Nosíte oblíbené letní „žabky“? Škodíte svému zdraví, varují vědci!

Žabky jsou oblíbená letní obuv. Problém je, že vůbec nejsou zdraví prospěšné! | foto: Profimedia.cz

V létě všichni ze skříní vytáhnou žabky a lékaři se hrozí. Dříve se říkalo, že nošení žabek lidské noze prospívá, nicméně je to jen rozšířená fáma. Proč byste se této obuvi měli raději vyvarovat?

Ortopedka Camilla Long ze Severní Karolíny varuje své pacienty před nošením žabek, a to z několika důvodů. Možná byste s nimi také měli přestat, je totiž dost pravděpodobné, že vám způsobují různé potíže, které si s nimi nespojujete, avšak může to spolu mít leccos společného!Žabky se vyrábí z měkkých pěnových materiálů, díky čemuž jsou sice ohromně pohodlné, avšak neposkytují noze dostatečnou oporu, v důsledku čehož poté člověk „šmajdá“ a jeho klenba trpí. V krajním případě se může dokonce zhroutit!

Další problém je, že žabky na noze drží v podstatě jen díky pásku mezi palcem a ukazováčkem. Kvůli tomu jednak snadno přijdete k puchýřům, za druhé máte tendenci neustále krčit prsty a napínat tak úpony v noze, což zbytečně zatěžuje Achillovu šlachu, která může dlouhodobým zatěžováním prasknout nebo se pohmoždit.

Špatným rozložením váhy v příliš měkkých botách se může stát, že se bude člověk hrbit, aniž by si to uvědomoval, následkem čehož ho pochopitelně rozbolí záda. Tento problém se může stát dokonce chronickým a řada lidí pak přemýšlí, z čeho se cítí, jako by jim někdo zlomil hůl o záda, aniž by je napadlo, že za to mohou špatné boty.

Proto žabky používejte nanejvýš jako pantofle k bazénu, nic víc. Rozhodně se v nich nepokoušejte chodit na delší vzdálenosti, běhat nebo dokonce řídit!

Fotogalerie


Komentáře