Zeman varoval před „ministerstvem pravdy“. Je to horší než samy dezinformace

Miloš Zeman se opět obul do Centra proti terorismu a hybridním hrozbám na ministerstvu vnitra. To označil za nebezpečnější než dezinformace, proti kterým má bojovat. | foto: koláž Expres.cz

Od prvního ledna na ministerstvu vnitra fungující Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám si za krátkou stranu dokázalo získat mnoho odpůrců. Jedním z těch, kteří již před vznikem Centra posměšně přezdívaného „ministerstvo pravdy“ nejvíce varovali, byl i prezident Miloš Zeman. Ten za svým názorem stojí i po prvním týdnu fungování odboru bojujícího s deziformacemi a považuje ho za nebezpečnější, než samotné dezinformace.

Již týden funguje na ministerstvu vnitra Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Nově vzniklý odbor má pod vedením právničky Evy Romancovové mimo jiné bojovat proti dezinformacím, falešným zprávám a ruské propagandě. Právě proto se mu mezi jeho odpůrci posměšně přezdívá „ministerstvo pravdy“.Centru proti hybridním hrozbám a terorismu bývá nejvíce vytýkáno, že bude zavádět novodobou cenzuru informací na internetu a vnucovat lidem jedinou státem posvěcenou pravdu. Ač sami představitelé Centra to, že by cokoliv plánovali cenzurovat nebo zakazovat, popřeli, odpůrců ministerského odboru neubylo. Ve svém negativním názoru na něj se naopak utvrdil například prezident Miloš Zeman.

Zeman před vznikem „ministerstva pravdy“ varoval už ve svém vánočním projevu. Názor nezměnil ani po týdnu jeho fungování, jak dal jednoznačně najevo v pořadu S prezidentem v Lánech na serveru Blesk.cz. „Chyby, které úředníci tohoto centra napáchají, mohou být nebezpečnější než samotné dezinformace,“ uvedl Zeman.

Prezident projevil nelibost nad tím, že o tom, co je a co není pravda by měla rozhodovat dvacítka nikým nevolených úředníků. „Někteří z nich jsou dokonce lidé z parazitních neziskových organizací,“ vyjádřil své opovržení nad složením pracovníků Centra proti hybridním hrozbám a terorismu Zeman. Útěchou mu může být snad jen to, že mezi zaměstnanci nakonec není jím často kritizovaný zástupce ředitele think tanku Evropské hodnoty Jakub Janda.

Zeman se dále vyjádřil ve smyslu, že o vyvrácení případných dezinformací by se postaral každý kvalitní investigativní novinář, který by podobné činnosti měl mít v popisu práce na rozdíl od úředníku na ministerstvu. „Ti lidé nemají monopol na pravdu, mohou se mýlit a mohou dezinformovat daleko hůř, protože budou mít posvěcení ministerstva vnitra, než nějaký ubohý novinář,“ řekl Zeman.

Kromě samotného Centra zkritizoval i jeho zřizovatele, ministra vnitra Milana Chovance. „Vidím v tom snahu o vybudování si monopolu na pravdu a ve svobodném světě nikdo tento monopol mít nemůže,“ okomentoval ministrovo počínání Zeman. Dodal, že až příště Chovance uvidí, pozdraví ho slovy: „Zdravím Bobliga z Edelstadtu“ v narážce na rakouského strůjce čarodějnických procesů.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:57 8. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  20
 • Trapas
  13
 • Haha
  10
 • Sladký
  9
 • Cože
  8
 • Tvl
  8


Komentáře