Německá kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová pomohla 53 ilegálním migrantům vstoupit na evropskou půdu, rozhodla se přitom dokonce prolomit blokádu pobřežní stráže a italské policisty bezprostředně ohrozila na životech. Přestože se však původně mluvilo až o patnáctiletém trestu, nyní je Racketeová nejen na svobodě, ale pro mnohé za hrdinku.
Pro německý magazín Der Spiegel, který jí mimochodem věnoval titulní stránku a označil ji za „kapitánku Evropa“, se teď Racketeová o svém případu rozpovídala a stihla třeba i zkritizovat italského ministra vnitra Mattea Salviniho, který podle ní šíří nenávist a nechová se jako vrcholový politik.
My jsme se na to, zda je pro něj třicetiletá aktivistka kriminálnicí, nebo hrdinkou, zeptali europoslance Jana Zahradila z ODS. Politický matador a europoslanec v nedávných volbách na post předsedy Evropského parlamentu skončil druhý.
„Pro mě je slečna Racketeová de facto pouhým pašerákem ilegálních migrantů,“ říká Zahradil pro Expres nesmlouvavě.
Zda je v pořádku, že je německá aktivistka i přes – na první pohled – vážné jednání už svobodě, nechtěl Zahradil z právního hlediska posuzovat.
Názor na to ale má jednoznačný.
„Neznám italskou legislativu. Nemohu to posoudit z právního hlediska. Nicméně nepochybně povzbudila další možné ilegální migranty, aby se vydávali na nebezpečné cesty přes Středozemní moře v naději, že se o ně ‚někdo‘ postará. To je nemorální, neetické a nezodpovědné chování,“ tvrdí.
Jak bylo zmíněno, řeč se v rozhovoru Racketeové pro Der Spiegel stočila i na osobu italského ministra vnitra Mattea Salviniho. Ten je aktuálně možná nejhlasitějším politikem bojujícím proti ilegální migraci, nechal se například slyšet, že Racketeové přeje co nejtvrdší trest.
Aktivistka ale z rozhovoru vyšla v podstatě jako Salviniho oponentka a odsoudila jej s tím, že jeho chování není hodné vrcholného politika.
„Vymezit se proti politikovi coby romantická revolucionářka zaručí popularitu. Podezírám slečnu Racketeovou, že je radikální antisystémovou aktivistkou. Podobné typy kdysi v 70. letech páchaly atentáty. Dnes bojují proti systému dovozem ilegálních migrantů,“ myslí si Zahradil.
Zajímavé je, že zatímco Racketeová je se svými 53 migranty a útokem na italskou policii za hrdinku, ve vězení v sousední Francii si aktuálně odpykává dvouletý trest český řidič Jiří Sagan, který měl v kamionu 15 iráckých migrantů, o nichž nevěděl. Na Racketeovou se ale pořádají sbírky, zatímco český řidič kamionu nemá prostředky na právníky.
K tomuto srovnání, které aktuálně probíhá v českých diskuzích, se vyjádřil i Zahradil.
„Škoda že slečna Racketeová nedovezla ty migranty na pobřeží Francie. Rázem bychom se dozvěděli, zda má takové srovnání smysl. Pokud by na ni Francouzi nasadili stejná měřítka jako na českého řidiče, pak by zřejmě musela skončit v kriminále,“ řekl.
Fotogalerie |