jít naiDNES.cz

Instagram dá stopku srdíčkům: Co si počnou influenceři ve světě bez lajků?

Instagram chce upustit od lajků. Přijdou snad influenceři a hvězdy ze sítě o své cenné příjmy? | foto: Koláž Expres.cz

Oblíbená platforma plánuje významnou, do jisté míry až revoluční změnu. Instagram uživatelům nebude zobrazovat počet lajků, tedy číslo, které ukazuje, kolika lidem se fotka líbí. Ti šťastlivci, kteří jsou za své příspěvky placeni, teoreticky mohou přijít o tučný honorář. Jsou na takovou chvíli připraveni? Počítají vůbec s tím, že mohou přijít hubená léta?

Lze na něj nahrát fotky, napsat své názory, doporučit různé značky nebo restaurace. Je šestou nejpopulárnější a také nejrychleji rostoucí sociální sítí. To všechno je Instagram.

Odborníci ale stále častěji varují před jeho negativním vlivem na lidskou psychiku, čehož se jeho majitelé a vývojáři zalekli. Podobně jako toho, že příjmy z něj plynou do kapes influencerů a firem.

„Instagram se chová jako drogový dealer. Každý lajk nám vstříkne do čelní kůry mozkové špetku dopaminu, což v nás vyvolává slast a následně závislost na této slasti,“ vysvětlil pro TV Nova odborník na sociální sítě a marketing Robert Němec.

Lajky, v tomto případě srdíčka, jsou hlavně pro mladé uživatele ukazatelem společenského úspěchu.

„Všichni se potom srovnávají s těmi ostatními, řekněme s vrstevníky. Když někomu jinému lajkují víc, můžou se cítit špatně,“ komentoval to psycholog Tomáš Morávek.

Instagram tomu chce nyní skrytím srdíček zabránit. Problém to může být pro influencery, lidi, kteří jsou za příspěvky na sociální síti a jejich propagaci placeni. 

„Ty lajky pro mě nikdy nebyly směrodatný. Já jsem si to vždycky dělala sama pro sebe. Ten Instagram mám jako takový svůj deníček,“ uvedla pro zmíněnou televizi raperka a moderátorka Sharlota.

„Chápu myšlenku, proč to Instagram chce udělat. Ale zase na druhou stranu, pokud to lidi nebudou hodnotit podle lajků, tak to budou hodnotit podle komentářů, podle dosahu a určitě si najdou nějaké kritérium, podle kterého si řeknou, ten je na tom o něco líp,“ míní Nikola Čechová alias Shopaholic Nicol, která už radši myslí na zadní vrátka.

Odbyla si začátky na poli hudebním, zkouší to i jako moderátorka, nedávno nastoupila do Snídaně s Novou, již moderuje spolu s Milanem Peroutkou.

Co si počnou další hvězdy jako Leoš Mareš, Ben Cristovao a další slavní ze sítě, kteří jsou na počtu sledujících a lajků přímo závislí?

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat