Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Z výsluní až na dno, ochrnul a trpěl depresemi. Příběh veksláka z Bony a klid Josefa Nedorosta

  Josef Nedorost jako Richard z filmu Bony a klid dnes vypadá takto. Zahrál si ještě ve snímku Bony a klid 2, věnuje se ale hlavně archeologii. | foto: csfd

  Herec a dabér Josef Nedorost (†64), který se proslavil rolí ve filmu Bony a klid, zemřel předčasně ve svém bytě na sídlišti v Českých Budějovicích. Jeho život neprovázela jen omamná sláva, ale sám si sáhl na dno, z něhož se málem nedostal. Svou houževnatostí a bojovností, kterou předvedl i jako boxer ve filmu Pěsti ve tmě, se z něj dokázal vyhrabat. I když jeho zdravotní komplikace byly více než vážné.

  Herec Josef Nedorost se narodil v roce 1955 v Českých Budějovicích. Pohledný muž s pohledem drsňáka a podmanivým hlasem ohromil režiséry na první dobrou. Vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění a své první angažmá získal ve Státním divadle v Brně. 

  Morava mu byla malá, věděl, že jestli chce opravdu uspět a dostat se do povědomí lidí, musí se přestěhovat do Prahy, do centra kultury a zábavy. Proto si našel angažmá v Divadle E. F. Buriana.

  Než se dostal k filmu, hodně daboval. Jeho nezapomenutelný hlas, při němž ženy omdlévaly, mu získal stálou pozici mezi nejvyhledávanějšími herci v dabingu, dokonce ho oslovovaly i zahraniční produkce.

  Ve filmu se objevil po boku Marka Vašuta ve filmu Pěsti ve tmě jako německý boxer Kurt Schaller. Po této roli mu všichni předvídali slibnou kariéru, protože všechny ohromilo, s jakou vervou se na postavu sportovce připravoval, podstupoval drsné a namáhavé tréninky, aby byl co nejpřesvědčivější.

  Nejvíce se ale zapsal do povědomí diváků jako šéf veksláků z filmu Bony a klid. Zahrál si i ve dvojce, která sice nebyla moc úspěšná, ale byla to jeho poslední role, již po ohromných zdravotních komplikacích přijal.

  Ochrnul a topil se v depresích

  Bohužel si s tímto charismatickým hercem osud krutě pohrál, onemocněl těžkou meningoencefalitidou.

  Herec Josef Nedorost zemřel ve věku 64 let.

  Herec Josef Nedorost zemřel ve věku 64 let.

  „Bylo to nepříjemné, stalo se to, že jsem se začal zajímat o archeologii a různé výzkumy. A když jsme prohledávali místo od Keltů, začalo pršet. My se schovali v nejbližším kravíně, kde dojičky právě podojily a jedna mi nabídla, ať se napiju rovnou z té kádě, což jsem neměl dělat. Za tři dny jsem začal mít horečky, padal jsem na zem, byl jsem celý mokrý. Já jsem byl jeden případ ze sta, který měl meningoencefalitidu, aniž by měl klíště,“ rozpovídal se ve 13. komnatě pro Českou televizi.

  Nemoc, která ho upoutala na nemocniční lůžko. Ochrnul, vypadalo to s ním bledě, ale Josef ukázal stejně jako ve filmu Pěsti ve tmě, že je ochoten bojovat do posledních sil, nechtěl se jen tak vzdát. Nechtěl být upoutaný na vozík.

  „Tam jsem se vlastně sebral, protože jsem viděl, že jsou i lidé, kteří jsou na tom hůř,“ dodal herec, který se po kariéře věnoval archeologii.

  Proto se pustil se vší vervou do rehabilitace v Kladrubech, kde ho po dlouhé hospitalizaci dávali postupně dohromady. Josef se nechtěl svého života jen tak vzdát.

  Herec Josef Nedorost zemřel ve věku 64 let.

  Herec Josef Nedorost zemřel ve věku 64 let.

  Bohužel dlouhé pobyty v nemocnicích na něm zanechaly následky. Nikoliv fyzické, ale psychické. Propadl se až na samé dno, kdy trpěl depresemi a úzkostnými stavy. Nevěděl si rady sám se sebou, až musel vyhledat odborníky.

  Na herectví zanevřel

  „Už jsem neměl sílu chodit na konkurzy, vzdal jsem se herectví, stejně se tam točí tak třicet osvědčených lidí, neměl bych šanci,“ propadl depresím Josef.

  Nakonec se vrátil ke své profesi naposledy ve filmu Bony a klid 2, kde svou postavu zahrál bravurně, ale pak se kvůli psychickým problémům zase uzavřel do sebe a zemřel osamocen. 

  Takový konec si takto skvělý herec nezasloužil.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

  Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz