Neděle 12. července 2020, svátek má Bořek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
EXPRES

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • jít naiDNES.cz

    Češi provozovatelům trn z paty nevytrhnou. Jednoduše na to mají málo peněz

    Pražské ulice jsou liduprázdné. | foto: Pavel Dvořák, Tilen Vajt

    Výpadek zisků plynoucích z turismu bude letos obrovský, takže se není čemu divit, že řada provozovatelů doufá, že je zachrání Češi. Podle odborné analýzy je to spíše jen zbožné přání. Čechům chybí v kapsách dostatek peněz, aby mohli nahradit zahraniční turisty. Navíc by k tomu potřebovali až o osm týdnů dovolené navíc. Velká města se tak musejí smířit s tím, že pokles příjmů bude obrovský.

    Je to vidět všude. Hotely i restaurace přepisují ceníky, respektive jídelní lístky. Bohatí Němci a Asiaté v Praze chybí tak moc, že se z jindy pro Čechy finančně nedostupných lokalit stala místa jim zaslíbená. Vždyť kdo by věřil tomu, že si na Staroměstském náměstí dá pivo za 49 korun, a to ještě v půllitru.

    Hospodští připomínají, že s cenou půjdou nahoru, jakmile se naplno otevřou hranice, ale k cenám před krizí se to zřejmě blížit nebude. Češi zůstanou jednou z nejdůležitějších skupin klientů, což v centru Prahy rozhodně nebylo zvykem. Návrat do normálu bude podle provozovatelů trvat dlouho a jen místní situaci nezachrání.

    Fórum cestovního ruchu (FCR) si nechalo vypracovat analýzu a ta nepřinesla dobré zprávy. Čeští turisté by potřebovali mít na svou dovolenou alespoň o 25 tisíc korun víc, zároveň by potřebovali nějaké dva měsíce dovolené k dobru.

    Z analýz vyplývá, že jakmile budou mít Češi dovolenou, většinou ji nechtějí trávit ve městech, ale vyrazí do přírody, což hoteliérům v lázeňských oblastech a velkých městech příliš nepomůže.

    Největší problémy mají mít regiony jako Ostravsko, Karlovarsko a pochopitelně také Praha, která řeší nedostatek turistů, většina hotelů téměř zeje prázdnotou.

    Místopředseda FCR Martin Plachý prozradil, že situace je komplikovaná i proto, že se liší místo od místa. Pokud si provozovatelé u Lipna pochvalují, že mají plno, nedaleký Český Krumlov má obsazenou sotva pětinu.

    Pražské ulice jsou liduprázdné.

    Řada Pražanů takhle prázdné ulice nikdy nezažila.

    „Někde ta situace samozřejmě bude dobrá, ale i když se bavíme o tom, že ta situace bude dobrá, výpadek tří měsíců (potažmo dalších) nemáme šanci dohnat. Kapacity jsou dané, ty nenafoukneme. I kdyby některé hotely byly plné do konce roku, nedoženou ztrátu, kterou zavřením nakumulovaly,“ říká Plachý.

    Zástupci Fóra cestovního ruchu jednali i s prezidentem Zemanem, který vyjádřil obavy z toho, že negativní vztah k Rusku a Číně ovlivní rozhodování turistů z těchto zemí Českou republiku navštívit.

    Podle FCR by bylo dobré cestovní ruch podpořit částkou alespoň deset miliard korun. Z této částky by byly rozdělovány vouchery, které by Češi mohli během prázdnin využít.

    Propad způsobený opatřeními proti koronaviru přichází po rekordním loňském roce, kdy se u nás ubytovalo rekordních dvaadvacet milionů hostů, z toho přes osm milionů v Praze.

    Nejčastějšími zahraničními hosty byli Němci, jichž přijelo kolem dvou milionů. Následně Slováci (750 tisíc) a Poláci (673 tisíc). Číně patří čtvrté místo, páté obsadily Spojené státy. Pokračuje Rusko, Velká Británie, Itálie, Jižní Korea a Ukrajina.

    Fotogalerie

    Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

    Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

    Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

    Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

    VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

    Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

    Komentáře
    Vezmeme vás na titulní stranu
    Neděle 12. července 2020, svátek má Bořek
    • schránka
    • Přihlásit Můj účet
    EXPRES

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • jít naiDNES.cz