Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Brácha pomstil bráchu. Čižinští mohou konečně slavit, hrací automaty v Praze skončí

  Stopku hracím automatům chtěl vystavit už Pavel Čižinský, podařilo se to však až jeho bratrovi. | foto: Autor: Koláž Expres

  Pavel Čižinský bojoval proti herním automatům v centru Prahy tak dlouho, až byl na mimořádném zastupitelstvu sesazen z pozice starosty. Od té doby dělala Praha 1 vše pro to, aby automaty v metropoli mohly zůstat. Kde neuspěl Pavel, tam si nakonec vítězství připsal Jan, který po včerejší pětihodinové debatě na zasedání zastupitelstva společně s dalšími prosadil vyhlášku, která ukončí hrací automaty v Praze.

  Už na konci června se podařilo hnutí Praha sobě posbírat dostatek podpisů pro konání mimořádného zastupitelstva v Praze 1, kde se měl řešit problém gamblerství a herních automatů, jejichž konec si většina obyvatel města přála.

  Zastupitelé program jednání neschválili a vše spadlo pod stůl. Jednání zastupitelstva nebylo přenášeno online, a to i přes velký zájem veřejnosti. Jako důvod byly uvedeny technické problémy.

  Výsledek jednání nesl špatně především bývalý starosta Prahy 1 Pavel Čižinský, který si boj s hazardem stanovil jako jeden ze svých hlavních politických cílů. Svou následnou prohru a odvolání z pozice starosty vysvětloval právě snahou opozice převzít nad městskou částí kontrolu a mimo jiné nedopustit zánik herních automatů.

  Staronový šéf radnice Prahy 1 Petr Hejma (STAN) opakovaně uváděl, že mu sice zákaz automatů nevadí, ale byl by rád, kdyby byla možnost v centru města ponechat nějaké podniky, které by je mohly vlastnit a nabízet především cizincům.

  Radnice zřídila komisi, která během léta prováděla inspekce, a podle ní bylo vše v pořádku. „Ukázalo se, že byla dodržována ustanovení zákona, který stanovuje podmínky provozování a vstup bez patřičné registrace je v nich nemožný. Tím je vyloučen přístup nezletilým nebo jiným ohroženým skupinám,“ uvedla oficiálně Praha 1.

  Starosta Hejma odmítal, že chce technické hry v centru zachránit kvůli vlivným lobbistům, ale šlo mu prý především o to, aby plošným zákazem nezačala vznikat nelegální kasina.

  „Nechceme populisticky deklarovat, že zajistíme zrušení všech kasin, která v centrech metropolí běžně existují a která z více než sedmdesáti procent v Praze navštěvují zahraniční klienti. Tím by došlo k vytvoření šedé zóny a vznik ilegálních kasin,“ řekl Petr Hejma.

  Přestože se v Praze 1 dařilo regulaci hazardu blokovat, zlom přišel na magistrátu, kde radní Hana Kordová Marvanová přišla s vyhláškou, která má tento byznys výrazně omezit.

  Výherní automat - ilustrační foto

  „Především technické hry jsou podle zjištění odborníků druhem hazardu, který je nejvíc odpovědný za zmar v lidských životech. Musíme si také uvědomit, že závislost na automatech má dalekosáhlé společenské dopady. Kromě osobnosti samotného hráče likviduje i osudy jeho rodiny a blízkých. Zároveň má hazard nepříznivé dopady i na sousedství, kde se nachází. Proto technické hry plošně úplně zakážeme,“ podpořil tento návrh primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

  A na čtvrtečním zastupitelstvu se po mnoha hodinách skutečně podařilo vyhlášku přijmout.

  „Právě teď jsme na pražském zastupitelstvu po pětihodinové bitvě schválili vyhlášku, která ukončí hrací automaty v Praze. Toto jsou vítězství, kvůli kterým jsme sbírali podpisy! Bez Prahy sobě by se to nemohlo podařit,“ radoval se na sociálních sítích Jan Čižinský, který konečně může říci, že prosadil jeden ze svých velkých politických cílů.

  Zároveň se mu podařilo pomstít svého bratra, který v boji s herními automaty neuspěl.

  Fotogalerie

  Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

  Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

  Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

  Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

  Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

  Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz