Alois a David Švehlíkovi zase spolu na stříbrném plátně. Jaký je jejich příběh?

Alois a David Švehlíkovi na premiéře filmu Na střeše | foto: Pavel Dvořák, Tilen Vajt

Otec a syn. Alois a David Švehlíkovi dorazili na premiéru nového Mádlova filmu „Na střeše“. Tam také oba hrají. Otec ztvárnil hlavní roli profesora Rypara, kterou měl původně hrát Jan Tříska (†80), jenž před natáčením tragicky zemřel. Jaký je příběh otce a syna Švehlíkových?

Alois Švehlík (79) se řadí k těm hercům, kteří zrají jako víno. Čím starší, tím lepší! Na seznam všech rolí, které ztvárnil, si může připsat další, a to ve filmu Na střeše, v němž zastoupil tragicky zesnulého Jana Třísku. Než začal dostávat hlavní role, ušel jeden z našich nejcharismatičtějších herců pěkný kus cesty.

Jak už to tak bývá, od dětství ho lákalo divadla, hrál u Salesiánů. Když po střední technické škole neuspěl u zkoušek na DAMU, nastoupil jako elév do divadla v Kladně. Postupně prošel divadly v Klatovech, Olomouci nebo v Mostě, než se dostal do Prahy, kde si ho všimli konečně i filmaři a od 70. let ho začali obsazovat do menších rolí.

Zahrál si ve filmu Mladý muž a bílá velryba (1978) s Janou Brejchovou, ve filmu Odysseus a hvězdy (1976) s Jaroslavou Obermaierovou. Později v 90. letech si zahrál roli důstojníka v Černých baronech nebo mlynáře v pohádce Princezna ze mlejna.

Kromě divadelního herectví Alois Švehlík vyniká jako dabér, jako jeden z mála herců opakovaně získal Cenu Františka Filipovského. Propůjčil svůj hlas například Jacku Nicholsonovi ve filmu Lepší už to nebude, Anthonymu Hopkinsovi nebo Robertu De Nirovi.

Alois Švehlík žije celý život s jedinou ženou, kterou je jeho manželka, ekonomka Florentina Švehlíková. Mají spolu tři děti, dvě dcery a syna Davida, který chtěl původně studovat na kněze, nakonec ho ale zlákalo podobně jako jeho otce herectví a přihlásil se na DAMU. „Bylo to pro mě překvapení. Najednou jsme se začali setkávat v divadle,“ řekl Alois Švehlík v dokumentárním snímku ČT Neobyčejné životy.

Ačkoliv David Švehlík studoval divadelní režii, stal se z něj oblíbený herec. Začalo to rolí Huberta v Renčově Románu pro ženy, končí to druhým filmem Jiřího Mádla Na střeše, kde se dokonce setkal se svým otcem.

Není to rozhodně poprvé, co si David Švehlík zahraje ve stejném filmu jako jeho otec Alois. Už v minulosti se jejich tandem osvědčil, ať už se jednalo o Úsměvy smutných mužů, televizní seriál Já, Mattoni, nebo film Operace Silver A.

David Švehlík má dceru Sofii z předchozího manželství s herečkou Jitkou Schneiderovou. V roce 2015 se podruhé oženil a s manželkou Vendulou je doteď.

Alois Švehlík dvakrát bojoval s rakovinou štítné žlázy, která se poprvé objevila v roce 2006, podruhé to bylo o sedm let později. V obou případech se mu podařilo nad nemocí zvítězit. V roce 2011 měl Alois Švehlík autonehodu, z níž sice vyvázl bez závažných zranění, ale nadýchal 1,35 promile a byl mu na dva roky odebrán řidičský průkaz.

Fotogalerie

Komentáře