Drsný osud fotografa Gdovína z Manželských etud: Kvůli matce se chtěl zabít!

Vladimíra Gdovína potkal nepříjemný osud. | foto: Reprofoto ČT

Osud se s ním nemazlil! Známý fotograf Vladimír Gdovín (58), kterého si lidé pamatují i z dokumentu Manželské etudy od dokumentaristky Heleny Třeštíkové, zažil hodně drsné životní okamžiky. Například se ho zřekla vlastní matka, která mu i oznámila, že se nikdy neměl narodit.

Dokumentaristka Helena Třeštíková rozjela svůj projekt zvaný Manželské etudy před téměř čtyřiceti lety. Tehdy její nabídku účinkovat v dokumentu přijalo šest manželských párů, které se nebály ukázat něco ze svého soukromí.

Mezi novomanžele tehdy patřili i Zuzana a Vladimír, kteří se jako jediní z aktérů brali z čisté lásky, a ne kvůli dítěti. Zejména příběh Vladimíra Gdovína (58) je hodně zajímavý.

Vladimír začínal jako stavební dělník. Už od mládí ale avizoval, že touží po práci, kde nebude mít pevně stanovenou pracovní dobu. Už tehdy pokukoval po umělecké profesi, konkrétně se mu zalíbila možnost, že by se stal fotografem.

Vladimíra se Zuzanou se jako jediní brali z pravé lásky a ne kvůli dítěti.

Vladimír se Zuzanou se jako jediní brali z pravé lásky, a ne kvůli dítěti.

A přání se mu splnilo. Začal jako fotograf na volné noze. Fotil vojáky či fotbalisty. Po revoluci se z něj stal uznávaný umělec.

Vladimír Gdovín (58) například fotil pro slavný pánský časopis Playboy. Tehdy mu pózovaly například Jana Švandová (70), Markéta Hrubešová (45) či Michaela Kuklová (49).

Umělec prahnoucí po úspěchu poté odjel do Ameriky.  Zuzana se jako zodpovědná matka snažila držet rodinu při zemi. Manželství se ale hned vzápětí rozpadlo.

Do Čech se tak z USA Vladimír Gdovín vrátil bez manželky. A co víc, brzy přišla další rána! Zřekla se ho totiž vlastní matka.

„Řekla mi, že mě nikdy nechtěla a že si celý život psala, co do mě dala,“ prozradil v Manželských etudách Vladimír, který drsnou realitu zpočátku bral pouze jako vtip. A později bylo ještě hůř!

Fotograf Vladimír Gdovín neměl jednoduchý život.

Fotograf Vladimír Gdovín neměl jednoduchý život.

Talentovaný fotograf se ocitl bez peněz i střechy nad hlavou. „Neměl jsem kam jít,“ vzpomíná. Matka, která se ho zřekla, mu samozřejmě nepomohla, tak Gdovín využil pomoci od svých dcer.

To, že ho matka zavrhla, ho přímo zničilo. 

„Měl jsem sebevražedný stavy, hrozný! První, co vás napadne, je ukončit to, netrápit se. Vždyť to nemá smysl, stejně jsi tu neměl být,“ popsal nepříjemné životní okamžiky věčně usměvavý fotograf Vladimír. „Složil jsem se. Totálně,“ přiznal dále v dokumentu.

Fotograf Vladimír Gdovín z Manželských etud

Fotograf Vladimír Gdovín z Manželských etud

Vladimír Gdovín se tak rozhodl, že začne používat jméno Adam, které patřilo jeho otci, který zemřel, když bylo Gdovínovi devět let. „Poslal jsem pryč toho Vladimíra, když tady neměl nikdy být, protože jsem se neměl narodit a máma mě nechtěla. Jsem křtěný po tatínkovi Adam.“

I přestože se talentovanému fotografovi splnil sen a prosadil se jako umělec, tak zažil mnoho nepříjemných životních situací, které ho výrazně poznamenaly.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:22 17. května 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  23
 • Super
  15
 • Haha
  15
 • Tvl
  13
 • Cože
  7
 • Sladký
  4
Komentáře

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat