5 největších děr v kauze ukradených slavíků, které zničí padesátiletou soutěž

Po sobotním vyhlášení ankety Český slavík se nemluví takřka o ničem jiném než o odebrání hlasů Tomáši Ortelovi, jehož fanoušci jednali dle tvrzení pořadatelské agentury v rozporu se zásadou fair play. Jejich obhajoba má však trhliny. Co nesedí?
Tereza Kosařová Expres.cz
  11:55
1/6

Na každého jiný metr

Pravidla hlasování do ankety Český slavík uvádí, že organizátor ankety má právo vyřadit hlasy, dojde-li s využitím databází, adresářů či sociálních sítí k organizovanému vyzývání (agitaci) k podpoře určitého subjektu, a to nad rámec zásady fair play nebo pravidel. 

Absurdní je v takovém případě to, že sám interpret nemusí mít s takovou agitací nic společného, dokonce o ní ani nemusí vědět. Děje se to často na základě iniciativy fanoušků, kteří přesvědčují ostatní k hlasování. Závěrečné rozhodnutí je však vždy na svobodné vůli každého jedince.

Koneckonců i samotná agitace, ať je jí sledovaný jakýkoliv záměr, je projevem demokracie. Nelze lidem brát svobodu slova a bičovat je za to, že hledají cesty, jak ovlivnit širokou masu potenciálních hlasujících.

Také Lucie Bílá má širokou podporu na sociální síti.

Také Lucie Bílá má širokou podporu na sociální síti.

Nemluvě o tom, že dle výše uvedeného by pořadatelská agentura mohla vyřadit třeba i Lucii Bílou, jejíž fanoušci jí na sociální síti vytvořili obří kampaň, nebo Věru Špinarovou, za kterou bojovala i samotná Heidi Janků. Ta se v její prospěch vzdala vlastních hlasů a fanoušky nabádala, aby pro ni hlasovali. 

Heidi zprvu vyzvala fanoušky, ať neposílají hlasy jí, ale Věře Špinarové. Následně je znovu ujistila, že to myslí opravdu vážně.

Heidi zprvu vyzvala fanoušky, ať neposílají hlasy jí, ale Věře Špinarové. Následně je znovu ujistila, že to myslí opravdu vážně.

Pořadatel nezapomněl velkoryse zdůraznit, že mohl rozhodnout také o Ortelově vyřazení: „Po důkladném zvážení a s ohledem na to, že k porušení pravidel ankety nedošlo ze strany skupiny Ortel, ale některých jejích fanoušků, rozhodl se pořadatel započíst letos skupině Ortel i Tomáši Ortelovi stejný počet bodů, který získali v loňském roce, kdy podobné porušení pravidel nebylo zjištěno.“

„Musíme zjednodušeně říci, že to fanoušci se sháněním hlasů prostě přehnali,“ dodává agentura Musica Bohemica.

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:55 29. března 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  83
 • Haha
  16
 • Tvl
  13
 • Super
  11
 • Sladký
  9
 • Cože
  8
Komentáře

Mohlo by vás zajímat