jít naiDNES.cz

Stropnický von Osečany provází prázdným zámkem a sbírá dobrovolníky

Matěj Stropnický provází prázdným zámkem, na řemeslníky není, a tak sbírá dobrovolníky. | foto: koláž expres

Vstup na zámek? Jen na vlastní nebezpečí! Varuje cedulka na plotu panství v Osečanech, do něhož se loni v létě nastěhoval Matěj Stropnický s přítelem Danielem Krejčíkem a kam jsme se vydali na avizovanou prohlídku. Prostory, kterými bývalý lídr Strany zelených provází, budou zámek připomínat možná za deset let. Zatím je kulturní památka v dezolátním stavu. Není divu, že Stropnický musí svolávat brigádníky za jídlo a nocleh. A vybírat dobrovolné vstupné do kasičky.

Od konce března Matěj Stropnický provází po zámku v Osečanech, i když se mu zatím podařilo zrekonstruovat jedinou místnost, která vyšla zhruba na 120 tisíc korun! Tou byla ložnice, v níž pár spí.

Matěj Stropnický - zámek

Zámek Matěje Stropnického

Matěj Stropnický - zámek

Památka je v dezolátním stavu.

Matěj Stropnický - zámek

Zámek Matěje Stropnického

Jak jsme se ale přesvědčili na vlastní oči, zámek je v tak dezolátním stavu, že to bude trvat roky, ne-li desítky let, než se budovu podaří dát do lepšího stavu.

Jak probíhá prohlídka?

Prohlídka začíná v kapličce, kde Stropnický vypráví něco málo z historie. Za druhé světové války zámek sloužil vojákům SS, po válce v něm byla vazební věznice. Zámecké prostory nakonec byly – stejně jako řada jiných památek za socialismu – používány jako sklady (v tomto případě pro nemocniční zařízení).

Matěj Stropnický - zámek

Kapličkou se začíná prohlídka.

Přízemí je prakticky prázdné, ostatně jako většina prostor. Až ve druhém patře je nějaký nábytek, pár knihoven a kousek od nich je zmiňovaná ložnice, která jako jediná prošla rekonstrukcí. Koupelnu zatím Stropnický veřejnosti neukazuje a možná pro to má důvod…

Matěj Stropnický se chlubí hotovou ložnicí.

Matěj Stropnický se chlubí hotovou ložnicí.

Matěj Stropnický - zámek

Původní ložnice, ve které Matěj Stropnický s Krejčíkem spali.

Matěj Stropnický - zámek

Zámek Matěje Stropnického

Matěj Stropnický - zámek

Uvnitř si návštěvníci musí vzít návleky.

Matěj Stropnický - zámek

Prázdné prostory Stropnický využívá jako odkladiště surfů, lodí a dalších krámů.

Zámecká brigáda za jídlo a nocleh

Matěj Stropnický - zámek

Daniel Krejčík vedl zahradní práce.

Matěj Stropnický láká dobrovolníky, kteří mu pomohou udržovat zámeckou zahradu!

Matěj Stropnický láká dobrovolníky, kteří mu pomohou udržovat zámeckou zahradu.

Na závěr prohlídky zámecký pán připomene, že vstupné je dobrovolné. A tak do kasičky přistálo padesát korun od jediného návštěvníka.

Zatímco uvnitř se provázelo, venku se pracovalo na úpravě zahrady: řezání, pálení, odvoz a další zahradní práce, jimž velel herec Daniel Krejčík.

Obyvatelé zámku totiž nedávno na Facebooku svolávali brigádníky, kteří by měli chuť vyčistit si hlavu a pomoci s úpravami.

Bohužel si k těmto účelům vybrali ten nejdeštivější a nejchladnější jarní den, a tak účast nijak hojná nebyla. Jeden den přišlo kolem deseti, druhý den kolem patnácti pomocníků.

Jak ke koupi zámku došlo a kolik to stálo?

Když na podzim 2017 skončil Matěj Stropnický jako předseda strany, pohrával si s myšlenkou vysázet alej ke stému výročí Československa. Protože by ale nestačil koupit pozemky včas, od nápadu upustil. Pak s přítelem Krejčíkem uvažovali o koupi krkonošské boudy, až je nakonec nadchla stavba zámku v Osečanech.

Matěj Stropnický - zámek

Zámek Matěje Stropnického

Co už bylo lákavé o poznání méně, byla cena patnáct milionů korun a sedmnáct restituentů, kteří zámek spoluvlastnili. Na všechno Stropnický nakonec našel řešení, kde nepomohla banka, pomohla maminka.

„Ukecal jsem mámu, že prodá pražský byt koupený z dědových peněz za Draculu a Monte Crista, který pronajímala, a my jí ho budeme do konce života splácet z nájmu mého bytu v Praze,“ řekl v rozhovoru pro Magazín DNES Stropnický a 12. srpna 2018 na Facebooku oznámil, že se stal vlastníkem zámku za dvanáct milionů korun.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:04 pondělí 12. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  125
 • Super
  106
 • Haha
  35
 • Tvl
  29
 • Sladký
  19
 • Cože
  16
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat