jít naiDNES.cz

Dovolená na ho*no: I na chorvatském ostrově Ugljan ústí splašky přímo do moře!

Do Chorvatska se jezdí hlavně za mořem. Za křišťálově čistým mořem. Znechucení turisté i místní jsou proto v šoku, že se tyrkysové vody Jadranu stále častěji barví dohněda a páchnou. Mnozí hoteliéři, podnikatelé, domácnosti, ale i státní podniky si s ekologií hlavu nelámou a splašky končí v moři. To všechno jen kousek od míst, kde se rekreují nicnetušící turisté.

„Vypouštění fekálií do čistého moře na ostrově Ugljan,“ napsala k velmi výmluvnému videu z oblíbeného turistického ráje místní obyvatelka Matea Gugič, která si posteskla, že nechápe, jak je něco takového v dnešní době možné. 

Případu si poté všimla i místní média, jež o problému, který trápí víc míst v Chorvatsku (a v celém Středomoří), informovala. 

„Jak můžete vidět, černá trubka je napojena na cisterny v lese a fekálie jsou vypouštěny přímo do moře. Dlouhé roky takhle vypouští splašky také ugljanská psychiatrická nemocnice,“ posteskli si lidé z Ugljanu.

To ostatně médiím potvrdil i samotný ředitel nemocnice Mladen Mavar. Dodal ale, že splašky nejsou do moře vypouštěny přímo u břehu. Poukázal na smutný fakt, že odpadní systém je víc než 60 let starý a vznikl v době, kdy ještě nefungovaly čističky odpadních vod.

„Trubky vedou několik set metrů po dně moře a až tam do hloubky jsou splašky vypouštěny,“ nechal se slyšet.

Místní obyvatelé však tvrdí opak. S odkazem na video varují, že fekálie z trubek vytékají už po půl metru, čímž znečišťují pláže a velmi znepříjemňují dovolenou turistům i lidem, kteří tu žijí.

Problém je o to horší, že kanalizace je vyvedena do moře nedaleko nově otevřeného ekologického kempu.

To nejsou zrovna slova útěchy. Zvláště ve světle toho, kolik Chorvati ročně z turistického ruchu utrží a kolik peněz dají do obnovy infrastruktury. Ta bohužel čítá i odpadní hospodářství. 

V zemích s čilým turistickým ruchem je třeba myslet i na to, co s odpadky a splašky. Pokud je budu i nadále házet za vesnici nebo město, případně pololegálními trubkami pouštět do moře, nemohu do budoucna čekat, že se sem budou lidé houfně vracet a doporučovat místo svým blízkým a známým.

Obyvatelé Ugljanu se shodují v tom, že je to ostuda nejen pro město, ale i pro celé Chorvatsko. 

Podle deníku Slobodna Dalmacija by měla být nemocnice do budoucna napojena na moderní kanalizaci vedoucí do čističky. Projekt je v poslední fázi příprav a hotová by kanalizace měla být během tří až pěti let.

Fekálie ústící do moře v nedávné době potrápily i populární pláž Zlatý roh na ostrově Brač, kde za znečištění mohli pro změnu nezodpovědní majitelé jachet.

Pláže plné výkalů byly hlášeny také z okolí Dubrovníku.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat