Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  11 zásadních věcí o svatbě Harryho a Meghan, než si zapnete televizi

  Britský princ Harry a americká herečka Meghan Markleová mají dnes velký den. | foto: Reuters

  Here we go neboli v překladu „je to tady“! Dnes v pravé poledne místního času, u nás o hodinu později ve 13 hodin, se v kapli svatého Jiří na královském hradě Windsor vezmou britský princ Harry a americká herečka Meghan Markleová. Malebné městečko Windsor, které leží asi 30 kilometrů západně od Londýna, kvůli této události očekává příjezd až 100 tisíc příznivců monarchie a tisíců novinářů. Miliony lidí na celém světě pak budou královský sňatek sledovat v televizi nebo na internetu. A my samozřejmě také!

  Snoubenci na svatbu pozvali 600 hostů, mezi nimiž nejsou žádní významní politici. Obřadu se zúčastní mimo jiné mnoho členů královské rodiny, včetně panovnice Alžběty II. Z celebrit má být přítomná například tenisová hvězda Serena Williamsová, bývalé členky hudební skupiny Spice Girls a někteří herečtí kolegové Markleové ze seriálu Kravaťáci. Z nevěstiny strany dorazí především její matka Doria Raglandová. Záhadou svatby je otec Thomas Markle, který do poslední chvíle měnil svá rozhodnutí, jestli půjde, nebo nezůstane doma na gauči. Nakonec se kvůli zdravotním potížím nezúčastní, což je oficiální verze. Podle neoficiální je to zpovykaný Američan, který neustál mediální tlak; místo něj tak nevěstu k oltáři doprovodí ženichův otec, princ Charles.

  Abyste se mohli pohodlně a náležitě připravit na sledování této největší společenské události světa, připravili jsme pro vás výběr zajímavostí a podstatná fakta o dnešní svatbě. Tady jsou.

  1. Družičky z mateřské školky

  Zamračená družička Grace van Cutsem se účastní další svatby. Bohudík balkónovou líbačku tentokrát nebude moct zkazit, neboť žádný balkón údajně nebude.

  V souladu s anglickou tradicí budou mít princ Harry a Meghan Markleová jako družičky a mládence pouze děti; nebudou mezi nimi chybět děti Harryho staršího bratra, prince Williama, tříletá princezna Charlotte a čtyřletý princ George.

  2. Friends will be friends

  Stejně jako jeho bratr William.

  Harry požádal několik svých přátel a také svého bratra, aby v jeho velký den fungovali jako uvaděči. Zajímavostí je, že Harry bude po dnešní svatbě s Meghan Markleovou nosit snubní prsten, což ne všichni královští ženichové dělají. Když se například oženil Harryho bratr, princ William, rozhodl se jít ve šlépějích svého dědečka a strýce a prsten nenosit.

  3. Fresh dort

  Claire Ptaková to bere jako svou životní příležitost.

  Dort pro novomanžele připravila cukrářka Claire Ptaková z východního Londýna. Podle dostupných informací má dort „podtrhnout chuti jara“ s dominantními tóny citronů a bezového květu.

  4. Stand by me

  Meghan Markle a princ Harry vstoupí do svazku manželského.

  Až si Harry a Meghan řeknou své „ano“, budou obklopeni bílými růžemi, pivoňkami a náprstníky. Květinová výzdoba v kapli svatého Jiří bude vytvořena s využitím květin vypěstovaných v místních sklenících; květiny nebudou dovážené.

  5. Šaty, co nemají jméno

  Předpokládá se, že takto by mohla vypadat svatební róba Meghan Markle.

  Zatím není známo, který návrhář vytvořil Meghaniny svatební šaty. Mezi těmi, jejichž jméno zaznívá nejčastěji, je Alexander McQueen či módní salon Ralph & Russo.

  6. People are people

  Britové příjíždějí na zámek Windsor, kde proběhne svatba.

  Svatební pozvánky byly vytištěny 22. března, pár o svém seznamu hostů zachovává mlčenlivost. Do kaple svatého Jiří, kde se bude konat obřad, bylo pozváno zhruba 600 lidí. Na pozemky hradu Windsor bylo navíc pozváno 2640 „hostů z lidu“.

  8. Fotr je americký lotr

  Meghan Markle s otcem Thomasem.

  Kapitolou „ostudy“ je pro Brity otec Meghan Markleové, Thomas. Ještě v úterý nevěstin otec ujišťoval, že svou dceru chce k oltáři odvést a že je připraven do Británie odletět, jakmile mu to zdravotní stav dovolí a lékaři ho propustí z nemocnice. Pár hodin na to ale oznámil, že do Británie nedorazí, protože ho čeká operace srdce. Tu podstoupil ve středu.

  Objevily se spekulace, že by to mohla být nevěstina matka Doria Raglandová, která už do Británie přicestovala. Někteří fanoušci královské rodiny ale vyzývali devětašedesátiletého prince Charlese, aby situaci zachránil a šestatřicetiletou Meghan k oltáři dovedl on. A tak to i bude – amerického tchána zastoupí ženichův otec, princ Charles.

  Nepřítomen bude také princ Louis, nejmladší potomek Williama a Kate, protože je mu teprve 26 dní, dnes se o něj postará chůva.

  9. Wild horses

  Meghan a Harry pojedou z kostela na hostinu v kočáře taženém párem windsorských šedáků. Pár se rozhodl využít jeden z pěti kočárů typu Ascot Landau, jimiž královský palác disponuje. Tento kočár nemá střechu a při svatbě ho použili i William s Kate.

  10. Money talks

  Královna Alžběta II. se evidentně skvěle bavila.

  Svatební plánovací společnost Bridebook vypočítala, na kolik peněz dnešní obřad zhruba přijde – a došla k závěru, že se zařadí mezi deset nejnákladnějších svateb všech dob. Bude prý dražší než svatba prince Williama a Kate Middletonové v roce 2011, která odhadem stála 20 milionů liber (zhruba 587 milionů korun).

  Podle odborníků přijdou Meghaniny šaty, květiny, jídlo a pití na téměř milion liber. Největší díl z celkové sumy ovšem spolknou bezpečnostní opatření, která podle Bridebooku mohou náklady vyhnat až ke 30 milionům liber.

  11. Save you

  Britové příjíždějí na zámek Windsor, kde proběhne svatba.

  Mezi mimořádnými bezpečnostními opatřeními může být i nasazení ostřelovačů, policistů v civilu a vojenské techniky, jako je systém proti bezpilotním letounům – dronům.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 9:00 neděle 16. září 2018. Anketa je uzavřena.

  • Super
   15
  • Trapas
   8
  • Sladký
   8
  • Haha
   7
  • Cože
   6
  • Tvl
   6