Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Řepka odsouzen! Za zpronevěru mercedesu půjde na 15 měsíců do věznice s ostrahou

  Tomáš Řepka a vůz, kvůli kterému bude Obvodní soud pro Prahu 6 projednávat případ údajného podvodu, kterého se měl bývalý fotbalista dopustit. | foto: Koláž Expres.cz

  Spadla klec! Tomáš Řepka (45) je vinen! Obvodní soud pro Prahu 6 odsoudil sportovce za zpronevěru a podvodné jednání při prodeji luxusního mercedesu na patnáct měsíců do věznice s ostrahou. Souhrnný trest zahrnuje i fotbalistovo předchozí potrestání za internetové útoky na bývalou manželku, tedy za poškození cizích práv. Dnešní verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Řepkův advokát se domáhal zproštění viny.

  Soudkyně se ztotožnila s tvrzením obžaloby, že Řepka prodal své známé za 1,2 milionu korun mercedes, který v té době už nevlastnil. Vlastníkem luxusního vozu byla firma K&H a Tomáš Řepka (45) s autem jezdil na základě nájemní smlouvy. Ženu na to sice při předání peněz upozornil, tvrdil jí ale, že nebude problém na ni vůz do dvou či tří měsíců přepsat. Ve smlouvě, kterou spolu sepsali, se zavázal, že pokud mercedes nepřevede do roka, zaplacenou částku ženě vrátí. To se však nestalo.

  O co v kauze šlo? Zpronevěra mercedesu

  Obžaloba tvrdila, že Řepka prodal v prosinci 2016 své známé Michaele Malíkové za 1,2 milionu korun mercedes, který v té době nevlastnil. Ženě později auto zabavili Řepkovi exekutoři poté, co s ní fotbalista přestal komunikovat a peníze jí nevrátil.

  Tomáš Řepka byl odsouzen k 15 měsícům vězení s ostrahou.

  Tomáš Řepka byl odsouzen k patnácti měsícům vězení s ostrahou.

  Transakci soudu v předešlém líčení potvrdili a popsali bývalý přítel Malíkové a také provozní dejvického baru, kde k předání došlo. Oba shodně uvedli, že Řepka s Malíkovou na místě sepsali dokument, v němž se sportovec zavázal vrátit ženě peníze, pokud na ni auto do roka nepřevede. 

  Klasickou kupní smlouvu prý neuzavřeli, protože Řepka se nijak netajil tím, že mercedes je psaný na firmu K&H. S autem tehdy jezdil na základě nájemní smlouvy, ale prý tvrdil, že s převodem nebude problém.

  Obhájce Tomáše Řepky Jaroslav Jankrle

  Obhájce Tomáše Řepky Jaroslav Jankrle

  Za zpronevěru mu vzhledem k výši údajně způsobené škody hrozí dva až osm let vězení.  

  Souhrnný trest musí být vždy přísnější než trest původně uložený.

  8:45 Podle právního zástupce Jaroslava Jankrleho se Tomáš Řepka k soudu nedostaví, podle paragrafu 202 vyslal svého zástupce.

  9:01 Podle právního zástupce dostane Tomáš Řepka buď podmínku, nebo bude zproštěn viny. V minulém stání prohlásil provozní baru Boris Milec, že sepsání smlouvy vyplynulo ze situace. „Míša Malíková přivezla milion v igelitovém pytli. Věděla, že auto nemůže koupit, on věděl, že ho nemůže prodat. Tak si na to udělali papír,“ shrnul muž. Řekl také, že došlo k sepsání dokumentu o půjčce, ne k sepsání kupní smlouvy. Na to se nyní odvolává Řepkův obhájce, podle něhož tedy nebyla uzavřena kupní smlouva, ale jen půjčka. Nejde tedy o trestný čin a Řepka je nevinný.

  Státní zástupce

  Státní zástupce Jan Scholle

  9:05 Soud začal. Soudkyně nejprve čte rozsudek z Krajského soudu v Brně. Řepka má v trestním rejstříku čtyři záznamy a připomíná, že nepodmíněný trest mu změnili na 300 hodin obecně prospěšných prací. Státní zástupce říká, že byl Řepka původním vlastníkem vozidla. Z listin doložených vyplývá, že uvedené vozidlo zakoupil v červnu 2014 na základě kupní smlouvy. Z těchto smluv vyplývá, že Řepka prodal auto z ekonomických důvodů, v té době byl v dluhové pasti a bylo na něj uvaleno několik exekucí. 

  9:10 Z prodaného mercedesu měl Řepka uhradit dluhy, které byly v té době značné. Řepka si auto na základě nájemní smlouvy ponechal a dál v něm jezdil. Zástupce připomíná, že Řepka z počátku nájem za auto platil, i když se občas zpozdil. Pak ale přestal posílat peníze.

  9:15 Státní zástupce dál tvrdí, že z nájemného vyplývalo, že jiná osoba vozidlo nesměla řídit, natož ho užívat delší dobu. Řepka věděl, že vozidlo není jeho. Věděl, že na nájemném má dluh za více měsíců a že poškozená osoba ho vyzývá k navrácení auta. Přesto přistoupil na nabídku paní Malíkové k odkoupení vozidla. Paní Malíková věděla, že obžalovaný nesmí vozidlo řídit. Mercedes, který fotbalista prodal, v minulosti užívala jeho tehdejší manželka Vlaďka Erbová. Dokonce s ním před čtyřmi lety najela do jednoho exekutora, který přišel řešit do vily v Černošicích Řepkův milionový dluh na alimentech na děti z prvního manželství.

  9:24 Státní zástupce Jan Scholle navrhuje nepodmíněný trest z výchovných důvodů, aby se dal Řepka dohromady. Státní zástupce má za to, že stačí trest kolem dvou let. 

  9:30 Řepkův obhájce se snaží soudce přesvědčit o tom, že Řepka si pouze od paní Malíkové půjčil milion s tím, že luxusní mercedes byl protiúčet nebo zástava, přestože Řepka nemohl auto půjčit jiné osobě, to mu zakazovala nájemní smlouva.

  9:40 Jankrle připomíná, že existuje všeobecně rozšířený omyl, že registr motorových vozidel eviduje vlastníka. V technickém průkazu je označen provozovatel. Registr tedy neregistruje vlastníka vozidla. Tím byla firma Moneta a společnost K&H byla provozovatelem. 

  9:45 Jaroslav Jankrle tvrdí, že pokud Řepku zprostí viny, bude muset paní Malíkové vrátit jeden milion korun. Pokud bude uznán vinným ze zpronevěry, paní Malíková peníze nikdy neuvidí. Advokát Jankrle se stále točí na tom, že nedošlo k „prodeji“, ale faktickou formou šlo o půjčku. Řepkův právník již dříve tvrdil, že půjčit si od někoho peníze a nevrátit je, to není trestný čin. „Tohle mají řešit exekutoři,“ prohlásil.

  9:54 Jaroslav Jankrle žádá, aby jeho klient byl podle paragrafu 226 byl zproštěn všech obvinění. Řepka neuzavřel kupní smlouvu. Tím podle Jankrleho padají i nároky na náhradu škody ze strany společnosti.

  9:55 Jednání je až do 10:15 přerušeno.

  10:20 Tomáš Řepka byl uznán vinným k patnácti měsícům vězení s ostrahou.

  Trest

  Trest je trestem souhrnným! Co se týká rejstříku trestů, Tomáš Řepka má čtyři záznamy. Uvedeného zločinu se dopustil v podmínce. Zkušební doba mu byla prodloužena, pak následovalo další odsouzení. Pak dostal Řepka šanci v podobě obecně prospěšných prací. Podle soudce není mnoho jiných šancí než přistoupit k nepodmíněnému trestu. I toto je mimořádné snížení trestu. Postačujících je patnáct měsíců, nikoliv dva roky. Poškozená byla odkázána k občanskoprávnímu řízení.

  Řepkův obhájce se odvolal. Státní zástupce také podá odvolání.

  Fotogalerie


  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 9:51 pátek 7. června 2019. Anketa je uzavřena.

  • Haha
   139
  • Super
   47
  • Trapas
   30
  • Tvl
   20
  • Cože
   14
  • Sladký
   12

  KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

  Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

  Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

  Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

  Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

  Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz