Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Začíná primátor Hřib sekat latinu? Lísá se k radní Marvanové a vyhlásil válku Airbnb v Praze

  Zdeněk Hřib je vystudovaný lékař, většinu profesního života se živil jako odborník na IT. | foto: iDNES.cz

  Rýsuje se velká proměna pražského primátora? Ještě před několika týdny měl nálepku arogantního politika, s nímž je těžké komunikovat. Jenže začalo dohodovací jednání v rámci koalice hlavního města a Praha jako by najednou dostala nového primátora. Pryč je nevraživost mezi ním a radní Marvanovou, kterou Zdeněk Hřib najednou chválí, kudy chodí. Spojil je společný nepřítel a tím je, jak se zdá, ubytovací služba pro turisty Airbnb.

  Ještě v prosinci se pod primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) třásla židle a TOP 09 mu vyjádřila nedůvěru. Zastupitel Patrik Nacher ho označil za „slona v porcelánu“. Poslouchat připomínky o tom, že je arogantní a lidé s ním neradi jednají, se Hřibovi jistě nelíbilo a do duše mu nyní promlouvali také jeho koaliční partneři na speciálním dohodovacím jednání.

  Kurz komunikačních dovedností se zřejmě vydařil a pochvalovaly si ho všechny strany.

  „Děkuji kolegům z koalice za konstruktivní jednání a já doufám, že se nám povede zlepšit komunikaci a zvýšíme výkon magistrátu pro občany,“ řekl po jednání Hřib. 

  Jedním z největších kritiků chování Zdeňka Hřiba je předseda zastupitelů Spojených sil a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), jemuž nejvíce vadil spor mezi Hanou Kordovou Marvanovou a právě primátorem.

  S radní Hanou Kordovou Marvanovou měl primátor viditelný spor.

  S radní Hanou Kordovou Marvanovou měl primátor viditelný spor.

  „Mě třeba trápí, že 20. prosince Hana Marvanová říká, že je primátor arogantní a blokuje její práci. Přitom si myslím, že je to žena, od které bychom se tady my všichni měli spíše učit,“ vyčinil Pospíšil primátorovi přímo ve studiu pořadu Rozstřel a dodal, že je skandální, když někdo okřikuje takový symbol boje proti totalitě, jakým je právě paní Marvanová.

  Šéf pražského magistrátu se tak zřejmě chytil za nos a začal sekat dobrotu. 

  Oznámil Pražanům, že chce, aby se město připojilo k výzvě evropských měst k jednání v oblasti krátkodobých ubytovacích služeb pro turisty.

  V současnosti je pro Airbnb využíváno 11 500 bytů, což je podle primátora dokonce každý pátý byt v centru Prahy.  

  „Město navíc z krátkodobých pronájmů nic nemá kromě poplatků z ubytování (pokud jsou vůbec placeny). Musí ale platit veškerou okolní infrastrukturu, spravovat v okolí Airbnb bytů silnice a chodníky, vyvážet koše, řešit osvětlení... Nehledě na to, že Airbnb nabízí neomezené ubytovací kapacity v Praze v době, kdy centrum města čím dál více trápí nadměrný turismus,“ stěžoval si Hřib na svém facebookovém profilu.

  Airbnb trápí Pražany víc a víc. Vedení města si to prý uvědomuje a chce jednat.

  Součástí jeho statusu bylo také poděkování Haně Kordové Marvanové. Radní, kterou ještě před pár měsíci vyzval k odchodu z rady, pokud má nějaký problém, nyní vychválil.

  „Děkuji moc paní radní Marvanové, že se tomu všemu zodpovědně věnuje!“ uvedl primátor ve svém prvním pokusu o zakopání válečné sekery.

  Problematikou Airbnb se budou zastupitelé zabývat na nadcházejícím zasedání zastupitelstva a také na dalších dohodovacích jednáních, která budou koaliční partneři vést.

  „Bylo to první jednání. Nepočítali jsme s tím, že bychom ho uzavřeli,“ vysvětloval Pospíšil, který dále potvrdil, že promlouvání do duše Zdeňka Hřiba ohledně jeho stylu komunikace bude probíhat i nadále a v plánu jsou ještě minimálně dvě lekce.

  „Skončíme, až probereme všechna témata včetně komunikačního stylu. Chceme, aby z toho střetu vzešlo něco pozitivního,“ dodal Pospíšil.

  Fotogalerie

  Premium

  Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

  Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

  Premium

  Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

  Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

  Premium

  Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

  Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz