Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Nemocnice v Hurghadě: Spojují případy Kramné, účetní Lenky i záhadně mrtvé Polky

  Hurghada je smutný spojenec několika záhadných úmrtí. | foto: koláž Expres.cz

  Mladá účetní z Rakovnicka Lenka C. se během čtvrteční noci 27. července stala další obětí islámského teroristy, který na hotelové pláži v Hurghadě pobodal ženy proto, že údajně neschvaloval jejich odhalování. Lenka byla se zraněními převezena do hurghadské nemocnice El Salam, poté do Nasser Institutu v Káhiře, kde se její stav v pondělí prudce zhoršil. Přestože se jí v Káhiře mělo dostat nejlepší medicínské péče, není to první věc, v níž není vše zcela vysvětleno. Tragický případ z Egypta řešili nedávno i naši polští sousedé.

  Je to smutná událost, která ovšem nemá jasné pozadí a mezi veřejností na sociálních sítích a v diskuzích vyvolává nejen vlnu kritiky, ale především otázek, na něž se zatím nedostává odpovědí.

  Účetní Lenka C. před několika dny vyjela na dovolenou do Hurghady, kde se stala obětí útoku. Pobodal ji, spolu se dvěma Němkami a dvěma Arménkami, Egypťan, který na ně křičel „bezvěrci“, přičemž jeho čin měl být odplatou za to, že ženy nejsou podle něj řádně zahaleny. České ministerstvo zahraničí nejprve o zdravotním stavu pobodané Lenky, zřejmě vinou nedostatečných zpráv, informovalo tak, že se nic vážného nestalo. „Žena má lehce poraněnou nohu, uvedl Černínský palác v den útoku,“ zůstává v archivech České tiskové kanceláře. Její otec a bratr však uvedli, že zranění byla vážná, bodné rány měla i v oblasti zad a krku.

  14.července 2017 v 19:09, příspěvek archivován: 27.července 2017 v 15:10

  1/2 Aktuální info k 19.00 k incidentu v Hurghadě: potvrzeno egypt.úřady - jedna Češka (36 let) utrpěla lehké zranění na noze...

  V nemocnici El Salam v Hurghadě se jí dostalo prvotního ošetření, poté byla převezena do Nasser Institute for Research and Treatment v Káhiře, který by měl patřit ke špičce egyptské medicíny. Přesto lékaři boj o život Lenky prohráli, žena zůstávala na jipce a její stav se prudce zhoršoval, až upadla do klinické smrti a pár hodin poté zemřela.

  Mohla za sepsi, tedy reakci organismu na infekci, a následné multiorgánové selhání Lenky C. nedostatečná hygiena, okamžité nepřevezení do Čech, nešťastné komplikace celkového zdravotního stavu nebo první ošetření v Hurghadě? Odpovědi nejen na tyto otázky by měl poskytnout český soudní lékař, který již vyjel na místo. Rodina zemřelé Lenky C. si nepřeje poskytovat veřejnosti další informace o případu, lidé ale považují za zmatečné, jak bylo o zdravotním stavu Češky informováno, což vede i ke kritice egyptského zdravotnictví.

  Mrtvá Polka z Hurghady, jejíž smrt nikdo nevysvětlil

  Není to tak dlouho, co podobné náhlé úmrtí v egyptské nemocnici řešili naši polští sousedé. Sedmadvacetiletá Magdalena Żuk vyjela v dubnu tohoto roku na dovolenou do Marsá Alam, její přítel s ní tehdy nemohl odcestovat, v Egyptě proto byla sama. Co se dělo poté, je dodnes předmětem spekulací a nikdy nebylo uspokojivě vysvětleno i přesto, že polská strana ustanovila speciální vyšetřovací tým, aby objasnil, proč dívka zemřela.

  Magdalena byla po několik dní v letovisku nedostupná a poté, co se jejímu příteli povedlo díky cestovní agentuře se s ní nakonec spojit přes videohovor, tvrdila, že se jí přihodilo něco, o čem nemůže mluvit. Přítele prosila, aby ji ihned odvezl, dále se informace rozcházejí. Magdu měli zachytit úředníci na letišti, když se pokusila dostat se domů, a odvézt ji až do nemocnice v Hurghadě z důvodu opilosti před odletem, jiné zprávy zase hovoří o tom, že rodina dívky dostala od egyptské strany upozornění, že Magdalena byla odvezena do nemocnice v Hurghadě z důvodu nervového zhroucení.

  Mladá Polka zemřela v Egyptě za záhadných okolností.

  Nikdo přesně neví, co k její hospitalizaci vedlo a proč, nicméně Magdalena měla volat svým přátelům z nemocnice, že pobyt v ní se nedá vydržet, a několikrát se měla pokusit vyskočit z okna. Po tomto incidentu byla převezena zase do nemocnice v Marsá Alam, která je zhruba dvě hodiny od Hurghady.

  Z této nemocnice existují záběry z bezpečnostní kamery, na nichž je vidět, jak se čtyři zřízenci pokoušejí odvést hnědovlasou bělošku, která se zoufale brání, tou má být právě Magdalena Żuk. Mladá dívka poté opět vyskočila z okna druhého patra nemocnice, na následky poranění zemřela. Incident byl egyptskými autoritami uzavřen jako sebevražda, přestože existuje stále mnoho nejasností.

  První z nich je ta, že Magdalena měla svému chlapci vypovědět, že byla znásilněna, není ale jasné, zda to bylo během jejího pobytu v nemocnicích, nebo se do nich dostala poté, co ji někdo znásilnil. Dívka měla z hurghadské nemocnice volat svým přátelům, že se o ni ve špitále mizerně starají a dostává i nějaké drogy. Na záběrech z bezpečnostních kamer nemocnice je dále patrné, že jeden z mužů je oblečen jako žena, na hlavě má bílý hidžáb a modrou uniformu.

  Nejasné je také to, proč byla převážena mezi nemocnicemi v Marsá Alam a Hurghadě, které dělí zhruba 200 kilometrů, stejně tak se rozcházejí zprávy, do jaké nemocnice byla vlastně přijata jako první. Většina zpráv hovoří o Red Sea nemocnici, ale ta je v Hurghadě, zatímco polská média nebo deník Independent informují o tom, že právě v Red Sea nemocnici nakonec zemřela. Zda se po dvou dnech pobytu v nemocnici vrhla Magdalena z okna sama pod údajným vlivem drog či špatného psychického stavu, nebo ji někdo vyhodil, to se rodina nejspíš nedozví už nikdy. Polsko stále čeká na odpovědi, kdo je za život jejich občanky odpovědný.

  Záhady egyptských nemocnic

  Přestože Nasser Institute for Research and Treatment v Káhiře, kde se několik dní starali o českou občanku Lenku C., patří i podle recenzí pacientů mezi nemocnice s dobrou pověstí, samotný pobyt v egyptských zdravotnických zařízeních předchází nevalné pověsti nejen kvůli případům z poslední doby.

  Česko má ještě v paměti neskutečná alotria, která doprovázela vraždu Moniky a Kláry, jež zemřely rukou manžela a otce Petra Kramného na dovolené v Hurghadě. V tamní nemocnici došlo k sériím pochybení, mezi těmi nejzávažnějšími byla nejprve špatná diagnóza, která byla po několik dní uváděna jako otrava z jídla či vody, až po „ztrátu“ orgánů Moniky Kramné během pitvy egyptskými lékaři.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:01 sobota 25. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

  • Tvl
   84
  • Super
   53
  • Trapas
   29
  • Cože
   20
  • Haha
   15
  • Sladký
   10
  Vybrali jsme pro vás

  Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

  Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

  Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

  Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

  Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

  Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • Tipy na dárky
 • jít naiDNES.cz