Internetem se šíří falešný citát Václava Klause. A co na to „ministerstvo pravdy“? Odhalilo to?

Exprezident Václav Klaus se stal terčem dehonestujícího útoku. Internetem se šíří falešný citát, který nikdy neřekl. Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které by mělo podobné dezinformace vyvracet, přitom situaci vůbec neřeší. | foto: iDNES.cz

Již jedenáct dní oficiálně funguje na ministerstvu vnitra Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které si vytyčilo za úkol mimo jiné bojovat proti dezinformacím a falešným zprávám. Zatím to ale nevypadá, že by si s touto částí své práce dělalo větší starosti. Internetem se volně šíří falešný citát dehonestující bývalého prezidenta Václava Klause a „ministerstvo pravdy“ tuto skutečnost nechává zcela bez odezvy.

Se smíšenými reakcemi se potýká Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám působící od začátku roku 2017 na ministerstvu vnitra. Útvar, který má bojovat proti dezinformacím, falešným zprávám a propagandě je mnohými kritiky posměšně nazýván „ministerstvem pravdy“. Zatím to ale vypadá, že bojuje jen proti těm dezinformacím, kde se mu to zrovna hodí.Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám si za cíl vytyčilo i odhalování dezinformačních útoků na politické představitele, jejichž cílem je tyto politiky dehonestovat. Vzorem by měly být údajné útoky ruských hackerů, které měly poškodit Hillary Clintonovou, která v důsledku toho prohrála v amerických prezidentských volbách.

Na sociálních sítích se v rámci 40. výročí od prohlášení Charty 77 šíří již několik dní výrok, jehož autorem by měl být exprezident Václav Klaus. „Chartu podepisovali exhibicionisté pochybné morální kvality. Já proti režimu bojoval skrytě, partyzánsky. O to nebezpečnější to tehdy bylo,“ měl údajně říct Klaus v rozhovoru pro deník Právo.

Problém ale je, že nic podobného Klaus neřekl a ani rozhovor pro Právo neproběhl.

Falešný citát nejvíce šířili političtí aktivisté a odpůrci Václava Klause, kteří se bývalému prezidentovi vysmívali za absurdní výrok, který mu byl připisován. Ač se jednoznačně jedná o dezinformaci šířenou s cílem Václava Klause poškodit, Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám její případné vyvracení neřeší. Možná i proto, že koordinátorka Centra Eva Romancovová se netají nesympatiemi vůči Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi a jejich vstřícným postojům k Rusku.

Nad podivnými selektivními praktikami CTHH se pozastavují i mnozí politici.

„Já bych měl prosím první zakázku pro to Chovancovo Centrum. Týká se údajného kritického výroku Klause seniora o Chartě 77, který, jak se ukazuje, byl hoax. Protože však v boji proti Klausovi je vše dovoleno, smečka facebookových hlupáků s pěnou u úst už to ve spravedlivém hněvu sdílí jako pravdu pravdoucí. Pane ministře, mohl byste tedy instruovat svoje lidi, aby to oficiálně verifikovali?“ pohoršil se europoslanec Jan Zahradil.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:57 11. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  32
 • Trapas
  16
 • Haha
  10
 • Sladký
  9
 • Tvl
  9
 • Cože
  7


Komentáře