Pondělí 6. července 2020, Den upálení mistra Jana Husa
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Karanténa semkla Čechy a Vietnamce. Roušky, jídlo zdarma a teď i plicní ventilátor pro nemocnici!

  Desítky let žijí Češi společně se zdejší vietnamskou komunitou relativně v poklidu, rozdíly jsou ale pořád značné. Smazávat je ovšem pomalu začala pandemie koronaviru a panující nouzový stav. Právě Vietnamci patří k nejaktivnějším dobrovolníkům, ve svých obchodech neúnavně šijí roušky a rozdávají občerstvení zdravotníkům či policistům. A podle reakcí na internetu je znát, že si jich Češi začínají o to víc vážit.

  Stovky vietnamských obchodů zdobí v posledních dnech obrázky se symbolem velkého srdce. Ty značí, že si v nich lékaři, sestry či příslušníci bezpečnostních složek mohou zadarmo vzít drobné občerstvení.

  „Kromě nemocných je současná situace nejtěžší zejména pro lékaře a sestry, složky IZS a vojáky. Většina obchodů, kaváren a restaurací však musí být z nařízení vlády zavřená a je tak těžké najít vhodné místo ke krátkému odpočinku. Vietnamci žijící v ČR se rozhodli, že kromě šití roušek pro nemocnice mohou ještě všem výše zmíněným darovat v době jejich náročné služby drobné občerstvení, jako např. kávu, čaj a další nealkoholické nápoje,“ píše se na facebookových stránkách vietnamské komunity Sangu.eu.

  Poskytnutými dary od Vietnamcům už se na stránkách Týdeníku Policie pochlubila třeba ústecká speciální pořádková jednotka nasazená u hranic v Petrovicích.

  Kromě Prahy je to třeba právě Ústí nad Labem, kde se vietnamská komunita v boji proti koronaviru dobrovolně angažuje.

  Dokonce se tam složila na plicní ventilátor pro Masarykovu nemocnici. Sbírku zorganizoval předseda Svazu Vietnamců v Ústeckém kraji Roman Trinh se svými kolegy.

  „Vyburcovali krajany v Ústeckém kraji a vybrali ve sbírce přes 140 tisíc korun, z toho jen Teplice vybraly přes 100 tisíc, které poslouží na nákup plicního ventilátoru. Vhledem k tomu, že přístroj stojí kolem 120 tisíc a sbírka stále pokračuje, věřím, že se nám podaří koupit dva,“ oznámil syn iniciátora sbírky.

  Nemluvě o tom, že neúnavné šití roušek v obchůdcích se zdá být pro Vietnamce téměř samozřejmostí. Někde základní ochranou pomůcku dávají zákazníkům jen tak k nákupu, jinde třeba zásobují nemocnice.

  Život v Česku přitom mnohdy nemá vietnamská komunita jednoduchý. Například byla pražským magistrátem v čele s primátorem Hřibem a starostem Prahy 7 Janem Čižinským loni vytlačena z Holešovické tržnice.

  Přes to všechno se snaží Vietnamci Čechům co nejvíce pomoci. Zároveň odmítají jakýkoliv finanční příspěvek, ačkoliv i za normálních okolností nemají peněz na rozdávání.

  „Vietnamská komunita v tuto chvíli finanční pomoc na cokoliv odmítá a snaží se vše zajistit ze svých komunitních fondů (stipendia a sociální pomoc v komunitě). Není to projev nevděku, ale snaha z jejich strany pomoci,“ řekl nám starosta Vestce, který bezprostředně sousedí s největší vietnamskou tržnicí Sapa.

  Bude právě pandemie koronaviru cestou k tomu, že se Češi s vietnamskou komunitou sblíží a definitivně zmizí jakékoliv předsudky vůči ní? Zřejmě neexistuje lepší způsob, jak se Vietnamcům za pomoc v nouzovém stavu odvděčit.

  Fotogalerie

  Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

  Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

  Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

  Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

  VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

  Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 6. července 2020, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz