Hřib zakázal matrjošky, alkoturisté mají pré: Co se inspirovat ve Španělsku?

21. ledna 2020
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyhnal matrjošky z centra Prahy! Libě znějící titulek notně poopravil, aby se Pražané dozvěděli, že tak žhavé to s koncem kýče nebude. Zákaz se totiž vztahuje jen na prostory pronajímané městem. Alkoturisté proudí do metropole dál a rozhodně jich neubývá. Jako hub po dešti přibývá i (ne)možností, kde si doplnit hladinku. Ve Španělsku úřadům s opilými mládežníky došla trpělivost a v nadcházející sezoně se jim opice a následná ostuda pořádně prodraží.

„V městských prostorách už nebude turistický kýč a další ohavnosti! Jak to? Schválili jsme totiž nové podmínky výběrových řízení pro pronájem. Už nezáleží jen na ceně, ale ve hře jsou i další hlediska pro posuzování, třeba účel pronájmu, přínos pro Pražany nebo míra zkušeností pronajímatele,“ bije se v prsa pražský primátor Zdeněk Hřib.

„V podmínkách budoucích pronájmů je ukotveno také to, že prostory nesmí být využívány například jako diskotéky, směnárny, herny, sázkové kanceláře nebo obchůdky se suvenýry s jiným sortimentem než tím, který vychází z pražských nebo českých tradic,“ doplnil.

Má to ale jeden háček, a to dost významný. Připustil ho i sám Hřib.

„Většina toho, co kazí vizitku Prahy, je v soukromých prostorách. Plánujeme další opatření a budeme krok za krokem vracet Prahu Pražanům,“ uvedl, avšak dál nerozvedl, jak toho chce docílit.

Matrjošky a nevkusné suvenýry, které s Prahou nemají nic společného, jsou jedna věc. Centrum města nezdobí, na tom se shodneme. Na druhou stranu nedělají „bordel“ a neničí tvář metropole tolik jako nájezdy alkoturistů, kterých v Praze rok od roku přibývá.

S těmi se velmi účinně chtějí vypořádat na Baleárských ostrovech. Mallorca i Ibiza každé léto úpí pod náporem nevycválaných pijáků z celé Evropy, nejčastěji však Britů a také Němců.

Ostrov Mallorca je oblíbeným prázdninovým cílem.

V oblasti Playa de Palma a letoviska Magaluf na ostrově Mallorca a v části West End ve městě Sant Antoni na Ibize bude zakázáno podporovat prodej alkoholu: například reklamou či nabízením slev, třeba tzv. happy hours či dva za cenu jednoho. 

Nebude se tam smět prodávat alkohol v obchodech v nočních hodinách od 21:30 do 8:00. Tamní restaurace, které nabízejí all inclusive, budou smět servírovat k obědům a večeřím jen tři alkoholické nápoje na osobu.

„Je to první norma v Evropě, která omezuje reklamu a prodej alkoholu v konkrétních turistických zónách,“ citoval deník El País baleárskou vládu. „Máme též připravený plán, jak budeme o těchto omezeních informovat ve Španělsku i v jiných zemích, vysvětlíme to v Londýně i v Berlíně, spolupracujeme také s ambasádami a konzuláty. Vidí tento problém stejně jako my,“ uvedl místní ministr turistiky Iago Negueruela. 

Mnohem razantněji se bude pokutovat tzv. balconing, nebezpečná „zábava“, při níž se ročně těžce zraní nebo zemře několik lidí.

Co si vzít příklad třeba zrovna tady? Potřebujeme v centru Prahy nálevnu a obchod s alkoholem na každém rohu?  

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:30 středa 20. května 2020. Anketa je uzavřena.

  • 51
  • 45
  • 43
  • 39
  • 39
  • 38
Komentáře