jít naiDNES.cz

Únik před sociálkou? Lounský úřad vysvětlil, proč byl na tyranské rodiče krátký

Sociálka byla na tyranské rodiče z Loun krátká. Byl to snad záměr? | foto: koláž Expresu

Smrt tříletého Marečka z Loun, kterého otčím zvlášť brutálním způsobem utýral k smrti, byla nejen tragická, ale především úplně zbytečná. Jak se totiž postupně ukazuje, o tom, že v domácnosti devatenáctileté Simony T. není něco v pořádku, vědělo téměř celé okolí. Proč se ale o případu nedozvěděla sociálka? Možné je i to, že se jí Simona snažila vyhýbat. Po přestěhování totiž nezměnila trvalé bydliště syna a pracovníci sociálky na ni kvůli tomu nemohli!

Chybělo málo, vlastně jen splnění obyčejné morální povinnosti, a k případu utýrání Marečka z Loun nemuselo vůbec dojít. Jenže jeho vlastní matka násilí, jehož se na něm dopouštěl její přítel Josef K., podle svých slov neohlásila ze strachu. A oči nad podezřelými okolnostmi zavírali i všichni lidé kolem.

O surovém bití malého chlapce přímo věděla jeho babička i spolubydlící tyranského páru, jenže ti se neodhodlali věc nahlásit. Sousedé zase denně slyšeli křik, rány a pláč a známí na hřišti viděli modřiny na chlapcově těle. Přesto všichni raději uvěřili lžím, že je Mareček prostě jen divočejší povahy.

Další otázkou je i to, jak mohl takový případ uniknout sociálním pracovníkům. Také ti si od tisícovek diskutujících na sociálních sítích vyslechli, že nesou na smrti chlapce svůj podíl. Jenže jak informoval server TN.cz, celá věc se má ve skutečnosti trochu jinak, sociálka na rodinu devatenáctileté Simony a jejího přítele v podstatě nemohla.

Na první pohled spokojená rodinka, ve skutečnosti Josef K. tříletého chlapečka...

Na první pohled spokojená rodinka, ve skutečnosti Josef K. tříletého chlapečka týral a matka Simona T. jen nečinně přihlížela.

O rodiče utýraného Marečka se odbor sociálních věcí zajímal, jenže to platilo v úplně jiném městě. Poté, co se s ním rodiče přestěhovali do Loun, mu ale matka Simona nezměnila trvalé bydliště. Takže místní sociálka neměla nad rodinou žádnou moc.

„Vnímáme to jako velkou lidskou tragédii. Dítě neprocházelo naší evidencí, to znamená, nespadalo do evidence orgánů sociálněprávní ochrany Městského úřadu Louny. Nemělo tady trvalý pobyt. Kmenová spisová dokumentace je vedená jiným úřadem,“ popsala TN.cz vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví MÚ Louny Iva Vildová.

Přesto však lounský sociální odbor o Simoně T. a Josefovi K. věděl. Na žádost jejich původního úřadu je byli pracovníci z Loun jednou navštívit, v tu chvíli se ale vše zdálo být v pořádku.

„Náš kontakt s rodinou proběhl před několika měsíci na dožádání kmenového úřadu, který dokumentaci vedl,“ popsala Vildová.

Simona se svým synem.

Simona se svým synem

Nezměnila snad Simona T. trvalou adresu svému synovi schválně, aby se nepřetržitému dohledu sociálky mohla vyhnout? A neměl by systém fungovat tak, aby měly sociální úřady podobně problematické rodiny pod neustálým dohledem?

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:26 pátek 21. června 2019. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  27
 • Trapas
  26
 • Super
  15
 • Haha
  13
 • Cože
  11
 • Sladký
  11
Komentáře