Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Pražské politiky nikdo zabít nechtěl! Zpráva o ricinovém vrahovi byla „kachna“

  Česko vypovědělo ze země dva zaměstnance ruského velvyslanectví, potvrdil to premiér Andrej Babiš. Vše souvisí s takzvanou ricinovou kauzou, kdy měl agent z Ruska přiletět do Prahy, aby se zde pokusil otrávit pražského primátora Zdeňka Hřiba, starostu Prahy 6 za TOP 09 Ondřeje Koláře a starostu Řeporyjí Pavla Novotného z ODS. To vše se ovšem ukázalo jako výmysl, který úmyslně rozšířili zaměstnanci velvyslanectví.

  Příběh o nájemném vrahovi šířili pracovníci ambasády podle všeho kvůli vlastním sporům. Premiér a předseda ANO Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD to v pátek ohlásili na brífinku v Praze.

  Bezpečnostní informační služba (BIS) měla podvod odhalit, pražským politikům tak žádné nebezpečí nehrozí a nehrozilo. Kauzu už předtím v Rusku označili za novinářskou „kachnu“. 

  „Dovolte mi, abych vás informoval o závěrech prověřování případu, který se týká údajného ohrožení českých regionálních politiků ze strany Ruska. Vzhledem k tomu, že se zde jedná o utajované skutečnosti, nebudu zacházet do podrobností. Každopádně z informací a předložených důkazů, které jsem obdržel od Bezpečnostní informační služby, jednoznačně vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze, kdy jeden z nich zaslal cíleně naší BIS smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům,“ řekl Babiš.

  Ruští diplomaté podle premiéra nejen zbytečně zatížili naše bezpečnostní složky, které musely kauzu intenzivně řešit, ale také komplikovali česko-ruské vztahy. Jméno Ruské federace mělo být v České republice výrazně poškozeno.

  „Jsme svrchovaný stát a takovéto akce na našem území nejsou přijatelné. Dva pracovníci ruského velvyslanectví byli prohlášeni za persony non grata,“ oznámil předseda vlády Babiš a zároveň poděkoval BIS za její výbornou práci.

  Všichni tři pražští politici jsou známí svým postojem vůči současnému Rusku a nemělo být tedy podle plánu ruských diplomatů vůbec těžké uvěřit tomu, že někdo usiluje o jejich život.

  „Zůstává pro mě klíčové stát si za svými názory, i když tím může člověk riskovat svoji bezpečnost. Žijeme v demokratické zemi a je mojí povinností hájit svobodu slova svoji i všech ostatních,“ komentoval v minulosti nutnost policejní ochrany primátor Zdeněk Hřib.

  Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Tomáš Petříček

  Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Tomáš Petříček

  „Ministerstvo zahraničních věcí – i já osobně – mělo snahu vyřešit tuto složitou a velmi nepříjemnou situaci diskrétně, diplomatickou cestou a od počátku kauzy opakovaně v tomto smyslu komunikovalo s Velvyslanectvím Ruské federace. Diplomatické řešení nebylo bohužel nakonec možné. Přístup Ruské federace nám nedává nakonec jinou možnost, a to i s vědomím očekávaných recipročních kroků,“ okomentoval věc ministr zahraničí Tomáš Petříček.

  Hrad slovy Jiřího Ovčáčka nebude celou kauzu v této chvíli vůbec komentovat.

  Fotogalerie

  Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

  Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz