Byly nejlepší, přesto se rozešly. Proč se rozpadl slavný pár Novotná—Suková?

Spolu byly skoro nepřemožitelné. Chybí jim jen olympijské zlato. Jana Novotná, která na začátku týdne zemřela na rakovinu, stvořila nezapomenutelnou tenisovou čtyřhru s Helenou Sukovou. Pár se přes všechny triumfy rozpadl.

Byly rozdílné, náturou i tenisově. Přesto si sedly tak, že se z nich stal nejlepší deblový pár světa.Jejich odlišný pohled na svět vyjadřoval i vztah k olympiádě. Ta nebyla v jejich úspěšné době mezi tenisty (už se to změnilo) považována za extra důležitý turnaj. Spíš jen přívažek v náročné sezoně.

„Já si na olympiádu vzpomenu málokdy. Ona je z hlediska tenisty na posledním místě,“ říkala Jana Novotná.

„To já jsem jejím velkým fanouškem. Ohromně jsem si považovala, když jsem vstoupila mezi ty velké sportovce,“ kontrovala Helena Suková.

Jana Novotná s Helenou Sukovou získaly dvě stříbrné olympijské medaile.

Jana Novotná s Helenou Sukovou získaly dvě stříbrné olympijské medaile.

Přesto především kvůli olympiádě – a také pozdějšímu šokujícímu rozchodu – zůstal tento tenisový pár v srdcích fanoušků.

Suková s Novotnou vládly na přelomu osmdesátých a devadesátých letech světu. V roce 1988 došly do finále olympiády v Soulu. Byly favoritky, zastavily je však potíže, které měla Suková s lýtkovým svalem.

„Musela jsem hrát i dvouhru, taková byla pravidla. Byly jsme nejlepší pár světa. Tehdy mě to mrzelo,“ vzpomínala Suková. „Protože nám to šlo, tak jsme pak hrály spolu delší dobu,“ připomněla.

A přišly dva famózní roky. V létě 1989 triumf ve Wimbledonu a v roce 1990 další tři grandslamové tituly vyšperkované sérií čtyřiačtyřiceti vítězných zápasů v řadě.

Jenže poté nastal krach, konec. Bylo to pozdvižení, podobné se opakovalo snad až v době, kdy se v roce 2015 rozešel úspěšný beachvolejbalový pár Kiki a Maki, tedy Kristýna Kolocová a Markéta Sluková.

Nejslavnější chvíle Jany Novotné - v roce 1998 vyhrála Wimbledon.

Nejslavnější chvíle Jany Novotné - v roce 1998 vyhrála Wimbledon.

„Mohly jsme mít víc titulů. Člověk si ale zároveň už moc dobře nepamatuje, proč se to vlastně stalo. A je to zbytečné lovit z paměti. Prostě jsme tehdy spolu už nechtěly pokračovat,“ naťukla v roce 2007 Novotná v rozhovoru pro iDnes téma rozchodu se Sukovou. „Vždyť je to úplně normální. Vezměte si ten enormní tlak na nejlepší hráčky země, od federace, od tisku, od lidí kolem. Tak je to všude. Tenis je vysoce individuální sport,“ vysvětlila.

„Nebylo to příjemné období,“ doplnila Suková.

„Kdybych to všechno brala tehdy jako dneska, věřím, že bych udělala všechno pro to, abychom spolu hrály, dokud by nás to bavilo a vyhrávaly bychom. Přenesla bych se přes věci, které tam dřív byly. Přála bych si, aby to bylo jinak,“ přiznala Novotná.

Nakonec se k sobě ještě vrátily. V roce 1996 je spojila olympiáda v Atlantě. A přišlo další stříbro. „To je tak dávno… V Atlantě si Jana udělala něco s břišním svalem a nemohla smečovat ani podávat. Ve finále jsme nevyhrály zápas, který jsme vyhrát měly,“ vyprávěla Suková tento týden.

To už věděla, že Novotná podlehla rakovině…

Fotogalerie

Komentáře