Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Odešel princ Filip, vrchní troll, kterého lidé milovali pro jeho ironii. Vzdáváme mu hold jeho 23 nej hláškami

  Filipovi je 95 let a již má nejvyšší čas na odpočinek. | foto: Profimedia.cz

  Znali ho jako Filipa, prince řeckého a dánského, jako Filipa Mountbattena, jako vévodu z Edinburghu nebo zkrátka jako prince Filipa (†99). Manžel královny Alžběty (94) měl sice hodně titulů, ale jen jeden a neopakovatelný smysl pro humor. Zatímco jeho žena je (a musí být) na veřejnosti upjatá, on bez rozpaků řekl, co mu mysl na jazyk přinesla. Díky tomu byl miláčkem davů, ale noční můrou protokolářů a diplomatů.

  Když ve 40. letech minulého století potkal mladičký Filip, princ řecký a dánský, ještě více mladičkou Alžbětu Windsorovou, dá se říci, že z toho byla láska na první pohled. Zejména z její strany. Jí bylo teprve čtrnáct let, on právě dovršil plnoletost a chystal se na svou vojenskou kariéru u námořnictva. Vysoký opálený blonďák Alžbětě natolik učaroval, že na jiné chlapce v ten moment zapomněla, a to − jak už všichni víme − navždy.

  Filipovi se zase zájem dědičky trůnu hodil, sám byl bez majetku, bez země a bez rodiny, sebrali mu řecké občanství (narodil se na Korfu) a neměl pomalu ani kde žít. Ujali se ho prarodiče z matčiny strany, po nichž převzal příjmení Mountbatten. V Británii se mu postarali o studia a o střechu nad hlavou, bohatý ovšem nebyl. I proto čelil podezření, že se Alžbětě dvoří jen proto, aby měl nějaký majetek.

  Ať to tehdy byla pravda, nebo ne, budoucí královna si ho vzala a vydrželi spolu až do jeho smrti. Filip zemřel těsně před svými 100. narozeninami, královně je 94 let, a přestože spolu prožili partnerský život, který mohou ostatní závidět, Filip zpočátku manželství procházel velmi těžkým obdobím.

  Filip, princ řecký a dánský, byl vyhledávaný štramák, po svatbě s Alžbětou čelil podezření, že mladou dědičku trůnu svedl záměrně, neměl totiž ani svoji zemi, ani majetek. Nicméně navzdory pomluvám s ní zůstal po celý život.

  Mladí manželé nezvládali její postavení doma ani na veřejnosti

  Prvně si totiž myslel, že bude vládnout po boku své ženy, jenže protokol velel jinak. Musel vždy stát jeden krok za ní, což bylo pro dominantního námořního důstojníka obtížné. Po svatbě strávili Filip a Alžběta pět let jako manželé soukromníci a hlavou rodiny byl Filip. Británii tehdy vládl Alžbětin otec král Jiří VI., jenže když pak v roce 1952 zemřel a Alžběta se na stala královnou, v roce 1953 nadto korunovanou, poměry v manželství se radikálně změnily.

  V mladém věku byli Filip a Alžběta nejkrásnějším párem Anglie. Fotka je pořízena po její korunovaci v roce 1953.

  Filip musel opustit tradiční postavení muže, jelikož Alžběta podle protokolu vládla nejen Velké Británii, ale i své rodině. Podle výpovědí královských historiků, které zpracovala do pamětí například Sally Bedellová Smithová, to byla pro mladý pár taková zkouška nervů, že manželství tehdy spělo k rozvodu. Podle drbů je možné, že docházelo i k nevěrám z Filipovy strany.

  Záchrana přišla nejen v podobě starosti o děti, které mají celkem čtyři: nejstaršího Charlese, korunního prince, princeznu Annu, která pro své dvě děti odmítla tituly, prince Andrewa, jehož bývalou ženou byla Fergie, a prince Edwarda, ale i v tom, že si Filip musel najít své místo na veřejnosti, které by bylo jen jeho a jež by ho zaměstnalo natolik, že by se nemohl cítit nepotřebným.

  Jedna z ikonických fotek britské historie

  Dopadlo to tak, že byl členem, patronem nebo prezidentem přes 700 organizací a měl svůj program, do něhož královna nemluvila a kde byl sám za sebe, tedy za prince Filipa, nikoliv za něčího manžela. Tento kompromis se natolik osvědčil, že manželé nakonec dokázali oslavit briliantovou svatbu a byli svoji přes 70 let.

  Ironický vévoda, jehož urážky veřejnost miluje

  Filip se smířil se svojí rolí manželčina rádce a důvěrníka, ona zase na oplátku neřešila jeho neustálé společenské trapasy.

  I když trapasy...

  Veřejnost tyhle Filipovy invektivy, urážky a poťouchlosti miluje, úředníkům a protokolářům z něj hrůzou padají vlasy. Čím byl vévoda z Edinburghu starší, tím byl ironičtější, komičtější a blíže k tomu, aby dokázal jedinou svou kousavou poznámkou všechny rozbrečet.

  Dnešním dnem Buckinghamský palác oznámil, že princ Filip zemřel ve svých nedožitých 100 letech. Veřejnost to velmi zarmoutilo, nezapomínají mu děkovat za léta ve službě.

  Že by pro zemi tolik udělal?

  Nikoliv.

  Jeho veřejné zásluhy popřít v žádném případě nelze, ale ty nejsou tím, co bude lidu chybět. Britové jsou smutní hlavně z toho, že ustal nekonečný přísun Filipovy politické nekorektnosti a báječně vtipných urážek, stejně jako to, že pro svou manželku a celou korunu byl vždy oporou.

  Jsi moc tlustej, chlapečku

  Jeho nejlepší hlášky mají sice své největší kouzlo v angličtině, ale věříme, že i v českém překladu dokážete ocenit Filipův smysl pro (černý) humor a někdy až zraňující sarkasmus.

  1. Kloktáte dlažbu? (Otázka na zpěváka sira Toma Jonese.)

  2. Prohlašuji tuto věc za otevřenou, ať už je to cokoliv. (Během návštěvy v Kanadě roku 1969.)

  3. Když to má čtyři nohy a není to židle, má to křídla a není to letadlo, umí-li to plavat a není to ponorka, Číňan to určitě sní. (Jeho prohlášení během sjezdu Světového fondu na ochranu přírody v roce 1986.)

  4. Kvá, kvá, dělej a pohni se! (Věřte nebo ne, ale takto zahalekal na Alžbětu z paluby lodi Britannia během návštěvy Belize v roce 1994, když si na břehu povídala se svým hostitelem.)

  5. Jak držíte domorodce od chlastu, aby udělali test? (Dotaz položil skotskému instruktorovi autoškoly.)

  6. Vypadá jako namontovaná nějakým Indem. (Ukázal na vystavenou starožitnou pojistkovou skříň v jedné továrně.)

  7. Hluší? Není divu, že jste hluší, když jste vedle toho. (Řekl hluchým studentům ve škole v Cardiffu, když si poslechl školní kapelu.)

  8. Jste žena, že jo? (V Keni roku 1984 směrem k místní ženě, která mu dala drobný dar.)

  9. Jestli tady zůstanete ještě chvilku, zešikmí vám oči. (Směrem k britským studentům v Číně během tamní návštěvy.)

  10. Nemůžete tu být tak dlouho, nemáte pivní mozol. (Poznámka směrem k Britovi, jehož potkal na návštěvě Budapešti.)

  11. Není většina z vás potomkem pirátů? (Zeptal se bohatých obyvatel Kajmanských ostrovů.)

  12. V roce 1997 přivítal princ Filip v Německu během obchodního veletrhu tehdejšího kancléře Helmuta Kohla titulem Reichskanzler, tedy říšský kancléř. Toto označení používal Adolf Hitler.

  13. Na astronauta jsi moc tlustej. (Řekl třináctiletému chlapci Andrewovi Adamsovi, který se princovi svěřil, že chce do vesmíru.)

  14. Kéž by si vypnul mikrofon! (Během koncertu zpěváka Eltona Johna v roce 2001.)

  15. Pořád ještě po sobě házíte kopím? (Směrem k Aboriginci během návštěvy Austrálie v roce 2002.)

  16. Vypadáte jako sebevražedný atentátník. (K mladé policistce, která měla na sobě neprůstřelnou vestu.)

  17. Víte, že teď už jsou i psi jedlíci pro anorektiky? (Směrem ke slepé ženě s asistenčním psem před katedrálou v roce 2002.)

  18. No, svoji bradku jste asi nedesignoval, že ne? (Zeptal se designéra Stephena Judge v reakci na jeho vousy.)

  19. Kolik lidí jste už dnes ráno stihl přejet? (Zeptal se postiženého Davida Millera, který používá místo vozíku elektrický skútr.)

  20. Většina dětí chodí do školy proto, že je rodiče nechtějí doma. (Před Malálou Júsufzajovou, která přežila útok tálibánce, jenž ji postřelil do hlavy a krku, když se vracela ze školy.)

  21. Doufám, že si zlomil vaz. (Když ze stromu spadl fotograf, který fotil návštěvu prince a královny v Indii.)

  22. Jestli to nežere seno, nebo neprdí, nemá zájem. (O dceři princezně Anně, která miluje koně a auto Reliant Scimitar, známé pro své střílení z výfuku.)

  23. Kdes to vzala? (Zeptal se Alžběty po její korunovaci s narážkou na její klenoty.)

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 13:44 sobota 7. srpna 2021. Anketa je uzavřena.

  • Super
   387
  • Haha
   37
  • Tvl
   31
  • Trapas
   30
  • Sladký
   21
  • Cože
   18
  Vybrali jsme pro vás

  Policistka sdílela nahé fotky na OnlyFans. Vyhodili jí kvůli tomu z práce, teď točí i porno

  Práce policistky jí zřejmě nevydělávala dostatek a tak se rozhodla, že si bude bokem přivydělá na OnlyFans. To se jí...

  Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

  Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

  Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

  Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

  Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

  Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz