Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Banga kvůli Ortelovi odešel ze sálu a vzkázal svým uměleckým kolegům: Tleskali jste nacistům!

  Radek Banga se opřel do Tomáše Ortela a jeho skupiny Ortel. | foto: Expres.cz: Tilen Vajt, Jiří Pitrof, Profimedia.cz

  Včerejší udílení cen Český Slavík se neobešlo bez problému. Když v kategorii skupina a zpěvák obsadil druhé místo Tomáš Ortel (40), mnohé to pobouřilo a dokonce donutilo k odchodu. Mezi nejvíce rozhořčené patřil Radek Banga (34), kterého kapela Ortel svou existencí uráží. O důvodech promluvil pro Expres.cz.

  Tomáš Ortel a jeho kapela Ortel nemá u ostatních umělců zastání. Podle většiny nemá v anketě co dělat a interpretovy názory jsou velmi pohnuté až rasistické. Nejvíce se potom dotýkají umělců s rozdílnou barvou pleti.

  Jedním z lidí, který proti Ortelovi v sobotu večer vystoupil, byl romský zpěvák Radek Banga. Společně s Ivou Pazderkovou, Petrem Štolbou alias Pekařem, bývalým manažerem Nightwork Filipem Šmídem a Janem Tunou odešel ze sálu, když Ortel cenu přebíral.

  Své chování nám krátce po přenosu vysvětlil. „Vůbec nejsem spokojený s výsledky ankety. Umístění Tomáše Ortela a vůbec skupiny Ortel mě hodně děsí,“ řekl nám své bezprostřední pocity krátce po konci události.

  Není to jen proto, že jsem Rom

  „Dotýká se mě to osobně a velmi. Nejen proto, že jsem Rom. Tento člověk hlásá myšlenky podobné nacismu a s tím já se nehodlám a nechci slučovat. Nebudu to nikdy přijímat a budu neustále říkat ne,“ pokračoval velmi rozhořčeně s tím, že by se nad sebou nejen frontman kapely Ortel, ale i fanoušci, kteří pro něj v anketě hlasovali, měli zamyslet.

  I proto Tomášovi ukázal svůj názor a při přebírání cen ho vypískal a následně i ze sálu odešel. „Nejdříve jsme ho se ženou vypískali a následně, když vyhrál druhé místo jako zpěvák, jsme se rozhodli k odchodu. Bylo nás sice málo, ale všech těch lidí si vážím, protože se nebojí projevit svůj názor,“ uvedl dále Banga.

  „Myslím, že by si druhé místo zasloužil někdo, kdo mezi lidi šíří umění, pozitivní energii a nebo nějaké poselství. Ne nenávist, xenofobii a rasismus. Říkat lidem to, co chtějí slyšet, je sprosťárna. Správný umělec by měl ovlivňovat kulturou spíše k něčemu dobrému,“ dovysvětlil, co mu přesně na Ortelu vadí.

  Snad každého ihned napadne, proč Banga neřekl Tomášovi svůj názor i do očí, a proto jsme se ho na otázku zeptali. „Samozřejmě, že bych mu to řekl do očí, ale vzhledem k tomu, že je to nácek, tak si myslím, že by to nebyl úplně smysluplný rozhovor a navíc už tady není,“ uzavřel.

  Své vyjádření pak Banga umístil i na svou sociální síť, kde Tomáše vložil do koláže společně s šéfem gestapa Heinrichem Himmlerem nebo symboly lebek.

  Celý status přikládáme v jeho plném znění:

  TOTO JE VELMI DŮLEŽITÉ A PROSÍM DOČTĚTĚ TO DO KONCE!! AŤ NEZVÍTĚZÍ ZLO, ALE DOBRO! DĚKUJI!

  Velmi, velmi rozhořčeně jsem včera na protest opustil sál Karlínského divadla. Ano, je to pravda, při předávání cen Český slavík jsme se s mou manželkou zvedli, začali jsme pískat a nakonec na protest proti Ortelu odešli ze sálu. Jen malá hrstka odvážných se ozvala, můj respekt mají Filip Smid, Iva Pazderková, Jan Tuna a také Petr Štolba, který je známější pod pseudonymem „Pekař“. My všichni jsme dali najevo svůj nesouhlas. Možná by bylo ale dobré pochopit, PROČ JSME ODEŠLI A S ČÍM JSME NESOUHLASILI.

  Nejprve bych začal asi tím, co nebo kdo je skupina Ortel a čím se proslavila. Víte, podle této skupiny by totiž naše zem byla lepší bez všech těch Vietnamců, černochů, Romů, Židů, ale hlavně muslimských uprchlíků. Samozřejmě. Problémem všech lidí, kteří hlásí nenávist, je ale nenávist sama. Tu není možné ničím uspokojit. Takže až bychom to odnesli my, přišli byste na řadu i vy. Intelektuálové, gayové, tlustí, postižení, vozíčkáři, vzdělanci, kavárníci a tak dále a tak dále.

  A nakonec by se tito poslové nenávisti pozabíjeli navzájem. Před nějakým časem tu byl někdo, kdo hlásal stejné věci – jmenoval se Heinrich Himmler, říský vůdce nacistického Německa, vůdce Schutzstaffel (ochranného oddílu Adolfa Hitlera) známějšího pod zkratkou SS. Jeden z jejich hlavních symbolů byly tzv. „umrlčí lebky“. Tento symbol znají spíše pamětníci, stejně jako nacistický kříž, což jednotky SS nosily na uniformách, čepicích nebo prstenech. Takže proč jsem se šíleně rozčílil? Proč jsem se zvedl a pískal? Proč jsem se rozhodl na protest opustit sál Karlínského divadla v přímém přenosu?

  Protože skupina Ortel přišla na podium a na košilích měli tyto lebky. Na tom podiu stáli především proto, že jej podpořili „obyčejní lidé,“ kteří mají tu drzost ještě tvrdit, že jejich Ortel není rasistický a v žádném případě nepodporuje nacismus. A pak si přijde Ortel s umrlčími lebkami na košilích a dá celému národu tímto symbolem najevo, jakým směrem smýšlí. Jsem zarmoucen faktem, že tomuto zjevnému propagování nacismu nejen přihlížel celý sál, ale většina dokonce tleskala. Proč? Vaši dědové byli možná v odboji, mnozí za to zaplatili životem, i můj děda byl v koncentráku a v něm také zahynuli tři jeho bratři, všichni byli v odboji, stejně jako praděda mé manželky.

  ZAPOMNĚLI JSTE HISTORII??!

  Jak je možné, že evidentní projev nacismu byl nejen tolerován, ale on byl naprosto přehlédnut? Kde jsou teď iDNES.cz, novinky.cz, všechny cz? Ortel si s celým českým národem vytřel zadek. A já tam stojím, pískám a jsem svědkem toho, jak 99% sálu tleská. Ptám se mých kolegů, zpěváků, moderátorů, herců, sportovců – ČEMU JSTE TLESKALI? Já vám řeknu čemu – TLESKALI JSTE NACISTŮM. Doufám, že se vám bude spát úplně stejně, jako včera. Pánové a dámy, mlčeli jste. A mlčení je tichý souhlas. Rozhodli jste se špatně, tak jako mnozí v roce 1938. A všichni víme, jak to dopadlo. Na to bychom neměli zapomenout, protože historie nám ukazuje, kam až může nenávist zajít. A kdyby tam včera seděl váš děda, on by vám rád vysvětlil, co mají ti panové na košilích. Babička by vám řekla, kdo byl Himmler, Heydrich... I tito pánové byli tenkrát slavní, stejně jako Gestapo, SS. Neznáte je? Možná je čas si o nich něco přečíst.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 14:47 pondělí 27. března 2017. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   271
  • Super
   82
  • Haha
   34
  • Tvl
   26
  • Cože
   24
  • Sladký
   19

  Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

  Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

  Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

  Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

  Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

  Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz