Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Šéfové Prahy čelili roční bilanci: Zaražený Hřib, kritický Pospíšil a nekonkrétní Čižinský

  Do pořadu Rozstřel přišli lídři pražské koalice: pirátský primátor Zdeněk Hřib, předseda zastupitelů Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a Jan Čižinský z Prahy sobě. | foto: Mafra/Yan Rennelt

  V úterním pořadu Rozstřel serveru iDNES.cz se sešli lídři pražské koalice, aby společně probrali, jak se jim za rok podařilo naplnit své sliby občanům. Ve studiu byl pirátský primátor Zdeněk Hřib, předseda zastupitelů Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a Jan Čižinský z Prahy sobě. Debata začala hodnocením chování pražského primátora, kterého opakovaně v médiích jeho kolegové označují jako arogantního. Řešilo se také bydlení a doprava v Praze a byl to hodně smutný poslech.

  Na magistrátu mají být spojenci a tvořit silnou koalici, ale ve studiu Rozstřelu bylo zjevné, že to politickým lídrům příliš neklape. Zdeněk Hřib hned od úvodu čelil kritice ze strany Jiřího Pospíšila, který připomněl spor právě mezi pražským primátorem a Hanou Marvanovou, jež ho označila za arogantního člověka. Následně se k ní připojili i další politici a političky v čele s předsedkyní TOP 09 Markétou Adamovou Pekarovou.

  „Ne všechna jednání pana primátora jsou ideální. Pražanům bychom však měli říkat spíše pozitivní věci,“ snažil se debatu uklidnit Jan Čižinský, podle něhož musí být úspěšné město především stabilní. 

  Že je ovšem třeba mluvit i o nepříjemných věcech, řekl Jiří Pospíšil a zmínil, co jej osobně na chování primátora Hřiba trápí.

  „Mě třeba trápí, že 20. prosince Hana Marvanová říká, že je primátor arogantní a blokuje její práci. Přitom si myslím, že je to žena, od které bychom se tady my všichni měli spíše učit,“ míní Pospíšil.

  Do pořadu Rozstřel přišli lídři pražské koalice pirátský primátor Zdeněk Hřib,...

  Podle předsedy Pospíšila už nebyla jiná možnost než chování Zdeňka Hřiba medializovat. „Ona je symbolem boje proti totalitě a vy na ni spustíte, aby nic nedávala na Facebook,“ prozradil lídr Spojených sil pro Prahu.

  Primátor nechtěl slova zastupitelky Marvanové příliš komentovat a jen stroze oznámil, že ji respektuje jako profesionálku.

  Na otázku moderátora, zda se ho kritika osobně dotýká, Hřib několikrát neodpověděl a pouze řekl, že bere slova svých kritiků vážně.

  Během celého povídání působil Zdeněk Hřib jako nejvíce zaražený, přitom to měl být právě on jakožto primátor hlavního města, kdo bude za koalici vystupovat nejvýrazněji.

  Že vztahy a atmosféra nejsou mezi Pospíšilem a Hřibem ideální, dokreslila i debata u dalších témat. Zatímco Čižinský ani Hřib jiné alternativy vládnutí nehledají, Pospíšil přiznal, že by si uměl představit jiné sestavení.

  „Mluvíte o stabilitě, ale přitom chcete svou aktivitou štěpit pravici, pane kolego (řekl směrem k Čižinskému, pozn. red). My bychom rádi spolupracovali s ODS, ale není tady potřebná koaliční většina,“ uvedl.

  A jak že si koalice vedla při plnění svých slibů, které dala voličům?

  Velkým tématem bylo parkování, kterým se magistrát zabývá už rok. Diváky tedy zajímalo, co se za ten rok v této oblasti pro Pražany udělalo. Hřib na toto reagoval oznámením, že založili komisi, ta ovšem zatím žádné výsledky nepředstavila.

  Do pořadu Rozstřel přišli lídři pražské koalice pirátský primátor Zdeněk Hřib,...

  „Uzavřelo se centrum Prahy kvůli nějakým měřením. Dodnes nemáme jejich výsledky,“ řekl dále Pospíšil, podle kterého by si magistrát měl posypat popel na hlavu, protože své uzavírky obyvatelům města řádně nevysvětlil.

  „Tam šlo hlavně o to, aby 100 tisíc lidí nebylo denně v centru blokováno, když jedou v tramvajích. Navíc Praha je město s nejhorším ovzduším v České republice, horší už je jen Ostrava,“ dodal v debatě Jan Čižinský, který do práce jezdí na kole. 

  Zdeněk Hřib naopak jezdí do práce metrem, ale přesto nechtěl vypadat jako nepřítel řidičů.

  „Já také čekám na výsledek analýzy, kterou jsme prováděli. Rozhodně ale necítím automobilistu jako nějakého svého nepřítele,“ řekl v Rozstřelu primátor, jenž by se prý nebránil zavedení mýta v Praze.

  Hřib si postěžoval, že lidé v Praze více řeší videomapping než začátek výstavby metra D, což je podle něj mnohem větší událost. Následně ale Čižinský přiznal, že výstavba metra neprobíhá a ještě nějaký čas nebude.

  Praha totiž ještě nemá potřebná stavební povolení a podle primátora se Pražané linkou D poprvé svezou na konci roku 2027.

  Do pořadu Rozstřel přišli lídři pražské koalice pirátský primátor Zdeněk Hřib,...

  Výčet velkých projektů, které se koalici podařilo za rok vlády realizovat, tak zůstal poměrně krátký. 

  „Vysadíme v Praze půl milionů stromů. Dokončíme například stavbu nové Trojské lávky. A zahájíme i nějaké velké projekty. Do toho revoluce v IT oblasti, kde je možné plány uskutečnit rychle,“ zasnil se na závěr Hřib, jehož na závěr symbolicky usadil opět nohama pevně na zem Pospíšil, který připomněl, že se toho Praze v oblasti IT navzdory slibům nepodařilo příliš mnoho.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 15:49 středa 6. května 2020. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   66
  • Haha
   51
  • Cože
   38
  • Super
   34
  • Tvl
   34
  • Sladký
   32

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

  Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

  Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

  Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz