jít naiDNES.cz

Stropnický brojí proti masovému turismu: Letadla jsou zbytečný luxus, za pecí je fajn

Čím dál víc si myslím, že čím dál víc cestování je čím dál zbytečnější, říká Matěj Stropnický. | foto: Koláž Expres.cz

Někdejší předseda Strany zelených Matěj Stropnický (35) se od doby, kdy se stal zámeckým pánem, stal velkým patriotem a „peciválem“. Létání na dovolenou je podle něj zhýralost, jež pouze akceleruje rychlost, kterou se Země řítí do záhuby. Masová turistika je podle něj kratochvílí, která je celkem zbytečná a nemá žádný velký přínos. Zároveň dodává, že nechce jít cestou zákazů...

„Nárůst masového turismu, který je jedním z druhů konzumu, je obrovský. Podle údajů Světové banky bylo v roce 2000 po světě 670 milionů turistů, v roce 2016 to byl dvojnásobek,“ upozornil bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický v rozhovoru pro Český rozhlas.

„Neodpustím si citaci z deníku mého oblíbeného básníka Jana Zábrany: Puškin nikdy neopustil Rusko, Montesquieu nenavštívil Persii, přesto napsal Perské listy. A byl snad Dante v pekle?“ nechal se slyšet bývalý politik, který má za to, že masový turismus nemá žádný velký smysl.

„To jsou otázky, které si ohledně cestování kladu. Má ještě dnes smysl, aby tak velké množství lidí tak povrchním a v důsledku škodlivým způsobem navštěvovalo další země?“ vyzýval Stropnický k zamyšlení nad masovým turismem, který podle něj enormně zatěžuje planetu a nepřináší ve finále moc užitku ani dotčeným zemím.

„Já takhle třeba vůbec nevím, jestli se mi podaří navštívit otce v Izraeli. Možná to prostě nepůjde. No a? Svoje soukromé důvody nevidím nadřazené nad globálními,“ hájí se Stropnický. Nutno říct, že část jeho rodiny, jako třeba Veronika Žilková a Agáta Prachařová, létá ostošest, dost možná i za něj samého.

Těžko si představit, že si Češi na základě nářků muže ze zámku v Osečanech nechají vzít dovolené v Egyptě, Turecku nebo Thajsku. Piráti každopádně pomalu najíždějí na podobnou rétoriku, jako má Stropnický. 

„Vyšší náklady u létání objektivně jsou, a tím pádem je potřeba je započíst. Není normální, aby 80 procent českých občanů mohlo každý rok dosáhnout na leteckou dovolenou,“ řekl před časem.

Nedávno Piráti ústy svého europoslance Mikuláše Peksy přišli s peticí za vyšší zdanění letecké dopravy. Bohužel jim tam nějak nedošlo, že zrovna tímto stylem další hlasy ve volbách nezískají, protože našinci (ani další Evropané) si leteckou dovolenou vzít nenechají. Jednou z prvních zemí EU, která zvažuje vyšší zdanění, je pak Francie.

Bude se snad do zahraničí létat na základě pořadníku nebo loterie? 

Všichni, které nevylosují a nevejdou se do pořadníku, obléknou montérky a pojedou do Osečan pomoct Stropnickému s rekonstrukcí zchátralé a zubem času notně ohlodané památky, což?

Fotogalerie

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat