Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Miloval Rusko a dvakrát unikl smrti: Jaký je příběh prvního premiéra Karla Kramáře?

    Ve filmu Rašín ztvárnil Karla Kramáře herec Miroslav Donutil. Jaký byl život jedné z nejvýznamnějších postav naší historie? | foto: Profimedia.cz

    Česká televize v neděli uvedla první díl filmu Rašín, který mapuje osud jedné z nejvýznamnějších postav vzniku Československa Aloise Rašína. Ten ale v boji za naši nezávislost nebyl ani zdaleka sám. Po jeho boku stál například i Karel Kramář, muž, jehož s Rašínem pojí hned několik životních milníků a který dokonce po vzniku Československa obsadil ještě významnější post ve vládě. Jaký je Kramářův příběh?

    Karel Kramář, kterého ve filmu Rašín velmi dobře ztvárnil Miroslav Donutil, se narodil do bohaté rodiny ve Vysoké nad Jizerou. Díky zámožným rodičům se však jeho život neomezil pouze na hranice více než tisícového města. Naopak se brzy vydal do světa.

    Nejprve Kramář vystudoval Právnickou fakultu na Karlově univerzitě, pak ale zamířil i za hranice – čekala na něj práva ve Vídni, ekonomie v Berlíně, politické vědy v Paříži a Štrasburku i krátká zastávka v Londýně. Studia ve Francii mu zřejmě padla nejlépe, o politiku se totiž už od mladých let velmi zajímal.

    Angažovat se v ní začal záhy, již v roce 1889 po boku Tomáše Garrigua Masaryka stál u zrodu České strany lidové (realistické). Kromě toho také vstoupil do Národní strany svobodomyslné, jejíž členové byli známí jako mladočeši, která prosazovala národní liberalismus, tedy jakýsi nacionalismus s liberálními prvky. Tam se potkal právě i s Aloisem Rašínem.

    Miroslav Donutil ve filmu Rašín ztvárnil Karla Kramáře.

    Postupem času se Kramář dostal až do čela mladočechů a začal důrazně prosazovat jeden z jejich hlavních politických programů – austroslavismus. Ten byl snahou o zrovnoprávnění menších slovanských národů Rakouska-Uherska s tehdejší německou elitou.

    Karel Kramář byl totiž hrdým Slovanem, organizoval například i všeslovanské sjezdy v Praze a Sofii a bojoval za svou myšlenku novoslovanství. Hodně vzhlížel k Rusku, ostatně se tam poprvé vydal již v roce 1890 a přivezl si odtamtud lásku Naděždu Nikolajevnu Abrikosovovou, s níž se o deset později oženil na Krymu. Právě tam jí také postavil první vilu.

    Kramářův obdiv k Rusku, pro nějž je mnohými označován za rusofila, se ale postupem času ještě stupňoval. A došel až tak daleko, že předseda mladočechů v roce 1910 přestal usilovat o harmonii mezi Slovany a Němci, ale rovnou začal hlásit, že Rakousko-Uhersko je potřeba zlikvidovat a nahradit všeslovanskou federací, v jejímž čele budou stát právě Rusové jako přirozený vůdce.

    Miroslav Donutil jako Karel Kramář ve filmu Rašín

    Pak ale přišla první světová válka a Kramář měl úplně jiné starosti. Jako šéf mladočechů začal organizovat domácí odboj a stal se jednou z jeho hlavních postav. V roce 1915 ale právě kvůli tomu skončil v poutech a společně s Aloisem Rašínem byl odsouzen k smrti. Nakonec ovšem vyvázl, trest mu byl nejprve snížen na dvacet let a po nástupu císaře Karla I. na trůn byl amnestován.

    Ondřej Vetchý a Miroslav Donutil ve filmu Rašín

    Společně s Rašínem se pak svezl na stejné vlně popularity, byl považován za národního hrdinu a stál díky tomu i u zrodu Československa. Byl bez rozmýšlení obsazen do vlády, na rozdíl od svého kolegy, který dostal do rukou ministerstvo financí, se z něj však stal rovnou předseda první československé vlády.

    Atentát a rychlý konec

    Úspěšné období Kramářovy politické kariéry ovšem brzy vzalo za své. Snažil se zasadit o to, aby bylo bolševické vládě v Rusku znemožněno převzít moc a pohřbít tím tamní demokracii, což se mu nepovedlo. Jeho varování, že bez svobodného Ruska nelze zajistit trvalý mír, se potvrdilo až v budoucnu.

    Právě kvůli kritice bolševismu na něj byl navíc v lednu 1919 spáchán atentát. Podobně jako Rašín se stal terčem fanatického komunisty, Kramář však měl na rozdíl od Rašína štěstí a útok přežil.

    Půl roku nato, tedy ani ne rok od nástupu do čela vlády, pak Kramář přišel i o ministerské křeslo. Politicky aktivní sice zůstal, už však pouze jako předseda mladočechů, kde navíc fakticky neměl zdaleka takový vliv jako kdysi. Energii proto věnoval raději do dobročinných aktivit, pomáhal například ruským migrantům.

    Roku 1937 v Praze pak Karel Kramář zemřel. Děti po sobě kvůli zdravotní indispozici manželky Naděždy nezanechal a největší stopou po něm tak zůstává vila na Hradčanech, kterou nechal právě své ženě postavit. Od roku 1998 slouží jako oficiální sídlo českých premiérů.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 19:31 středa 13. února 2019. Anketa je uzavřena.

    • Super
      16
    • Cože
      12
    • Trapas
      11
    • Sladký
      9
    • Haha
      8
    • Tvl
      5
    Vybrali jsme pro vás

    VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

    Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

    Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

    Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

    Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

    Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...