Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Královská svatba: Černošská facka, symbolika, dojatý Harry i poslední výstup Filipa

  Královská svatba plná symbolů. | foto: koláž Expres

  Pokud jste neviděli přímý přenos ze svatby prince Harryho a americké herečky Meghan Markle, který mimochodem po celém světě sledovaly více než dvě miliardy lidí, udělali jste velkou chybu. Tím, že má Meghan černošské předky, byla svatba vpravdě revoluční, vůbec ne nudná a hlavně plná symboliky.

  Na tuhle svatbu se bude hodně dlouho vzpomínat, americká rozvedená herečka s černošskými kořeny Meghan Markle (36) si brala člena nejužší královské rodiny, Jeho královskou Výsost prince Henryho z Walesu (33), kteří se oba tímto stávají vévodou a vévodkyní ze Sussexu.

  Že by snad lidé vzpomínali na to, jak krásná byla nevěsta a jak důstojná byla královna? Že měli krásný kočár nebo že její svatební šaty vzdávaly hold Commonwealthu?

  Nikoliv.

  Tohle vstoupí do historie pro svoje neformální pojetí, pro šokující výstup černošského kněze, pro účast černošského sboru, pro hromadu symboliky, kterou si představíme, i pro zřejmě poslední veřejnou účast prince Filipa. Tomu je už devadesát sedm let.

  Dojatý Harry a single nevěsta

  Kvůli tomu, že otec Meghan Markle dělal obstrukce se svou návštěvou dceřiny svatby a nevedl ji k oltáři, moderní vévodkyně to vyřešila po svém. Z vozu u hradu Windsor vystoupila sama a uličkou sama také prošla, poté se k ní připojil princ Charles, jenž ji u oltáře předal svému synovi. Meghan měla na sobě šaty gotického střihu od Givenchy, které kopírovaly gotický sloh kaple sv. Jiří, kde obřad probíhal. Na jejím závoji bylo ručně vyšito 52 různých kvítků, který každý jeden symbolizuje jednu zemi Commonwealthu, čímž dala Meghan světu i poddaným najevo, že teď je „jejich“ a že nyní se plně oddá službě veřejnosti po boku svého manžela.

  Její šaty byly od módního domu Givenchy, na vlečce je ručně našito 52 kvítků jako symboly 52 zemí Commonwealthu.

  Nikdo si nemohl nevšimnout, že princ Harry, drsňák z války a veterán z Afghánistánu, při pohledu na svou nevěstu těžce přemáhal slzy a dojetí, její matka Doria Ragland se pohnutí nebránila už vůbec a otevřeně plakala.

  Zelený kostýmek Dorie ladil se zeleným kostýmkem královny Alžběty, tímto gestem vzdala matka panovnici hold.

  Doria Ragland má zelený kostýmek, tím se přibližuje královně Alžbětě.

  Černošský šok na bílé aristokratické svatbě

  Z Chicaga přiletěl na svatbu tamní černošský kněz Michael Curry, jehož doposud nikdo neznal, nyní je jeho jméno nejgooglovanějším na internetu. Entuziastický služebník boží vystřihl na obřadu nevídanou show, která konsternovala všechny přítomné, a jeho vystoupení se ihned stalo zájmem všech médií, začalo okupovat hlavní titulky a stalo se předmětem tzv. memes.

  Curry totiž tváří v tvář bílé šlechtě mluvil o černošské minulosti, tedy abychom to převedli do obyčejné řeči – potomek otroků kázal potomkům otrokářů. Některé přítomné to pobavilo, některé pohoršilo, jiní jen užasle a ohromeně zírali, ostatní nedokázali zakrýt úsměv, to i proto, že prince a Meghan oslovoval „bratře a sestro“, tedy tak, jak se oslovuje afroamerické obyvatelstvo.

  Černošský kněz Michael Curry, který se postaral o pozdvižení.

  Nicméně jeho vystoupení se setkalo s ohromně pozitivním celosvětovým ohlasem.

  V kapli sv. Jiří zazněl i gospel od černošského sboru, a když novopečená vévodkyně ze Sussexu vycházela ze svatební kaple, možná jste zaslechli podivný zpěv, který její kroky doprovázel. Ten odkazoval na africký původ otroků v USA, na černošské kořeny samotné Meghan.

  Uniformy, symbolika, armáda, veteráni

  Harry a jeho svědek, princ William, měli na sobě oba stejné černé uniformy důstojníků královského jezdectva, oba se symbolem podvazkového řádu na hrudi, ale každý přesto jinou. Harry zvolil vojenskou uniformu záměrně, je totiž oddaný armádě a jeho účast v ní má pro něj velký význam.

  Na uniformě měl tři medailové stužky, o jednu více, než měl princ William, a to proto, že Harry je válečný veterán z Afghánistánu, zatímco William na zahraničí misi nasazen nebyl. Harry má také „křidélka“, tedy odznak letecké složky Army Air Corps, v Afghánistánu pilotoval bojový vrtulník Apache. William má zase odznak křidélek od RAF, kdy sloužil jako pilot záchranné helikoptéry. Oba mají odznaky rytířského podvazkového řádu.

  Stejní, a přesto jiní.

  Dva bratři ve stejné uniformě, ale s rozdílnými medailemi.

  Ženit se v uniformách je královská tradice, Harry ale vzdal čest svým spolubojovníkům ze zahraniční mise v Afghánistánu i během projížďky kočárem po Windsoru. Doprovázela ho čestná stráž na koních a mezi nimi byli právě i jeho kamarádi, kteří s ním byli nasazeni na válečné misi.

  Garda, která doprovázela kočár Harryho a Meghan, měla mezi sebou i vojáky, s nimiž Harry bojoval v Afghánistánu.

  Odkaz matce Dianě, poslední výstup Filipa

  Meghan Markle bude nosit snubní prsten z velšského zlata, je to odkaz na titul, který užívala Harryho matka, Její královská Výsost princezna z Walesu. Tento titul nyní náleží i vévodkyni Camille, ale ta jej nepoužívá s ohledem na úctu k zemřelé princezně Dianě.

  V kapli sv. Jiří navíc byla v první řadě vedle prince Williama prázdná židle, na níž nikdo neseděl. Ta byla pro jejich zemřelou matku, symbolizovala vzpomínku na Dianu.

  Veřejnost také byla nejspíše svědkem úplně posledního veřejného vystoupení prince Filipa, jenž je po operaci kyčle, a svatba byla uspíšena s ohledem na jeho zdraví. Princ, pyšný námořní důstojník, má striktní požadavky ohledně svého vystupování na veřejnosti. 

  Konec činnosti ohlásil minulý rok a je známo, že pokud by byl ve špatném stavu, kdy by již nemohl chodit, nesmí být na své vlastní přání vystaven očím poddaných. A vzhledem k tomu, že královninu manželovi je již 97 let, byla to poslední událost, kde se objevil.

  I proto si ji očividně užil a zářil úsměvem od ucha k uchu.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:02 pondělí 17. září 2018. Anketa je uzavřena.

  • Super
   110
  • Trapas
   61
  • Tvl
   15
  • Haha
   13
  • Cože
   10
  • Sladký
   9

  Filip Vaněk: Do Varů obleče 130 lidí denně a světové hvězdy. Buranů a nižší třídy je mu líto