jít naiDNES.cz

Zrušme kategorii „zpěvák a zpěvačka“ kvůli Samu Smithovi, který je „oni“, uvažují Britové

Sam Smith jsou nadšené. | foto: instagram

Britský zpěvák Sam Smith nedávno vystoupil ze své komfortní zóny a veřejně prohlásil, že by si přál být oslovovaný jako „oni“, když už se necítí být ani mužem, ani ženou. Prohlášení umělce, jehož hudbu sledují stovky milionů fanoušků, má samozřejmě dalekosáhlé společenské dopady. Pořadatelé udílení cen britské populární hudby Brit Awards zvažují, že vyjdou těmto osobám vstříc a zruší kategorie muž a žena.

Ne že by Sam Smith byl první známou osobností, která se hlásí ke genderově neutrálnímu pohlaví. Vzhledem k jeho popularitě jeho požadavek na oslovování „oni“ vyvolal bouřlivé reakce a rozhodně se neobejde bez následků.

Tlak nebinárních osobností, těch, které se nevnímají jako muž ani jako žena, mění „staré a zavedené pořádky“. Šéfové udělování cen Brit Awards teď zvažují, že zruší rozlišování pohlaví v kategoriích nejlepší sólový umělec.

Cena pro nejlepší sólovou zpěvačku a nejlepšího sólového zpěváka se uděluje od roku 1977, tedy od samotného počátku udělování Brit Awards.

Pořadatelé chtějí genderově neutrálními cenami vyjít vstříc osobnostem, jako je Sam Smith a další. Organizátoři udělování cen MTV Movie & TV Awards k tomu přistoupili už v roce 2017. Cena byla udělena v roce 2017 herečce Emmě Watson za roli ve filmu Kráska a zvíře.

Už v roce 2017 zpěvák Sam Smith veřejně prohlásil, že se necítí být ani mužem, ani ženou. „Nevím ještě, jaké bude mé oslovení, ale vím, že se cítím být mužem stejně jako ženou,“ řekl Smith pro The Sunday Times.

Nově zpěvák a textař sdílel své rozhodnutí být oslovovaný jako „oni“ na sociální síti. V příspěvku žádá o toleranci a pochopení a děkuje všem lidem, kteří ho podporují nehledě na genderovou příslušnost.

Rádi mu tedy vyhovíme, ostatně čeština si s tím „hravě“ poradí.

„Po dlouhém přemítání o tom, jaké jsou oni pohlaví, zda jsou muž, nebo žena, se rozhodli, že se konečně přijmou takoví, jací jsou,“ napsali si Smith na Instagram před pár dny.

To, že za nimi stojí řada dalších osobností, si Sam Smith pochvalují.

„Nedávno šli na premiéru filmu Judy s jejich krásným přítelem. Vzali si vysoké bílé podpatky. Oni nosili náušnice ve tvaru penisů. Život je krásný a všechno je v nejlepším pořádku,“ rozplývali se Smith na Instagramu.

Někteří skeptici ale v podobných tendencích vidí spíše hrozbu a připomínají, že pohlaví je dáno pouze biologicky.

Buď je to muž, nebo je to žena.

Fotogalerie

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat