Přijeďte způsobem šetrným ke klimatu, nakázala Racketeová. V rozhovoru básnila o migrantech

Carola Racketeová | foto: Reuters

Rozhovory rozdává jako na běžícím pásu! Tentokrát promluvila kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová, která do Evropy z Libye přivezla 53 migrantů, pro německý Bild. Jeho reportéři za aktivistkou vyrazili do jejího úkrytu v Alpách, Racketeové museli slíbit, že zaplatí příspěvek na ochranu klimatu. „Poskytování azylu nemá žádné hranice. Německo a další evropské státy jsou za situaci v Africe historicky zodpovědné,“ prohlásila například.

Před veřejnou pozorností se skrývá v Alpách, přesto ale Carola Racketeová zvesela hostí novináře a poskytuje rozhovor za rozhovorem. 

K samotnému případu, kdy z Libye do italské Lampedusy přivezla 53 migrantů a málem u toho poslala ke dnu policejní člun, už toho řekla spoustu. Teď mluví už jako odbornice nejen na migrační, ale i na klimatickou krizi.

„Prosím, přijeďte co nejšetrněji k životnímu prostředí,“ cituje Bild Racketeovou v úvodu rozhovoru s tím, že si jeho reportéři museli připlatit příspěvek 15 eur na ochranu klimatu, protože cesta vlakem by je vyšla na několik hodin.

Jde o službu, kterou v Česku poskytuje například společnost FlixBus, kdy je vámi poskytnutá částka investována do certifikovaného programu na ochranu životního prostředí v souladu s mezinárodními standardy a kompenzuje odpovídající množství emisí CO2.

Je třeba ale podotknout, že ona sama pendlováním lodí mezi africkými a evropskými břehy ke zlepšování klimatu nijak neprospívá.

Pro jedny kriminálnice, pro další hrdinka. Carola Racketeová se navzdory...

Carola Racketeová se skrývá v Alpách.

Právě klimatické změny jsou podle Racketeové jedním z důvodů neustupující migrační krize. V některých afrických zemích totiž v důsledku oteplování dochází k úbytku půdy určené k pěstování potravin. A jednatřicetiletá Němka je přesvědčená o tom, že je morální povinností Evropy všechny lidi, kteří z Afriky prchají, do jednoho přijmout.

„Azyl nezná žádný limit! Situace je stále obtížnější. Kolaps klimatického systému vytváří klimatické uprchlíky, které samozřejmě musíme přijmout. Diskuze by měla vždy rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty, ale nyní se dostáváme do bodu, kdy dochází k migraci vynucené vnějšími okolnostmi, jako je klima. Pak nemáme na výběr a nemůžeme jen tak říct, že ty lidi nechceme. Je to odpovědnost Evropy,“ prohlásila Racketeová mimo jiné v rozhovoru.

Evropa je podle ní zodpovědná dokonce i přímo za situaci, která v Africe panuje.

„Německo a další evropské státy mají historickou zodpovědnost za situaci v Africe z koloniální éry. Dnešní mocenské vztahy tam byly určeny Evropou. Evropa Afriku využívá, a to všechno je spirála, která lidi vede k útěku. Proto má Evropa historickou zodpovědnost přijímat uprchlíky, kteří již nemohou ve svých zemích žít kvůli nestabilitě moci nebo klimatické situaci. Na lodi jsme měli lidi z desíti různých zemí: v Bangladéši je to obzvlášť špatné, ale také v Pacifiku, kde jsou ostrovy plné bažin, nebo v afrických pouštích,“ vypráví Racketeová.

Pro jedny kriminálnice, pro další hrdinka. Carola Racketeová se navzdory...

Carola Racketeová, kapitánka lodi Sea-Watch 3

Podle ní je každopádně důležité nejen přijímat uprchlíky, ale také zlepšovat podmínky v Africe, aby se lidé k útěku do Evropy nemuseli uchylovat.

„Kromě přijímání uprchlíků musíme Africe více pomáhat, aby se změna klimatu nezvyšovala a nenutila lidi k cestě do Evropy. Musíme snížit emise CO2 na nulu. Pokud budeme žít šetrně k životnímu prostředí, budeme tím lidem v Africe pomáhat, protože tam je změna klimatu ještě mnohem citelnější než v Evropě. Nemůžeme dál nechat zemi zahřívat,“ prohlásila Racketeová.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat