Matěj Ruppert byl v souvislosti s politickým děním nejvíce vidět v první přímé volbě prezidenta republiky, kdy veřejně podporoval tehdejšího kandidáta TOP 09. Jezdil dokonce s ostatními umělci po naší zemi a besedoval s občany, proč a jak by se měli rozhodnout.
„Výrazně jsem podporoval Karla Schwarzenberga, to už je pár pátků. Od té doby si tak nějak říkám, jestli ona ta podpora nás, kulturních pracovníků, není kontraproduktivní. Ta doba, kdy měl politik vedle sebe zpěváka, herce a dobrého hokejistu, to už je pryč. Lidé se nechtějí nechat ovlivňovat lidmi, o kterých mají pocit, že nemají správný názor,“ říká zpěvák v pořadu Českého rozhlasu Osobnosti Plus.
Podle Rupperta by si měli lidé dělat obrázek sami. „Myslím, že je dobré nechat podporu politiků takzvaně normálním lidem, se standardním zaměstnáním. Když jsem byl v poslední době někým osloven, řekl jsem, ať jdou mezi normální lidi. Protože podívejte se, kde je ta protistrana. Ta chodí mezi lidi, na náměstí, před továrničky a tam trpělivě čeká. Nejdřív je to osm lidí, pak patnáct a nakonec třicet procent ve volbách.“
V rozhovoru se také zamýšlí nad úspěchem populistů v ČR a způsobem jejich ovlivňování voličů. Prvním znakem populistů je oddělení se od elit, napadnutí těch elit a semknutí se s neelitní masou. Takže pokud se například umělec spojí s elitou a populista s masou, tak to je kontraproduktivní.
„Ano, to se přesně v současnosti děje na několika frontách. Paradoxní je to, že ti lidé, s nimiž se populistický politik semkává, nechápou, že on se tím snaží stát v jejich očích tou elitou. Přitom ale často nezaslouženou,“ tvrdí Ruppert.
To, že se lidé dělí na dva tábory, je prý špatně už proto, že bychom měli mít všichni stejný zájem na prosperitě naší země.
Ze společenské roztříštěnosti prý standardně těží Miloš Zeman. „To se Miloši Zemanovi velmi dobře podařilo, to rozděl a panuj, dělá to dodneška a musím říct, že je v tom velmi dobrý. Ale možná jen v tom rozdělování.“
Kritický není Rupert jen k postavě prezidenta republiky. „Není to jenom on, ale do jisté míry zažehl něco, co doutnalo v té společnosti. Myslím, že pro naši společnost je nejmenším přínosem právě on. Nebo tím největším nepřínosem. Andrej Babiš je hned na druhém místě.“
A do třetice svých neoblíbenců jmenuje komunisty, kteří i přes svou krvavou a negativní minulost opět vystrkují růžky.
„Ale jsou to demokraticky zvolení politici, to já ani náhodou nenapadám, žijeme v nejlepším systému, i když není ideální. Nesouhlasím s tím, jak dopadly volby, ale je to jako v zaměstnání, když se mi třeba nelíbí vedení. To nemůžete vyměnit jen tak. Jsem nespokojený s naší politickou reprezentací, ale nemám jinou možnost než jít příště zase k volbám,“ říká zpěvák Monkey Business a dodává, že za problémy dnešní politiky stojí samotní politici, a ne jejich voliči.
Fotogalerie |