jít naiDNES.cz

Spíš než stromy sází primátor Hřib zákazy: Poručíme pandám, kolům i matrjoškám

Zdeněk Hřib jede na vlně zákazů. Zatočit chce i s obchody, které nabízejí nevkusné suvenýry odkazující k ruskému kulturnímu dědictví. | foto: Koláž Expres.cz

Hodně se ptáte, jestli mi jako primátorovi nevadí pandí maskoti, pivní kola, pseudoveteráni, neukáznění koloběžkáři a celkově ten pražský Disneyland. To víte, že vadí! Takže to řešíme, rozohnil se pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Kýčovité postavičky, beer biky nebo povalující se koloběžky Lime si v hlavním městě prý už neškrtnou. Zatočit chce i s obchody s kýčovitými suvenýry! Jak? To zatím nesdělil...

„Obří maskoti opravdu nejsou žádným pouličním uměním a novela o buskingu, kterou připravuje radní pro kulturu Hana Třeštíková, to bere v potaz. Na Staromáku si kýčovité postavičky neškrtnou,“ nechal se Zdeněk Hřib slyšet s tím, že kdo se nevyfotil s pandou, na podzim už bude mít smůlu.

Pražany vytáčí také beer biky, které komplikuj provoz, nehledě na to, že nejsou zrovna reklamou na střízlivost a dodržování bezpečnosti a dopravních předpisů.

„Pivní kola dojíždí poslední sezonu. Dodavatel piva jejich zákaz pozdržel kvůli stížnosti u Ministerstva dopravy, ta ale byla smetena ze stolu. Takže teď už opravdu: bye-bye, beer biky,“ mne si ruce primátor.

Hlavní město si během léta posvítilo také na pseudoveterány, Hop On autobusy a Tschu-Tschu vláčky.

Dopravní náměstek Adam Scheinherr během kontrolní akce zjistil, že většina kontrolovaných vozů porušuje pravidla platná pro všechny.

„Jsou v nevyhovujícím stavu, co se týče bezpečnosti nebo zplodin, které vypouštějí do vzduchu. Takže na to si nadále posvítíme,“ slíbil Hřib, který zmínil také tolik diskutované elektrokoloběžky, které se válejí po celé Praze a šíří se jako mor, navíc dost nekontrolovaně a bez pravidel.

„Adam Scheinherr tady opět odvedl skvělou práci. Pozval si přímo šéfa Lime koloběžek do Prahy a vyjednává s ním o tom, jak z nich udělat opravdu prospěšnou, nikoliv obtěžující službu. Nově proto bude třeba potvrzovat výstražné notifikace, odkládat koloběžky na vytyčená stanoviště a respektovat bezkoloběžkové zóny,“ vzkázal nespokojeným Pražanům.

Obyvatele Prahy a příčetné návštěvníky z Česka i ze zahraničí pak dost „točí“ také hojně rozšířené obchody s nejrůznějším tovarem, který se tváří jako zaručeně české a původní suvenýry, přitom jde o levný šunt v čele s matrjoškami. 

„Souhlasím. S kolegy už pracujeme na tom, aby tento sortiment z centra postupně zmizel a nahradil ho ten český,“ nechal se slyšet pražský primátor, který ovšem neuvedl, jak toho v době volného podnikání chce docílit. 

Chce snad obchodníky a majitele domů, kteří prostory pronajímají, aby tam měli jen ty, kdo nabízí český tovar? Jak toho ale dosáhnout? Není to jen zbožné přání?

„Matrjošky a zimní ruské čepice opravdu do centra Prahy nepatří,“ trvá na svém Hřib, který si v poslední době hodně oblíbil nejrůznější zákazy. Všechno ale jimi vyřešit, přece jen Praha není Singapur.

Moc toho nevyřešila ani přikázaná padesátka na magistrále, ze které jsou řidiči zoufalí. Podobně jako z toho, že zrovna na začátku září v Praze obnovují pozemní dopravní značení, které se mohlo udělat už o prázdninách a neblokovalo by provoz nyní, kdy je mnohem hustší.

Nehledě na to, že v rámci zákazového tažení Prahou Hřib zapomíná na slib zasadit milion stromů...

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat