Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Karanténa semkla Čechy a Vietnamce. Roušky, jídlo zdarma a teď i plicní ventilátor pro nemocnici!

  Desítky let žijí Češi společně se zdejší vietnamskou komunitou relativně v poklidu, rozdíly jsou ale pořád značné. Smazávat je ovšem pomalu začala pandemie koronaviru a panující nouzový stav. Právě Vietnamci patří k nejaktivnějším dobrovolníkům, ve svých obchodech neúnavně šijí roušky a rozdávají občerstvení zdravotníkům či policistům. A podle reakcí na internetu je znát, že si jich Češi začínají o to víc vážit.

  Stovky vietnamských obchodů zdobí v posledních dnech obrázky se symbolem velkého srdce. Ty značí, že si v nich lékaři, sestry či příslušníci bezpečnostních složek mohou zadarmo vzít drobné občerstvení.

  „Kromě nemocných je současná situace nejtěžší zejména pro lékaře a sestry, složky IZS a vojáky. Většina obchodů, kaváren a restaurací však musí být z nařízení vlády zavřená a je tak těžké najít vhodné místo ke krátkému odpočinku. Vietnamci žijící v ČR se rozhodli, že kromě šití roušek pro nemocnice mohou ještě všem výše zmíněným darovat v době jejich náročné služby drobné občerstvení, jako např. kávu, čaj a další nealkoholické nápoje,“ píše se na facebookových stránkách vietnamské komunity Sangu.eu.

  Poskytnutými dary od Vietnamcům už se na stránkách Týdeníku Policie pochlubila třeba ústecká speciální pořádková jednotka nasazená u hranic v Petrovicích.

  24.března 2020 v 17:15, příspěvek archivován: 25.března 2020 v 11:17

  Ústecká Speciální pořádková jednotka nasazená u hranic v Petrovicích děkuje vietnamské komunitě za veškeré poskytnuté dary a za každodenní podporu

  Kromě Prahy je to třeba právě Ústí nad Labem, kde se vietnamská komunita v boji proti koronaviru dobrovolně angažuje.

  Dokonce se tam složila na plicní ventilátor pro Masarykovu nemocnici. Sbírku zorganizoval předseda Svazu Vietnamců v Ústeckém kraji Roman Trinh se svými kolegy.

  „Vyburcovali krajany v Ústeckém kraji a vybrali ve sbírce přes 140 tisíc korun, z toho jen Teplice vybraly přes 100 tisíc, které poslouží na nákup plicního ventilátoru. Vhledem k tomu, že přístroj stojí kolem 120 tisíc a sbírka stále pokračuje, věřím, že se nám podaří koupit dva,“ oznámil syn iniciátora sbírky.

  Nemluvě o tom, že neúnavné šití roušek v obchůdcích se zdá být pro Vietnamce téměř samozřejmostí. Někde základní ochranou pomůcku dávají zákazníkům jen tak k nákupu, jinde třeba zásobují nemocnice.

  21.března 2020 v 17:06, příspěvek archivován: 25.března 2020 v 11:17

  Taky máte pocit, že vietnamské večerky fungují líp, než celá vláda?

  ♥️

  Život v Česku přitom mnohdy nemá vietnamská komunita jednoduchý. Například byla pražským magistrátem v čele s primátorem Hřibem a starostem Prahy 7 Janem Čižinským loni vytlačena z Holešovické tržnice.

  Přes to všechno se snaží Vietnamci Čechům co nejvíce pomoci. Zároveň odmítají jakýkoliv finanční příspěvek, ačkoliv i za normálních okolností nemají peněz na rozdávání.

  16.března 2020 v 21:58, příspěvek archivován: 25.března 2020 v 11:18

  ♥️ VIETNAMCI POMÁHAJÍ! ♥️

  V ČR je aktuálně vyhlášen nouzový stav. Právě v této těžké době se jako nejdůležitější ukazuje vzájemná lidská solidarita. Kromě nemocných je současná situace nejtěžší zejména pro lékaře a sestry, složky IZS a vojáky. Většina obchodů, kaváren a restaurací však musí být z nařízení vlády zavřená a je tak těžké najít vhodné místo ke krátkému odpočinku.

  Vietnamci žijící v ČR se rozhodli, že kromě šití roušek pro nemocnice, mohou ještě všem výše zmíněným ...darovat v době jejich náročné služby drobné občerstvení, jako např. kávu, čaj a další nealkoholické nápoje.

  „Vietnamská komunita v tuto chvíli finanční pomoc na cokoliv odmítá a snaží se vše zajistit ze svých komunitních fondů (stipendia a sociální pomoc v komunitě). Není to projev nevděku, ale snaha z jejich strany pomoci,“ řekl nám starosta Vestce, který bezprostředně sousedí s největší vietnamskou tržnicí Sapa.

  Bude právě pandemie koronaviru cestou k tomu, že se Češi s vietnamskou komunitou sblíží a definitivně zmizí jakékoliv předsudky vůči ní? Zřejmě neexistuje lepší způsob, jak se Vietnamcům za pomoc v nouzovém stavu odvděčit.

  Fotogalerie

  Premium

  Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

  V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

  Premium

  Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

  Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

  Premium

  Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

  Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

  jít naiDNES.cz