jít naiDNES.cz

Český milionář popřel, že by fekálie z jachty byly jeho: Poženu Chorvaty k soudu, říká

Podnikatel Josef Jereš byl nařčen z toho, že ze své jachty LizMary vypouštěl fekálie do moře. On to ale odmítá. | foto: Facebook

Není dne, aby z Chorvatska nepřišla nějaká znepokojivá zpráva. Tentokrát má být na vině dokonce český občan! Na sociálních sítích se šíří fotografie luxusní jachty, vedle níž se objevily splašky. Snímek pořídil Andro Ž. v přístavu Komiža na chorvatském ostrově Vis. Prohlásil, že výkaly vypouští luxusní jachta LizMary. Chorvatská média později přišla s tím, že loď patří českému milionáři Josefu Jerešovi. Brněnský podnikatel ve svém obsáhlém vyjádření pro Blesk rezolutně popřel, že by splašky pocházely z jeho lodi, a chystá se podat žalobu!

„Námořní turistika bez kontroly a bez sankcí v živém přenosu. Jachta LizMary vypouští výkaly v přístavu Komiža ve 22:30,“ napsal na sociální sítě Andro Ž. a přidal fotografii luxusní jachty LizMary, u které se nacházely splašky. Informoval o tom portál Morski.hr.

„Typický Čech, hlavně mít všechno zadarmo, co by se namáhal platit za vypuštění do septiku,“ rozčílil se jeden z chorvatských diskutujících.

Snímek velmi rozhořčil chorvatskou veřejnost. Zatímco v minulých letech se země pyšnila průzračně čistou vodou, v letošní sezoně se potýká s problémy. Jadran začíná být čím dál víc znečištěný a podle expertů za to můžou hlavně jachty. Chorvatské úřady hlásí dokonce desítky dětí s kožní infekcí, která se u nich objevila poté, co si užívaly vodních radovánek v moři.

Chorvatská média později uvedla, že luxusní jachta patří českému milionáři Josefu Jerešovi. Český podnikatel z Brna odmítá, že by fekálie byly z jeho lodi. „Je pravda, že tohoto dne moje loď kotvila u městského mola s dalšími cca 30 loděmi,“ uvedl pro Blesk.

„Nevidím jediný důvod, proč bych vypouštěl obsah fekálií v maríně, ještě si u toho svítil i pod vodou, seděl na lodi s přáteli (celkem 7 lidí), popíjel víno, když loď je vybavena 400litrovým zásobníkem na fekálie. V Komiži jsme se zdrželi pouze 3 dny, tudíž se tank nemohl naplnit,“ doplnil dotčený boháč, který uvedl i další argumenty, proč k události tak, jak ji líčí tamní média, nemohlo dojít. 

„Navíc loď má výpust na levé části trupu uprostřed a je vybavená drtičem, který nedovolí vypustit do moře větší kusy exkrementu a toaletního papíru tak, jak je vidět na fotce. Takto vypuštěná fekálie do moře pochází z lodi, které mají ruční nebo podtlakový systém splachování,“ sdělil deníku Blesk a řekl, že se chce nařčení bránit.

„Na základě toho jsme druhý den pozvali kapitána přístavu na kontrolu a sepsali s ním protokol,“ dodal s tím, že hodlá zahájit další právní kroky. Na chorvatském zastupitelství v Praze už prý podal stížnost.

„Plavíme se na moři přes dvacet let a ctíme chorvatské zákony,“ uzavřel podnikatel.

Jereš, který je dnes úspěšným podnikatelem, pochází z chudé rodiny a podle chorvatských médií si začal vydělávat sám už ve třinácti letech. Po pádu železné opony pořídil starý autobus a založil v něm občerstvení, v tu dobu ještě netušil, že prodejem hranolků jednou zázračně zbohatne.

„Zaparkoval jsem ho před hokejem a fotbalem. A vydělával peníze. Byl to zásah,“ řekl pro chorvatský server. Postupem času začal podnikat ve velkém. V současné době vlastní hotely, benzínové pumpy, nákladní automobily i parkoviště.

S fekáliemi v moři, které měly pocházet z jachet, se před nedávnem potýkala nejkrásnější chorvatská pláž Zlatý roh, města je ale vypouštějí i jinde.

Stalo se tak třeba na plážích u Dubrovníku nebo na ostrově Ugljan nedaleko Zadaru.

Fotogalerie

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat