Středa 12. května 2021, svátek má Pankrác
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Letištní kontroly jako ztráta času? Teroristé pronesou trhavinu i v lahvi vody, říká expert

  Bezpečnostní kontroly na letišti | foto: Profimedia.cz

  Každý, kdo někdy někam letěl, to moc dobře zná. Bezpečnostní kontroly na letištích často působí až nesmyslně, na palubu si s sebou nemůžete vzít dokonce ani lahev s vodou. Jenže je skutečně třeba právě opatření týkající se zákazu kapalin doopravdy zbytečné? Podle generálního ředitele bezpečnostní agentury ABAS Iva Popardowského rozhodně ne, lahev s tekutinou by se totiž mohla stát klíčovou zbraní pro teroristy. „Teroristé by mohli v lahvích pronést do letadla tekuté trhaviny a jimi pak stroje odpálit během letu,“ vysvětluje Popardowski.

  Pokud si chcete do letadla vzít větší nádobu s tekutinou, máte smůlu. Povoleno je maximálně 100 ml, lahev navíc musí být zabalena v igelitovém obalu. Menší nádoby například s parfémem či jakoukoliv kosmetikou také musíte balit zvlášť. Přitom když už kontrolami projdete, v citelně dražších obchodech v tranzitním prostoru letiště si pití, klidně i alkohol, koupit můžete.

  Zvláštní nařízení platí od roku 2006 a lidem přijde značně obtěžující. Proč ale v platnost vlastně vstoupilo? Odpověď přináší generální ředitel bezpečnostní agentury ABAS Ivo Popardowski.

  „Důvod je jediný a tím je opatření proti teroristickým útokům,“ vysvětluje. „Teroristé by mohli v lahvích pronést do letadla tekuté trhaviny a jimi pak stroje odpálit během letu,“ dodává Popardowski.

  Opatření bylo přímou reakcí na zvyšující se počty teroristických útoků v posledních dvaceti letech.

  „Zvýšená bezpečnostní opatření jsou přímou reakcí na teroristické útoky, které se začaly množit hlavně po začátku milénia. Jde o prevenci, která může odvrátit katastrofu. Na palubu nesmí tedy tekutiny balené ve více než stomililitrovém balení. Patří mezi ně voda a další nápoje, polévky, sirupy, krémy, pleťová mléka a oleje, parfémy, spreje, gely (šampony a sprchové gely), nádoby pod tlakem (pěny na holení, pěnová tužidla), zubní pasty,“ upřesňuje šéf bezpečnostní agentury.

  Bezpečnostní kontroly na letišti

  Bezpečnostní kontroly na letišti

  Skutečně je hrozba toho, že by případný terorista do lahve ukryl takovou tekutinu, která by pak způsobila výbuch, tak velká? Podle Popardowského existuje skutečně velké množství kapalných látek, které by mohly být při útoku na palubě letadla použity.

  „Jedním z nich je například triaceton triperoxid. Jde o bílý krystalický prášek, který má velkou explozivní sílu. Pokud by se tato látka dostala na palubu letadla jako roztok, byla by rozpuštěna v silně těkavém acetonu (například odlakovač na nehty) a byla rozlita po koberci ve výšce několika kilometrů nad zemí, došlo by k reakci s detonací,“ vysvětluje Popardowski.

  „Existují také jednodušší směsi či roztoky, při jejichž vyschnutí či smísení nastává exploze. Takovým rozpouštědlem pro třaskaviny je alkohol, například ‚výbušná slivovice‘ rozlitá po podlaze, do které rázně nakročí jdoucí letuška jako roznětka. Nebo jododusík, na něj účinkuje i silné sluneční světlo, příliš hlasitá hudba nebo signál z mobilního telefonu. Stačí trocha jódu, lahvička 20–25% roztoku jednoduché směsi dusičnan amonný + nafta nebo topný olej, dusičnan amonný + cukr nebo mouka,“ dodává.

  Komponenty těchto směsí jsou snadno dostupné a jejich smíchání jednoduché. Proto se letištní kontroly důkladně věnují každému cestujícímu a jeho zavazadlům, aby zajistily bezpečnost nejen na letišti, ale také na palubě letadla.

  Bombu uděláte z čehokoliv

  A nijak těžké není ani opatřit si komponenty na sestrojení bomby. Často k tomu totiž stačí předměty běžně dostupné v domácnosti. Nestojí prakticky nic, zato ale mohou způsobit ničivé škody.

  „Například tzv. usměrněná nálož může být vytvořena za použití skleněné lahve od vína s falešným kuželovým dnem nebo lahve od coca-coly. Kumulativní efekt dosažený tvarovanou náloží výrazně zvyšuje schopnost prorazit nejrůznější struktury. Nebo takzvaná dopisní nálož, ta obsahuje výbušný nástražný systém umístěný v listovní zásilce. Tato miniaturizovaná nálož obsahuje 2–50 gramů výbušniny,“ vypočítává Ivo Popardowski.

  „Jako výbušná náplň byly použity i směsi RDX s cukrem nebo moukou, deklarované jako cukr nebo mouka, tedy neškodné látky. Jako roznětku si lze představit osvěžující ubrousky vlhčené etanolem s náplní jododusíku. Zatavené v originálním balení a parfémované, vezené jako suvenýr a vzpomínka z dovolené. Náloží může být lahev koňaku, zapečetěná pravým kolkem. Klasický elektrický palník se dá vytvořit z odporového drátu Ni-Cr, který je k dostání téměř ve všech elektroprodejnách,“ dodává.

  A nijak těžké podle něj není ani maskování takové výbušniny,

  „Maskovat výbušninu je možné například jako svíčky v dárkovém balení nebo kilo kostkového cukru, což lze v letadle bez problémů přepravovat. Jako roznětka explozivní svíčky může být plastický dekor, třeba ve tvaru kříže, z plastu či kovu, který je naplněný kyselinou pikrovou. Její rozpuštění, naplnění do výlisku a následné odpaření je dostačující pro výrobu rozbušky. Pak stačí vmáčknout do svíčky a nabarvit. K odpalu stačí úder do čehokoliv tvrdého,“ říká Popardowski.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 15:39 neděle 24. listopadu 2019. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   18
  • Tvl
   13
  • Haha
   12
  • Super
   9
  • Cože
   9
  • Sladký
   9

  Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

  Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

  Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

  Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

  Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

  Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 12. května 2021, svátek má Pankrác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz