Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Nakladatelství Naše vojsko šokovalo kalendářem s nacisty. Předmětů má ale v nabídce více

  Nakladatelství Naše vojsko přišlo s nacistickým kalendářem. Není to první podobný skandál. | foto: Naše vojsko

  Kalendář osobností třetí říše, takový název nese nejnovější akvizice v nabídce kontroverzního nakladatelství Naše vojsko. Každý měsíc v něm najdete jiného majestátně vyobrazeného vraha. Jako první na zvrácenost upozornil předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma, který na nakladatelství podal trestní oznámení, nejnověji zrušil pražský magistrát i ministerstvo vnitra Našemu vojsku pronájem prostorů. Skandál není zdaleka prvním. Šéf nakladatelství se dosud vždy hájil, že nejde o propagaci, protože na prodeji nacistických předmětů vydělává.

  Na úvod sám Hitler, v únoru kat českého národa Heydrich, hned po něm Karl Hermann Frank, který proslul fanatickou nenávistí vůči Čechům a stál za vypálením vesnic Lidice a Ležáky. Na červenec strůjce holocaustu Himmler, v září, kdy začíná škola, zase doktor z Osvětimi Josef Mengele, který nechvalně proslul odpornými pokusy na dětech. A na závěr, jako zlatý hřeb, opět sám Hitler.

  Tak vypadá kalendář z dílny nakladatelství Naše vojsko. Na stole už leží žaloba od předsedy Nadačního fondu obětem holocaustu Michala Klímy, během úterka zase společnosti zrušilo pronájem prostorů Ministerstvo vnitra i Praha.

  Kdo ale nakladatelství zná, nemůže se moc divit. Není to zdaleka poprvé, co se Naše vojsko ocitlo v hledáčku policie kvůli propagaci nacismu.

  Poprvé to bylo v roce 2017 kvůli prodeji hrníčků s podobiznou nacistického vůbec Adolfa Hitlera a jeho pobočníků.

  Nakladatelství Naše vojsko přišlo s nacistickým kalendářem. Není to první...

  Takto vypadají hrníčky. Zelený štítek „sběratelská edice“ je zřejmě jen naoko, skutečnou klientelou budou spíše neonacisté.

  Šéf nakladatelství Emerich Drtina tehdy v rozhovoru pro Reflex bez zdráhání vysvětlil, že hrníčky do prodeje zařadil kvůli tomu, aby způsobil poprask a udělal si reklamu.

  Záhy ovšem zjistil, že se předměty s nacistickými pohlaváry skvěle prodávají, což před lety potvrdil jeden ze zástupců nakladatelství. A tak Drtina roztočil výrobu ve velkém. Nedlouho po hrníčcích se v nabídce objevila trička s Hitlerem. 

  Ta jsou mimochodem v prodeji stále, na nás jedno vykouklo v rubrice doporučených produktů, a to zároveň s tričkem Jaromíra Jágra. 

  Nakladatelství Naše vojsko přišlo s nacistickým kalendářem. Není to první...

  Jeden z největších Čechů historie musí mít jistě radost, že je jeho podobizna v jedné nabídce se zrůdou, která měla v plánu Československo vymazat z mapy světa a germanizovat jej.

  Nakladatelství Naše vojsko přišlo s nacistickým kalendářem. Není to první...

  Na každý měsíc jeden nacistický zločinec. Asi bychom se nedopočítali, kolik milionů obětí mají pánové z kalendáře dohromady na svědomí.

  Stejně tak v nabídce zůstávají i nacistické hrníčky. V kategorii „válečné osobnosti“ najdete širokou paletu nacistických zrůd doplněnou o dva kousky se sovětským diktátorem Stalinem. Bohužel, třeba české parašutisty, kteří provedli atentát na Heydricha, nakladatelství Naše vojsko zjevně za osobnosti nepovažuje.

  Stejně tak v nabídce nechybí ani nacistická bible, Hitlerův Mein Kampf.

  Ani v jednom z předchozích v případů ovšem policie nepochodila. Šéf nakladatelství Emerich Drtina zarytě tvrdí, že rozhodně nejde o propagaci nacismu, protože předměty prodává za účelem zisku. 

  Jenže kategorie plné klidně i čistě jen předmětů s nacistickými zločinci, kteří jsou popisováni jako „válečné osobnosti“, působí jinak.

  Fotogalerie

  Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

  Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

  Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

  Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

  VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

  Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz