Sobota 8. května 2021, Den vítězství
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Jsme turisté, ale zklamalo nás počasí. Agenti z Vrbětic se směšně vymlouvali v ruské televizi

  Skripal? Neznáme. Proč jsme tam byli a pouze na otočku? Jsme turisté, ale nelíbilo se nám počasí! Dva ruští agenti, po kterých policie pátrá v souvislosti s výbuchem muničního skladu ve Vrběticích, v roce 2018 vystoupili na stanici RT. Tam se bránili proti obviněním z otravy Sergeje Skripala nervověparalytickou látkou novičok. Nikdo jim ovšem na úsměvné výmluvy neskočil, navíc britská policie objevila neochvějný důkaz. Britové se nyní v nadsázce ptají: Ve Vrběticích je také nějaká katedrála?

  Osmnáct vyhoštěných pracovníků ambasády a dva Rusové v pátrání. To je zatím výsledek šokujícího zjištění českých tajných služeb, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích, při němž zemřeli dva lidé, stáli ruští agenti.

  Mělo jít o Alexandra Miškina (alias Alexandr Petrov) a Anatolije Čepigu (alias Ruslan Boširov). A to je mimořádně šokující zjištění, protože stejnou dvojici viní Velká Británie z otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala v Salisbury.

  Když na ně v roce 2018 začal policejní hon, oba zmizeli někde v Rusku. Jenže v září téhož roku se rozhodli vyjít s kůží na trh, vystoupili v rozhovoru pro ruskou televizní stanici RT a snažně tam vysvětlovali, že jde o jeden veliký omyl.

  Do Salisbury prý přijeli jako turisté na doporučení kamarádů. Chtěli tam navštívit všechna zajímavá místa včetně katedrály. Proč tam nakonec strávili tak krátký čas? Prý je překvapilo britské počasí.

  „Nebyli jsme v Salisbury déle než hodinu kvůli časovému rozestupu mezi vlaky. Město bylo pokryté sněhovou břečkou a i my jsme byli promáčení. Nasedli jsme do nejbližšího vlaku a vrátili se do Londýna,“ říkali tehdy.

  Podezřelá dvojice se v Salisbury příliš dlouho nezdržela.

  Podezřelá dvojice se v Salisbury příliš dlouho nezdržela.

  Jenže do Salisbury se dvojice vrátila. Když vysvětlovali proč, zdálo se dokonce, že se Miškin prořekl.

  „Vrátili jsme se 4. března, hlavně protože v Londýně všechno roztálo, bylo teplé a slunečné počasí. Konkrétně jsme jeli podívat se na Old Sarum a na katedrálu a rozhodli jsme se tu věc dokončit 4. března,“ prohlásil.

  „Podívat se na tu proslulou katedrálu, zajít na Old Sarum,“ doplnil ho rychle Čepiga, když se moderátorka zeptala, co myslí „tou věcí“.

  Ruslan Boširov na hotelu.

  Anatolij Čepiga (alias Ruslan Boširov) v hotelu v Londýně

  Alexandr Petrov.

  Alexandr Miškin (alias Alexandr Petrov)

  Řeč se pak stočila i na lahvičku s ženským parfémem značky Nina Ricci, ve které se měl novičok, jímž byl Skripal otráven, nacházet.

  „Není hloupé, aby normální chlápci u sebe měli ženský parfém? Celníci prověřují všechno, asi by se ptali, proč mají muži ve svých zavazadlech ženský parfém. Ne, neměli jsme to,“ kroutil hlavou Čepiga.

  Anatolij Čepiga (alas Ruslan Boširov) a Alexandr Miškin (alias Alexandr Petrov)...

  Anatolij Čepiga (alias Ruslan Boširov) a Alexandr Miškin (alias Alexandr Petrov) v rozhovoru pro stanici RT

  Britská vláda na rozhovor reagovala prohlášením, že jde o mlžení a lži. A že si je vinou ruské dvojice jista. Vyšetřovatelé měli kontaminaci novičokem zjistit i v hotelovém pokoji, kde byli Miškin s Čepigou ubytováni.

  Včerejší událost, kdy česká policie požádala o pomoc s pátráním po stejné dvojici v souvislosti s výbuchem muničního skladu ve Vrběticích, logicky zaujala i prakticky všechna zahraniční, především britská média.

  Hojně ji komentuje i veřejnost. Britové se například sarkasticky ptají, jaká katedrála asi ve Vrběticích stojí.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

  Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

  Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

  Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

  Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

  Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz