jít naiDNES.cz

Chorvatský horor: Moře u Dubrovníku je plné výkalů, úřady varují před infekcemi

Takto nyní vypadá moře v Dubrovníku. Stala se z něj přímo fekální lázeň! | foto: Youtube.com, koláž Expresu

Invaze komárů, žraloci a teď ještě fekální lázně! To vše vás může letos potkat v Čechy tolik milovaném Chorvatsku. Historie se totiž opakuje a moře obklopující malebné letovisko Dubrovník stejně jako loni zamořily výkaly! Voda je tak aktuálně plná střevních bakterií.

Špatné zprávy pro české dovolenkáře se jen kupí! Poté, co některé části oblíbeného Chorvatska vzali útokem komáři a u břehů byl dvakrát spatřen žralok, je nyní možné si „vychutnat“ doslova fekální lázeň.

Stejně jako loňský rok totiž moře u jinak půvabného Dubrovníku zamořily výkaly. Na svých stránkách o tom informoval přímo úřad Dubrovnicko-neretvanské župy s tím, že je až do odvolání nedoporučeno se v místních vodách koupat.

„Na pláži došlo ke krátkodobému znečištění moře fekálními vodami,“ stojí na stránkách úřadu.

Ten zároveň upozornil, že je moře kvůli kontaminaci plné střevních bakterií, konkrétně zmiňuje třeba bakterii Escherichia coli, která způsobuje nejrůznější infekce včetně těch průjmových.

Slovíčko „nedoporučuje se“ samozřejmě plní jen roli formální. Při pohledech na záběry hnědé vody či plovoucí kusy výkalů asi nikoho nenapadne skákat do moře šipku.

Turisté na Dubrovníku obdivují i zdejší architekturu.

Dubrovník je jinak půvabné město.

Zajímavé je, že Dubrovník nestihla fekální kalamita poprvé, totožná situace nastala už minulý rok. A pro dovolenkáře se vytoužený odpočinek rázem proměnil v horor. To platí především pro ty, kteří se o kontaminaci vody dozvěděli třeba během šnorchlování.

„Všude kolem nás byly najednou samé hnědé skvrny. Když jsem si pak sundal masku, začal jsem to i cítit. Když jsme vylezli, byli jsme celí od ho*en. Brýle, plavky, ploutve, celá výstroj. Všichni na nás koukali jak na nějaký smraďochy. (...) Moje teta se skoro utopila, jak jí to zacpalo šnorchl! Ještě teď to rozdýcháváme a přijde nám, že ten smrad je pořád cítit,“ popsal tehdy čtenář Blesku nezapomenutelný zážitek. 

Fotogalerie

Komentáře