Stropnický von Osečany provází prázdným zámkem a sbírá dobrovolníky

Vstup na zámek? Jen na vlastní nebezpečí! Varuje cedulka na plotu panství v Osečanech, do něhož se loni v létě nastěhoval Matěj Stropnický s přítelem Danielem Krejčíkem a kam jsme se vydali na avizovanou prohlídku. Prostory, kterými bývalý lídr Strany zelených provází, budou zámek připomínat možná za deset let. Zatím je kulturní památka v dezolátním stavu. Není divu, že Stropnický musí svolávat brigádníky za jídlo a nocleh. A vybírat dobrovolné vstupné do kasičky.

Od konce března Matěj Stropnický provází po zámku v Osečanech, i když se mu zatím podařilo zrekonstruovat jedinou místnost, která vyšla zhruba na 120 tisíc korun! Tou byla ložnice, v níž pár spí.

Zámek Matěje Stropnického

Památka je v dezolátním stavu.

Zámek Matěje Stropnického

Jak jsme se ale přesvědčili na vlastní oči, zámek je v tak dezolátním stavu, že to bude trvat roky, ne-li desítky let, než se budovu podaří dát do lepšího stavu.

Jak probíhá prohlídka?

Prohlídka začíná v kapličce, kde Stropnický vypráví něco málo z historie. Za druhé světové války zámek sloužil vojákům SS, po válce v něm byla vazební věznice. Zámecké prostory nakonec byly – stejně jako řada jiných památek za socialismu – používány jako sklady (v tomto případě pro nemocniční zařízení).

Kapličkou se začíná prohlídka.

Přízemí je prakticky prázdné, ostatně jako většina prostor. Až ve druhém patře je nějaký nábytek, pár knihoven a kousek od nich je zmiňovaná ložnice, která jako jediná prošla rekonstrukcí. Koupelnu zatím Stropnický veřejnosti neukazuje a možná pro to má důvod…

Matěj Stropnický se chlubí hotovou ložnicí.

Původní ložnice, ve které Matěj Stropnický s Krejčíkem spali.

Zámek Matěje Stropnického

Uvnitř si návštěvníci musí vzít návleky.

Prázdné prostory Stropnický využívá jako odkladiště surfů, lodí a dalších krámů.

Zámecká brigáda za jídlo a nocleh

Daniel Krejčík vedl zahradní práce.

Matěj Stropnický láká dobrovolníky, kteří mu pomohou udržovat zámeckou zahradu.

Na závěr prohlídky zámecký pán připomene, že vstupné je dobrovolné. A tak do kasičky přistálo padesát korun od jediného návštěvníka.

Zatímco uvnitř se provázelo, venku se pracovalo na úpravě zahrady: řezání, pálení, odvoz a další zahradní práce, jimž velel herec Daniel Krejčík.

Obyvatelé zámku totiž nedávno na Facebooku svolávali brigádníky, kteří by měli chuť vyčistit si hlavu a pomoci s úpravami.

Bohužel si k těmto účelům vybrali ten nejdeštivější a nejchladnější jarní den, a tak účast nijak hojná nebyla. Jeden den přišlo kolem deseti, druhý den kolem patnácti pomocníků.

Jak ke koupi zámku došlo a kolik to stálo?

Když na podzim 2017 skončil Matěj Stropnický jako předseda strany, pohrával si s myšlenkou vysázet alej ke stému výročí Československa. Protože by ale nestačil koupit pozemky včas, od nápadu upustil. Pak s přítelem Krejčíkem uvažovali o koupi krkonošské boudy, až je nakonec nadchla stavba zámku v Osečanech.

Zámek Matěje Stropnického

Co už bylo lákavé o poznání méně, byla cena patnáct milionů korun a sedmnáct restituentů, kteří zámek spoluvlastnili. Na všechno Stropnický nakonec našel řešení, kde nepomohla banka, pomohla maminka.

„Ukecal jsem mámu, že prodá pražský byt koupený z dědových peněz za Draculu a Monte Crista, který pronajímala, a my jí ho budeme do konce života splácet z nájmu mého bytu v Praze,“ řekl v rozhovoru pro Magazín DNES Stropnický a 12. srpna 2018 na Facebooku oznámil, že se stal vlastníkem zámku za dvanáct milionů korun.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:04 pondělí 12. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

  • 125
  • 106
  • 35
  • 29
  • 19
  • 16