Čtvrtek 27. února 2020, svátek má Alexandr
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Maturita z matematiky povinně! Nebudeme nahánět hlasy školáků, vzkazuje Klaus mladší

  Šéf Trikolóry Václav Klaus mladší | foto: Pavel Dvořák, Tilen Vajt

  Povinná, nebo dobrovolná maturita z matematiky? Tohle téma teď rezonuje českou politickou scénou. Šéf Trikolóry Václav Klaus mladší má jako matematik a bývalý šéf vyhlášeného gymnázia PORG jasno. „Je to ve prospěch vzdělanosti a hospodářství České republiky. Nemá se to vyměňovat za případné hlasy sedmnácti- osmnáctiletých lidí, kteří to pak stejně ještě nahází někomu, kdo slíbí, že maturita bude za účast,“ prohlásil.

  Pro mnoho studentů jde o noční můru, řada politiků je ovšem přesvědčená, že by maturitu z matematiky měli podstoupit povinně. Myslí si to i hnutí Trikolóra, které svoje stanovisko prezentovalo na dnešní tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

  „V poslední době se maturita z matematiky stala volebním tématem. A to není správné, v tomto smyslu ustupovat, protože všichni víme, že maturita z matematiky obecně prospívá úrovni vzdělání a je ve prospěch českého hospodářství. Deset let se tato odborná debata vede, většina průmyslových svazů i pedagogické veřejnosti stojí za povinnou maturitou z matematiky. My to máme v programu, že hájíme povinnou maturitu z matematiky, českého jazyka a cizího jazyka,“ vysvětlila místopředsedkyně hnutí Zuzana Majerová Zahradníková.

  Šéf hnutí Václav Klaus mladší si myslí, že by za tématem povinné maturity z matematiky neměli politici vidět snahu získat hlasy těch nejmladších z řad voličů.

  „Skutečně jsme přesvědčeni, že je to ve prospěch vzdělanosti a hospodářství České republiky. Nemá se to vyměňovat za případné hlasy sedmnácti- osmnáctiletých lidí, kteří to pak stejně ještě nahází někomu, kdo slíbí, že maturita bude za účast,“ řekl nekompromisně.

  Klaus mladší s Trikolórou válcuje Facebook.

  Václav Klaus mladší a Zuzana Majerová Zahradníková

  Na dotaz jednoho z novinářů pak Klaus všechny ujistil, že on sám maturitou z matematiky prošel.

  „Já jsem maturoval z matematiky, pak jsem také matematiku studoval. Ještě jsem tu matematiku učil, abych byl kompletní, napsal jsem dvě knihy. To sice vypadá blbě, ale není to ten hlavní důvod, proč maturitu z matematiky hájíme,“ prozradil šéf Trikolóry.

  „Vlastně jsem měl na střední škole vždy jedničku akorát z matematiky a tělocviku. Jinak bych se o tom z pedagogických důvodů dál nevyjadřoval, protože mám děti ještě na školách,“ zavtipkoval na závěr.

  Ze zahraničí ani haléř

  Kromě maturity z matematiky se Václav Klaus mladší vyjádřil i k zákonu o financování politických stran. V něm existuje výjimka, v rámci které strany mohou přijímat peníze ze zahraničí. Klaus připomněl, že Trikolóra má přímo ve stanovách uvedeno, že nikdy nepřijme ze zahraničí ani haléř. A tak by to podle něj mělo být u všech politických subjektů.

  „Hájíme to, že Českou republiku a její politiku mají ovlivňovat čeští občané, případně české firmy. Nikoliv zájmy cizích států, někoho cizího. Ze záhadných důvodů je výjimka v zákoně, že nadace a další podobné organizace ze zahraničí, i ty politické, mohou financovat české politické strany. A my to chceme zrušit,“ vysvětlil.

  „Chceme také zvýšit strop na kampaň a možnosti českých firem a občanů podporovat politické strany. Proč? Důvodů je několik. Ten lex Babiš, který byl přijat, aby nějakým způsobem otravoval nejbohatšího českého politika, se naprosto minul účinkem. Vede jen k obrovskému nárůstu administrativy. Místo politického souboje to vede k různému udávání, kontrolování, špiclování, byrokracii a také to posiluje moc stranických sekretariátů,“ dodal Klaus.

  Fotogalerie

  Souhlasíte, že by maturita z matematiky měla být povinná?
  Ano
  330
  Ne
  287
  Premium

  Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

  Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

  Premium

  Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

  Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

  Premium

  Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

  Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 27. února 2020, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz