Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Hrdinové všedního dne, od prodavaček až po šičky: Zatímco jiní pindají, těmto lidem jsme vděčni

  Za normálních okolností mají docela obyčejnou práci, dnes jsou z nich hrdinové. Lékaři, sestřičky, prodavačky v obchodech, kteří se vystavují denně kontaktu se stovkami lidí, celníci a policisté střežící hranice, řidiči rozvážející jídlo... Těch všech se povinná karanténa netýká a musejí doslova nasazovat vlastní životy, aby ty ostatních alespoň zčásti mohly fungovat dál. Nemluvě o dobrovolnících, kteří šijí roušky nebo seniorům pomáhají s nákupy. Bohužel se stále najdou tací, kteří za současnou situací vidí politickou příležitost.

  Snad ani hokej nedokázal v minulosti spojit Čechy tak jako pandemie koronaviru a trvající nouzový stav. Mezi lidmi nabírá na síle vlna solidarity, vzniká mnoho skupin sdružujících ty, kteří se nabízejí jako dobrovolníci pro pomoc seniorům, ale i dalším.

  Například v době, kdy Česko trpí akutním nedostatkem roušek, mnoho lidí šije prostou pomůcku k ochraně před onemocněním doma. Nabízejí je většinou zdarma.

  Na výrobu roušek se dali ve velkém namátkou třeba studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Zapojil se také Ateliér designu oděvu a obuvi pod vedením Liběny Rochově a Ateliér módní tvorby, který vede Pavel Ivančic.

  „Šijeme bílé dvouvrstvé, plátno je stoprocentní bavlna,“ řekla nám studentka z Ateliéru textilní tvorby Sára Matysová.

  16.března 2020 v 07:52, příspěvek archivován: 18.března 2020 v 08:50

  Zapojil se také Ateliér designu oděvu a obuvi pod vedením Liběny Rochové a Ateliér módní tvorby, který vede Pavel Ivančic. Za jediný den ušili stovky ústenek, jež putovaly do pečovatelských center a část z nich šla do nemocnice v Podolí.

  Umělcům současně dochází materiál, a proto veřejnost a firmy prosí: Kdo má na skladě bavlnu, ať se ozve na info@textilemountain.cz. Děkujeme!

  Dívky šijí roušky zadarmo.

  Dívky šijí roušky zadarmo.

  K šití se přidala dokonce i bývalá první dáma a současná herečka Dagmar Havlová.

  Na šití roušek se dala i Dagmar Havlová.

  Na šití roušek se dala i Dagmar Havlová.

  Řada lidí reagovala třeba na výzvu starosty Prahy 7 Jana Čižinského.

  K dobrovolníkům se pak připojila i početná vietnamská komunita žijící v Česku. Také šijí roušky, kromě toho ale nabízejí lékařům, sestrám, členům záchranných složek nebo vojákům občerstvení ve svých obchodech zdarma.

  16.března 2020 v 21:58, příspěvek archivován: 17.března 2020 v 20:32

  ♥️ VIETNAMCI POMÁHAJÍ! ♥️

  V ČR je aktuálně vyhlášen nouzový stav. Právě v této těžké době se jako nejdůležitější ukazuje vzájemná lidská solidarita. Kromě nemocných je současná situace nejtěžší zejména pro lékaře a sestry, složky IZS a vojáky. Většina obchodů, kaváren a restaurací však musí být z nařízení vlády zavřená a je tak těžké najít vhodné místo ke krátkému odpočinku.

  Vietnamci žijící v ČR se rozhodli, že kromě šití roušek pro nemocnice, mohou ještě všem výše zmíněným ...darovat v době jejich náročné služby drobné občerstvení, jako např. kávu, čaj a další nealkoholické nápoje.

  Solidarita ale není pouze o rouškách. Například Střední průmyslová škola chemická Pardubice si u Ministerstva zdravotnictví vyjednala povolení vyrábět a distribuovat dezinfekci, kterou nyní zásobuje nemocnice, úřady nebo firmy.

  Bez jakéhokoliv zisku.

  „Pracujeme za výrobní náklady. Zisk nám z toho nekyne. Denně můžeme udělat tisíc až dva tisíce litrů dezinfekce. Kromě toho učíme, respektive online připravujeme studenty, aby nám odmaturovali,“ řekl serveru iDNES.cz ředitel školy Jan Ptáček.

  Hrdiny všedního dne jsou ale samozřejmě i ti, kteří v boji proti smrtící nákaze nasazují vlastní životy, což by je ještě před několika týdny vůbec nenapadlo.

  Řeč je samozřejmě kromě dalších o zdravotnících, kteří denně čelí přímému kontaktu s obrovskou spoustou lidí i přímo nakažených. 

  Dnes jsme vás například informovali o lékařce z Nemocnice na Bulovce, která dle svých slov prakticky nespí a nejí.

  17.března 2020 v 02:48, příspěvek archivován: 17.března 2020 v 12:23

  Už nemůžem. Nespíme, nejíme, na záchodě jsem nebyla ani nepamatuju. Telefon zvoní prakticky nepřetržitě.
  Jasně, jako lékaři jsme se upsali náročné práci, věděli jsme do čeho jdeme. Ale tohle je jiné. Tohle je sprint i maraton v jednom - je to hrozně intenzivní zápřah, ale zároveň to trvá dlouho a konec je zatím v nedohlednu.

  I přes věčné opakování různými médii, aby asymptomatičtí nechodili na výtěry, je jich tu pořád odhadem asi miliarda. Takže znovu - pokud nemáte žádné neb...o pouze lehké příznaky, zůstaňte doma, pijte dost tekutin, při teplotě si berte Paralen a vyležte se z toho. Nechápu logiku toho, když lidi, kteří se bojí že by koronavirus mohli mít, přijdou na jediné místo, kde je stoprocentně jasné, že se tam koronavirus vyskytuje.

  Dále jde ale třeba i o prodavačky a prodavače v obchodech s potravinami či hygienickými potřebami. Ani ti se do bezpečí domácí karantény nedostanou, ať se stane cokoliv, budou denně vystaveni kontaktu často i se stovkami lidí.

  Stále přitom dbají na zdraví nejen svoje, ale i zákazníků. Každou chvíli čistí a dezinfikují pokladny nebo regály, které zároveň vytrvale doplňují novým zbožím.

  Často nemají ani roušky, které jim zaměstnavatelé neopatřili.

  Stejný problém mají často i řidiči MHD. Ani ti se nedočkali alespoň omezení pracovní doby, naopak byla městská doprava ještě posílena, aby v ní nebyla taková koncentrace cestujících.

  Všedními hrdiny jsou samozřejmě i celníci či policisté, kteří hlídají hranice země, od včerejška i několika uzavřených obcí. Potýkají se kromě dalšího i s lidmi, kteří se snaží nařízení vlády obcházet. Spolu s nimi jsou na hranicích přítomni i hasiči, kteří lidem měří teplotu.

  Ne všichni drží spolu

  Většina Čechů drží pod náporem pandemie koronaviru pospolu, respektuje nařízení vlády, ač k nim třeba i má svoje výhrady, a snaží se být nápomocna.

  Neplatí to ale pro všechny. Ještě několik dní před vyhlášením plošné karantény na vládu útočil herec a principál Divadla na Jezerce Jan Hrušínský, to když zavírání divadel označil za řízenou likvidaci nepohodlných.

  Ten už se nyní k situaci kolem koronaviru nevyjadřuje raději vůbec, zatímco řada jeho hereckých kolegů se snaží šířit mezi lidmi osvětu.

  Výpady vůči vládě soustavně vypouští třeba i politický moderátor Václav Moravec. Nově zaútočil na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a ironicky naznačil, že zdravotnictví podle něj nerozumí.

  17.března 2020 v 00:11, příspěvek archivován: 17.března 2020 v 12:30

  Vážený pane @adamvojtechano, rád bych se Vás jako představitele resortu, jenž je zřizovatelem fakultních nemocnic, kterým máte ve stavu nouze povinnost zajistit materiál, po přiznání, že nejste specializovaní na obchod, zeptal, zda jste vůbec specializovaní na zdravotnictví? https://t.co/Bfe99cYkOL

  Příklad by si mohl vzít třeba z kolegyně z České televize, moderátorky Nory Fridrichové. Ta ve skupině Dobrovolníci pro lidi ohrožené koronavirem aktivně shání roušky pro domovy důchodců.

  „Dobrý den, jsme parta lidí a sbíráme roušky pro pražské domovy seniorů: roušky skoro nikde nemají. Dnes máme k dispozici čtyři auta a můžeme sbírat po Praze. Prosím, napište, pokud byste něco měli. Díky moc,“ napsala dnes.

  Fotogalerie

  Premium

  Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

  V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

  Premium

  Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

  Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

  Premium

  Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

  Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz