jít naiDNES.cz

Pražan chce žalovat magistrát. Život na jedničce se podle něj mění v peklo

Takto pro vaši představu vypadá typické osazenstvo u Kozího plácku. | foto: Profimedia.cz

Hledat v posledních letech dobré bydlení v Praze není vůbec jednoduchý úkol. Vše komplikují nejen ceny bytů a nájemného, které neustále rostou, ale také turistický ruch. Ten podle místních učinil z centra Prahy prakticky neobyvatelný prostor.

Vše mělo dojít tak daleko, že pražský aktivista Štěpán Kuchta chce podat na magistrát žalobu. Jako důvod uvádí dlouhodobé zanedbávání povinností vedoucí k průběžnému ničení rezidentského života. Největším problémem je hluk a vibrace, které obyvatelům domů znesnadňují život.

„Magistrát se mnou anebo s mnoha dalšími lidmi odmítá jednat, respektive velmi často lidi odbude nějakými obecnými, stále dokola se opakujícími hláškami,“ říká Štěpán Kuchta pro Expres.

Magistrát hlavního města se rezidentům pochlubil, že od příštího roku nebudou jezdit pivní vozítka, zrušeny byly i pandy. Podle Kuchty jsou to však jen kličky a magistrát v čele se Zdeňkem Hřibem (Piráti) své sliby neplní.

„Jejich fráze jen zastírají podstatu problému. Nehledě na to, že Hřib už nikdy nedodá, že původní termín zrušení pivních vozítek měl být k začátku prázdnin. Pak někdy k půlce srpna. Ale bylo to jen plané slibování, nic z toho se nenaplnilo. Já osobně s těmito termíny ani nepočítal a byl jsem kritizován za to, že nemlčím, když je to přece hotová věc a k srpnu vozítka skončí,“ uvádí Kuchta, který už se v minulosti vyjádřil tak, že centrum Prahy pohltila „chobotnice“.

Vše totiž podle něj ovládají podnikatelé a developeři společně s turisty.

Přitom by se mohlo zdát, že bydlení v Praze 1 je přání, které se splní jen málokomu. Průměrně totiž stojí metr čtvereční bydlení v centru kolem 200 tisíc korun a lepší to není ani s nájmy. Čtyři katastrální území s nejvyšším průměrným nájemným na metr čtvereční jsou Josefov (424 Kč), Malá Strana (418 Kč), Staré Město a Nové Město (386 a 372 Kč).

Takže je zřejmé, že pro bydlení v centru Prahy je třeba mít nejen trpělivost a pevné nervy s turisty, ale také dost peněz.

„Samozřejmě že ve večerkách je tady vše dražší. Hlavně v některých, které vedou Vietnamci. Ceny jsou neporovnatelné s tím, co se běžně nabízí v obchodech v jiných částech Prahy,“ přiznává Kuchta s tím, že není žádnou raritou, když za tradiční sortiment platíte v centru třeba trojnásobek běžné ceny.

Čínští turisté si Prahu zamilovali. Změní se to po tažení magistrátu?

„Je to jen střípek do mozaiky důvodů, proč se to tu vylidnilo a proč je to zde pro české stálé obyvatele nevstřícné,“ dodal Kuchta.

Na vznesenou kritiku reagoval také primátor Zdeněk Hřib, který uvedl, že se magistrát stížnostmi zabývá.

„Záležitosti řešíme společně s radnicí v Praze 1. Kupříkladu otázku rušení nočního klidu přes Airbnb řeší intenzivně místostarosta Pavel Nazarský. Pochopitelně to ale bude trochu běh na dlouhou trať,“ sdělil.

Fotogalerie

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Vezmeme vás na titulní stranu
Středa 20. listopadu 2019, svátek má Nikola
EXPRES

jít naiDNES.cz