jít naiDNES.cz

Král Instagramu, přátelé Česka a krásné ženy: Co je zač královská rodina z Jordánska?

Blízký východ je divokou oblastí, kterou zmítají válečné konflikty a ve spoustě případů nijak závratná životní úroveň. Minimálně jedna země si ovšem takovou charakteristiku nezaslouží. Řeč je o Jordánsku, kterému vládne král Abdalláh II., oblíbenec Západu, jehož urputný boj s Islámským státem ocenil i prezident Miloš Zeman Řádem bílého lva. Svět nyní zaujala fotografie prince Williama, jak si užívá zápas se synem jordánského krále. Proč jsou tak oblíbení? A co jste o Abdalláhovi i o celé jordánské královské rodině nevěděli?
Štěpán Karlesz   16:01
1/7

Nezkušený, přesto úspěšný

Jmenování Abdalláha II. bin al-Husajna jordánským králem přišlo poměrně nečekaně. Právoplatným dědicem trůnu byl jeho strýc, toho ale předchozí král, Abdalláhův otec, na poslední chvíli odstavil. 7. února 1999 si tak korunu nasadil právě současný jordánský vládce.

Bylo mu tehdy sedmatřicet let a s politikou příliš zkušeností neměl. I přes veškeré pochybnosti, zda si s královskou rolí poradí, ale nakonec udržel jordánskému království status jedné z nejstabilnějších zemí Blízkého východu.

Pravda ovšem je, že pověst Abdalláha Jordánského v posledních týdnech poměrně pokulhává. V zemi se odehrávají velké pouliční protesty, zejména proti vysokým daním a vzrůstající nezaměstnanosti. 

Jordánský král Abdalláh II.

Jordánský král Abdalláh II.

Na vině je v první řadě bídná situace v okolních státech, především v Sýrii.

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:01 24. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  18
 • Haha
  6
 • Cože
  6
 • Trapas
  6
 • Sladký
  6
 • Tvl
  5
Komentáře