jít naiDNES.cz

Přijeďte způsobem šetrným ke klimatu, nakázala Racketeová. V rozhovoru básnila o migrantech

Carola Racketeová | foto: Reuters

Rozhovory rozdává jako na běžícím pásu! Tentokrát promluvila kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová, která do Evropy z Libye přivezla 53 migrantů, pro německý Bild. Jeho reportéři za aktivistkou vyrazili do jejího úkrytu v Alpách, Racketeové museli slíbit, že zaplatí příspěvek na ochranu klimatu. „Poskytování azylu nemá žádné hranice. Německo a další evropské státy jsou za situaci v Africe historicky zodpovědné,“ prohlásila například.

Před veřejnou pozorností se skrývá v Alpách, přesto ale Carola Racketeová zvesela hostí novináře a poskytuje rozhovor za rozhovorem. 

K samotnému případu, kdy z Libye do italské Lampedusy přivezla 53 migrantů a málem u toho poslala ke dnu policejní člun, už toho řekla spoustu. Teď mluví už jako odbornice nejen na migrační, ale i na klimatickou krizi.

„Prosím, přijeďte co nejšetrněji k životnímu prostředí,“ cituje Bild Racketeovou v úvodu rozhovoru s tím, že si jeho reportéři museli připlatit příspěvek 15 eur na ochranu klimatu, protože cesta vlakem by je vyšla na několik hodin.

Jde o službu, kterou v Česku poskytuje například společnost FlixBus, kdy je vámi poskytnutá částka investována do certifikovaného programu na ochranu životního prostředí v souladu s mezinárodními standardy a kompenzuje odpovídající množství emisí CO2.

Je třeba ale podotknout, že ona sama pendlováním lodí mezi africkými a evropskými břehy ke zlepšování klimatu nijak neprospívá.

Pro jedny kriminálnice, pro další hrdinka. Carola Racketeová se navzdory...

Carola Racketeová se skrývá v Alpách.

Právě klimatické změny jsou podle Racketeové jedním z důvodů neustupující migrační krize. V některých afrických zemích totiž v důsledku oteplování dochází k úbytku půdy určené k pěstování potravin. A jednatřicetiletá Němka je přesvědčená o tom, že je morální povinností Evropy všechny lidi, kteří z Afriky prchají, do jednoho přijmout.

„Azyl nezná žádný limit! Situace je stále obtížnější. Kolaps klimatického systému vytváří klimatické uprchlíky, které samozřejmě musíme přijmout. Diskuze by měla vždy rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty, ale nyní se dostáváme do bodu, kdy dochází k migraci vynucené vnějšími okolnostmi, jako je klima. Pak nemáme na výběr a nemůžeme jen tak říct, že ty lidi nechceme. Je to odpovědnost Evropy,“ prohlásila Racketeová mimo jiné v rozhovoru.

Evropa je podle ní zodpovědná dokonce i přímo za situaci, která v Africe panuje.

„Německo a další evropské státy mají historickou zodpovědnost za situaci v Africe z koloniální éry. Dnešní mocenské vztahy tam byly určeny Evropou. Evropa Afriku využívá, a to všechno je spirála, která lidi vede k útěku. Proto má Evropa historickou zodpovědnost přijímat uprchlíky, kteří již nemohou ve svých zemích žít kvůli nestabilitě moci nebo klimatické situaci. Na lodi jsme měli lidi z desíti různých zemí: v Bangladéši je to obzvlášť špatné, ale také v Pacifiku, kde jsou ostrovy plné bažin, nebo v afrických pouštích,“ vypráví Racketeová.

Pro jedny kriminálnice, pro další hrdinka. Carola Racketeová se navzdory...

Carola Racketeová, kapitánka lodi Sea-Watch 3

Podle ní je každopádně důležité nejen přijímat uprchlíky, ale také zlepšovat podmínky v Africe, aby se lidé k útěku do Evropy nemuseli uchylovat.

„Kromě přijímání uprchlíků musíme Africe více pomáhat, aby se změna klimatu nezvyšovala a nenutila lidi k cestě do Evropy. Musíme snížit emise CO2 na nulu. Pokud budeme žít šetrně k životnímu prostředí, budeme tím lidem v Africe pomáhat, protože tam je změna klimatu ještě mnohem citelnější než v Evropě. Nemůžeme dál nechat zemi zahřívat,“ prohlásila Racketeová.

Fotogalerie

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat