapas
  12
 • Tvl
  12
 • Sladký
  10
Komentáře