jít naiDNES.cz

Global Social Awards: Potřebují hvězdy sociálních sítí ceny, vždyť mají lajky?!

Praha hostila světové finále Global Social Awards. Ceny, o nichž mnoho lidí nemá ani tušení a jiní jejich hrdiny vynášejí do nebes. | foto: Koláž Expres.cz

Pražské Fórum Karlín ve středu večer ožilo předáváním cen pro světové osobnosti sociálních sítí. Global Social Awards jsou možná pro řadu lidí velkou neznámou, najde se ale i dost těch, kdo k oceněným vzhlíží jako k modlám a hrdinům 21. století, i těch, kteří na této vlně chtějí vydělat co největší balík.

Nikdo neříká, že bychom měli v Česku ustrnout na anketách typu TýTý, Český slavík nebo na dnes již notně vyčpělých soutěžích o královnu krásy. Jenže lidé mají nejrůznější ceny a metály v oblibě. Rádi tleskají těm, kdo něco dokázali a vynikají nad ostatní, rádi si představují, že jsou na místě oceněných oni sami a tleskají jim zaplněné sály. 

V tomto ohledu jsou sociální sítě novým fenoménem. Jejich hvězdy často nic převratného nedokázaly. Nevystudovaly vysokou školu, nehrály v žádném kasovním trháku ani existenciálním dramatu o tíživosti nicoty. Nemůžete se spolehnout na jejich znalosti, zásluhy o mír nebo třeba to, že vám dají do kupy obličej poničený nemocí či autonehodou.

I přesto se hřejí na výsluní!

V Praze v soutěži významných světových osobností sociálních sítí Global Social Awards uspěl americký fotbalista Ross Smith se svou 92letou babičkou, jihoafrická moderátorka Bonang Matheba, brazilská modelka Paola Antonini, která při autonehodě přišla o nohu, nebo maďarská videoblogerka Vivien Alexy.

Mezi nominovanými finalisty byla také šestnáctiletá Švédka Greta Thunberg, která upozorňuje na nutnost řešení klimatických změn a iniciovala celosvětové studentské protesty, dále česká blogerka Anna Šulcová nebo první modelka s Downovým syndromem Madeline Stuart z Austrálie.

Zmíněné osobnosti nemají tituly, prestižní školy ani státní zásluhy v oblasti kultury, sportu nebo občanské prospěšnosti, podařilo se jim však zaujmout zástupy „obyčejných“ lidí na síti.

Je to hodně, nebo málo?

I když to hollywoodské, miliony dolarů placené hvězdy ani staromilci neslyší rádi, jsou to novodobé stars, s nimiž je potřeba počítat. V čem je srandista Just Sul menší umělec než oceněná herečka nekonečného seriálu? Diváků mají přece oba dost. 

Zlí jazykové tvrdí, že hvězdy sociálních sítí žádné ceny nepotřebují, protože mají lajky a srdíčka a miliony sledujících, takže je na první pohled jasné, jak moc jsou „in“ a „trendy“, a další metály tak nepotřebují.

Jenže Oscary a červený koberec i limuzíny chce každý! I (ne)obyčejné hvězdy ze sítě. Nehledě na to, že je to taky dobrý byznys, na který se nalepí celá řada sponzorů a těch, kteří chtějí být vidět. 

Dokud to bude sypat, jsou ceny v cajku. Ať jsou to miss, influenceři, nebo výrobci zahradních traktorů...

Fotogalerie


Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:15 27. září 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  18
 • Haha
  17
 • Sladký
  17
 • Super
  16
 • Tvl
  15
 • Cože
  14
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Komentáře