jít naiDNES.cz

Přátelé za mě platili elektřinu! Václav Marhoul vsadil vše na Nabarvené ptáče

Václav Marhoul s Petrem Kotlárem | foto: Tilen Vajt, Pavel Dvořák

Nabarvené ptáče je film, o němž už mluví celý svět. Stačilo ale velmi málo a snímek by nespatřil světlo světa. O peripetiích kolem shánění financí se všemi obdivovaný režisér rozpovídal před českou premiérou svého snímku. Dokonce přiznal, že na tom byl finančně tak špatně, že za něj elektřinu museli platit přátelé!

Osud Václava Marhoula leží doslova v rukou návštěvníků kin. Krátce předtím než film pustil svým slavnostním hostům, režisér a scenárista přiznal, že se kvůli snímku zadlužil. A nejde o zanedbatelnou částku. 

Marhoul ve své téměř dvacetiminutové řeči na premiéře filmu popsal, jaké peripetie zažíval, když před deseti lety získal práva na Nabarvené ptáče a rozhodl se, že film natočí.

„První instituce, o kterou jsem se opíral, byla Česká televize. Tehdy ještě pod vedením Jiřího Janečka. V roce 2010 jsme se potkali v Karlových Varech a Jiří vyhodnotil, že by to nemuselo být špatné. Podepsali jsme tehdy dost závažnou, ale předběžnou smlouvu a tato smlouva mě roky držela nad vodou, protože nešlo o malé peníze a bylo to pro mě lano, které když jsem se zmítal ve vlnách deprese, mě drželo nad vodou,“ přiznal Marhoul, jemuž se sice po pěti letech podařilo získat peníze na vývoj filmu, hůře se mu ale dařilo shánět finance na natočení filmu.

„Tenkrát jsem rozpočet odhadoval na 140 milionů korun. Sekl jsem se o 35 milionů směrem dolů,“ prozradil režisér, který získal grant v Česku, na Ukrajině a na Slovensku. Pak se mu ale podle jeho slov přestalo dařit a dva dlouhé roky prohrával.

„Nemohl jsem sehnat další koproducenty. Vyhořel jsem v Anglii, Francii, Německu. Oslovil jsem 178 firem s nabídkou financovat film nebo být partnerem. Dva roky se nedařilo. Je to období, na které rád zapomenu,“ vzpomíná Marhoul, jenž přiznal, že sám byl bez financí.

„Musím poděkovat Robertu Bártovi, který za mě rok platil elektřinu,“ svěřil se režisér nejdiskutovanějšího filmu letošního roku, kterému se nakonec podařilo sehnat silného investora, získal další peníze od České televize, a dokonce mu byl navýšen i grant v Česku.

Ani to ale nestačilo, aby mohl film natočit, tak přistoupil k risku a na svůj film vsadil úplně všechno.

„Oslovil jsem všechny banky, abych si mohl půjčit. S moc velkým pochopením jsem se nesetkal. Jedna banka ale mi dala úvěr a za ten jsem celý film dotočil a dokončil. Nevím, jak jim to ještě vrátím. Každopádně bez nich by to nešlo,“ uzavřel Marhoul, který nyní musí doufat, že film bude mít úspěch. Peníze totiž nedluží jenom bance, ale i svým blízkým kamarádům.

Sám přiznal, že dvakrát si nemalou částku půjčil od svého blízkého přítele Jaroslava Róny.

Fotogalerie

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat