Fotbalisté Gündogan a Özil se fotili s Erdoganem. Není to váš prezident! běsní Němci

Němečtí fotbalisté se fotili s Erdoganem a problém je na světě. | foto: Koláž Expresu

Velkou vlnu nevole rozpoutala fotografie, na níž jsou prvotřídní němečtí fotbalisté Ilkay Gündogan a Mesut Özil spolu s kontroverzním tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Sportovci, kteří mají turecké kořeny, ale reprezentují Německo, se s Erdoganem setkali v pondělí v Londýně, kde mu předali své dresy s věnováním. Na jednom z nich stálo „S velkou úctou mému prezidentovi“. Nelze se divit, že tyto snímky, na kterých se záložníci hrající anglickou Premier League usmívají po boku Erdogana jako ti nejšťastnější lidé světa, odstartovaly doslova bouři negativních reakcí. Zlobí se „obyčejní“ Němci, ale i například politici!

Tím, kdo na svůj dres kromě podpisu napsal „S velkou úctou mému prezidentovi“, byl Ilkay Gündogan, záložník  Manchesteru City, letošního anglického mistra a opora německé reprezentace.

Gündogan to tak schytává nejvíce ze všech. Němci mu vyčítají to, že se jakožto fotbalový reprezentant Německa setkal s kontroverzním tureckým prezidentem, kterého navíc prohlásil za „svého“. Pod palbou kritiky je i sám Erdogan, jelikož turečtí politici nesmějí vést v Německu aktivní volební kampaň a koncem června se v Turecku uskuteční prezidentské volby.


„Jste Němci a hráči německého národního týmu,“ napsal například jeden fanoušek na Twitteru pod již zmíněné snímky. 

„Fotbal je náš život, nikoliv politika. Chovali jsme se zdvořile k prezidentovi země, odkud pocházejí naši rodiče,“ napsal všem svým kritikům Gündogan.

Gündogan na svůj dres napsal: „S velkou úctou mému prezidentovi.“

Gündogan na svůj dres napsal: „S velkou úctou mému prezidentovi.“

Tato slova ale ne všechny uspokojila. Například Reinhard Grindel, prezident Německé fotbalové asociace, jasně sdělil, v čem vidí problém: „Německý fotbalový svaz respektuje zvláštní situaci našich hráčů, kteří jsou z rodin přistěhovalců. Ale fotbal a fotbalový svaz ctí hodnoty, které Erdogan dostatečně nerespektuje.“ 

Prvotřídní němečtí fotbalisté se hrdě vyfotili s tureckým prezidentem Erdoganem.

Prvotřídní němečtí fotbalisté se hrdě vyfotili s tureckým prezidentem Erdoganem.

Fotografie způsobily pozdvižení nejen mezi fotbalovými nadšenci, ale i ve vrcholné německé politice. 

Cem Özdemir, poslanec, který má stejně jako již zmínění fotbalisté turecký původ, Özilovi s Gündoganem připomněl, že jejich prezident není Erdogan, ale Frank-Walter Steinmeier. 

„Místo toho, aby se věnovali pomoci v Erdoganově kampani, by se hráči měli soustředit na nadcházející mistrovství světa ve fotbale,“ dodal ještě Özdemi.

Özil Erdoganovi věnoval svůj dres.

Özil Erdoganovi věnoval svůj dres.

Omluvit se německým občanům budou moci Gündogan s  Özilem již brzy. 8. června totiž začíná světový šampionát ve fotbale a Německo vedené Joachimem Löwem bude obhajovat triumf z roku 2014. Vystřílí si „turečtí Němci“ na mistrovství světa v Rusku odpuštění?

Fotogalerie


Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:01 14. září 2018. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  19
 • Tvl
  13
 • Super
  11
 • Trapas
  11
 • Cože
  8
 • Sladký
  7
Komentáře

Mohlo by vás zajímat