Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Královská svatba Meghan a Harryho

  Herečku Meghan Markleovou Británie přijala mnohem lépe než Wallis Simpsonovou. | foto: Profimedia.cz

  Devatenáctého května budou všechny oči upřené na Británii, kde si člen královské rodiny vezme za ženu americkou herečku. Svatba jako z pohádky už předem rozněcuje představivost mnohých od Hollywoodu po Hampshire. Ovšem mimo britské ostrovy se mohou vynořit otázky, na něž by Brita ani nenapadlo se ptát, napsal server BBC News.

  Kdo se to bere?

  Princ Harry, vnuk královny a syn prince z Walesu a zesnulé Diany, princezny z Walesu, si bere hollywoodskou herečku Meghan Markleovou. Harry je šestý v pořadí následníků trůnu. Seznámili se díky společným přátelům v roce 2016 a onu zásadní otázku princ vyslovil, když si jednoho večera připravovali pečené kuře.

  Co se stane ve svatební den?

  Obřad se uskuteční v kapli svatého Jiří na hradě Windsor, 34 kilometrů západně od Londýna 19. května v pravé poledne místního času (13:00 SELČ). Po obřadu dvojice projede ve svatebním průvodu městem Windsor, kde stojí stejnojmenný hrad – jedna z oficiálních rezidencí královny. Pár pojede otevřeným vozem Ascot Landau taženým dvěma koňmi, který se používá při oficiálních akcích a státních ceremoniích. Procesí skončí v sále svatého Jiří, kam bude zhruba 600 hostů pozváno na hostinu pořádanou královnou.

  Zastaví se v den svatby celá Británie?

  Samozřejmě, pro Británii je to velká událost, ale zároveň je to i sobota, takže mnoho Britů se bude věnovat svým obvyklým záležitostem. A pokud jde o fotbalové fanoušky, bude to finálový den Anglického poháru, což je pro ně mnohem důležitější než královská svatba.

  Stane se Meghan Markleová princeznou?

  „Princezna“ je pro britskou královskou rodinu ošemetný titul. Jako manželka prince Harryho bude známá jako Její královská Výsost princezna Henry z Walesu. Titul „princezna“ před jménem mohou používat jen ženy, které se do královské rodiny narodily (a navzdory zažitému spojení „princezna Diana“ neměla Harryho matka na toto oslovení právo). Místo toho je pravděpodobné, že královna páru udělí vévodský titul, jako to učinila v případě vévody a vévodkyně z Cambridge – bratra a švagrové prince Harryho.

  Bude mít Meghan ve vlasech korunku?

  Bez ohledu na titul před nebo za jménem se Meghan Markleová dočká během svatby královského lesku. Když zemřela Diana, zanechala své šperky synům, aby je dali svým budoucím manželkám. Vévodkyně z Cambridge už na sobě během oficiálních oslav měla řadu Dianiných šperků, stejně jako těch, které patří královně. Ovšem v čem se nakonec nevěsta objeví před oltářem, je přísně střeženým tajemstvím.

  Kdo je na seznamu hostů?

  Jen hrstka celebrit zatím potvrdila, že byla pozvána, ale mnozí další jsou pokládáni za sázku na jistotu. Sir Elton John zrušil dva koncerty v době královské svatby s odvoláním na střet termínů. Mel B naznačila, že byla pozvána i s ostatními členkami skupiny Spice Girls. Meghan Markleová se přátelí s tenisovou hvězdou Serenou Williamsovou a indickou herečkou Prijankou Čoprovou, která v roce 2000 získala titul Miss World. Blízko má také k hvězdě televizních reality show Millie Mackintoshové.

  Pokud jde o hosty ze strany Harryho, dají se očekávat všechny obvyklé tváře britské monarchie. Krom jeho otce a nevlastní matky se pravděpodobně zúčastní všichni ostatní potomci královny Alžběty a jejich děti – tetičky, strýčkové, bratranci a sestřenice prince Harryho.

  K oltáři má nevěstu vést její otec Thomas Markle; někdejší návrhář osvětlení, který je už v důchodu, žije v Mexiku, kde byl spatřen, jak si v místní pobočce Starbucks čte knihu Britské obrázky: Malebné putování dějinami (Images of Britain: A Pictorial Journey Through History). Přítomná má být i matka Markleové Doria Raglandová.

  Kdo pozván nebyl?

  Kolovalo hodně spekulací, zda nastane zajímavá situace, kdy by nynější americký prezident Donald Trump (který svého času žertoval o tom, jak rád by randil s Harryho matkou Dianou), pozvání na svatbu nedostal, zatímco jeho předchůdce Barack Obama, který je přítelem prince Harryho, ano. Nakonec političtí představitelé žádná pozvání neobdrželi – zřejmě ke značné úlevě zaměstnanců britského úřadu vlády, které by nepochybně netěšilo vysvětlovat výše uvedenou situaci v Bílém domě.

  Články