jít naiDNES.cz

Euro za 18 korun? Směnárna na letišti je vředem na tváři Prahy, kdy se to změní?

Směnárny na pražském letišti nedělají hlavnímu městu dobrou pověst. Že tu za euro dostanete 18 korun se nelíbí ani vládě a premiérovi. | foto: Koláž Expres.cz

Zahraniční turisty čeká na pražském Letišti Václava Havla pořádná zrada, a to ještě nemusejí ani nasednout do některého z taxíků. V místních směnárnách na ně čeká výkupní cena 18 korun za euro! Ministryně financí Alena Schillerová se proto rozhodla, že nastaví maximální odchylku od kurzovního lístku České národní banky.

Štáb televize Nova na pražském letišti natáčel v polovině dubna, kdy reportérka Jana Schillerová směnila tisíc korun při kurzu 30 korun za euro a nazpět dostala za euro jen 18 korun. Po třech měsících se vůbec nic nezměnilo. Z původní tisícovky ve finále zbylo ani ne 600 korun.

„Myslím, že je to méně, víc dostanu ve městě,“ nechal se slyšet jeden z oslovených turistů. Ve svém úsudku se přitom nemýlil. V centru Prahy štábu zbylo o 370 korun víc. Neutěšená situace, která už léta kazí první dojem, který si návštěvníci o české metropoli udělají, zvedla ze židle i samotného premiéra Andreje Babiše a další členy vlády, kteří slibují nápravu.

„Kdybych byl ředitel letiště, dal bych tam udělat velkou tabuli, že ten skutečný kurz je 25 korun za euro. Naštěstí tam jsou také bankomaty, takže si můžou lidé vybrat z bankomatu, a ne v té podvodné směnárně,“ řekl k tomu premiér Andrej Babiš (ANO).

Nutno říct, že na tom nevydělává jen místní směnárna, ale i letiště. Za pět let za obchodní prostory směnárna zaplatí letišti miliardu a 380 milionů korun. Neutěšenou situaci nyní může vyřešit jen samotný stát.

Letiště Praha je akciovou společností, jediným akcionářem je stát, který zastupuje Ministerstvo financí. To chce do budoucna situaci řešit klauzulí v nové smlouvě s provozovatelem směnáren. Jenže až za čtyři roky, kdy skončí smluvní vztahy.

„Nebude možné, aby si směnárna stanovovala kurz, který bude výrazněji odlišný od kurzu stanoveného ČNB. Paní ministryně tento dopis pošle řediteli letiště neprodleně,“ potvrdil mluvčí Ministerstva financí Michal Žurovec. 

Česká národní banka směnárnu na letišti před čtyřmi lety pokutovala za nedostatečnou informovanost klientů o transakčním poplatku ve výši 27 procent. Nezbývá než doufat, že si turisté v budoucnu už budou moct své peníze měnit za příhodnějších podmínek...

Fotogalerie

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Komentáře
Vezmeme vás na titulní stranu
Sobota 19. října 2019, svátek má Michaela
EXPRES

jít naiDNES.cz