Sobota 11. července 2020, svátek má Olga
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Koronavirus z něj udělal celebritu, zároveň mu zabil otce. Pacient číslo 1 promluvil

  Mattia Maestri byl prvním Italem, kterému byl zjištěna nemoc covid-19. | foto: Autor: Twitter/@BolsaCorredor

  Jmenuje se Mattia Maestri (38) a v Itálii je z něj celebrita. Maratonského běžce a fotbalistu ovšem neproslavil sport, ale skutečnost, že byl vůbec prvním pacientem, jemuž v Itálii diagnostikovali covid-19. Od té doby si prošel peklem. Nemoc zabila jeho otce, nakazila se i jeho těhotná žena a on sám byl dvacet dní v bezvědomí. Nyní může vyprávět, jak moc mu koronavirus změnil život a v jakém šoku byl, když se v nemocnici poprvé dozvěděl, co nemoc v jeho zemi působí.

  V půlce února byl koronavirus známý především v Číně a pro zbytek světa byl spíše raritou. Nikdo si neuměl představit, co Evropu a svět čeká v nadcházejících měsících. Neuměl si to představit ani Mattia Maestri, jemuž v Itálii říkají „pacient číslo 1“.

  Byl prvním, u koho byl covid-19 v Itálii odhalen. Během toho, co byl Mattia v kómatu, v němž bojoval o život, nákaza se rozšířila po celé Evropě a počet mrtvých narůstal.

  Celý život Mattia běhal, v minulosti hrával profesionálně fotbal, a tak když na něj přišla horečka, neočekával nic jiného než menší nachlazení. Lékaři mu oznámili, že má mírný zápal plic, měl brát antibiotika a v klidu doma nemoc přečkat.

  Léčba ale nezabírala a stav mladého běžce se stále zhoršoval. „Lékaři nerozuměli tomu, co se to se mnou děje. Mou ženu tak požádali o ty nejpodrobnější informace. Řekla jim o večeři s kamarádkou, která se nedávno vrátila z Číny. A to byl zázrak, protože i když má přítelkyně neonemocněla, lékař měl dobrou intuici,“ popisuje Maestri, jakou náhodou u něj lékaři přišli na to, že by mohl mít v těle koronavirus.

  V nemocnici ztratil vědomí, probral se až po dlouhých třech týdnech, kdy se začal dozvídat, co se v Evropě děje.

  „Lidé mi říkali, abych na Googlu nehledal své jméno. Já to ovšem udělal a nemohl jsem uvěřit vlastním očím. Psali o mně samé lži. Například že jsem odmítal jít do nemocnice nebo že jsem běhal maratony po celé Evropě a roznášel tak nemoc, i když jsem věděl, že nejsem v pořádku,“ říká Maestri, jemuž lidé denně psali nenávistné zprávy a přáli mu smrt.

  Osmatřicetiletý Ital přežil, na rozdíl od svého otce, který nemoci podlehl dva dny předtím, než Mattia propustili z nemocnice. Virem se nakazila také jeho těhotná žena, ale ta se zvládla vyléčit a porodila zdravé dítě.

  V Itálii koronavirus zabil už několik set lidí.

  „Když jsem byl v bezvědomí, nic mě nebolelo, nic jsem necítil. Jen jsem měl občas sny a vše bylo takové klidné, že jsem myslel, že tohle je ta předsíň smrti. Ještě v nemocnici jsem se dozvěděl, že je Den otců. Volal jsem domů, abych tátovi poblahopřál, ale slyšel jsem jen matčin pláč a pochopil jsem, že už není mezi námi,“ vypráví emotivně.

  „Po tom všem, co jsem prožil, je těžké to někomu popsat a vysvětlit. Ale vnímám teď život jinak, nikdy nepřestanu děkovat všem zdravotníkům, kteří se o mě starali,“ vzkazuje Ital, který je dodnes v kontaktu s lékařem, jenž u něj nemoc odhalil.

  „Je teď jako můj druhý otec. Jako můj nový otec! Byly to nepředstavitelné měsíce, šílené. V jednu chvíli jsem byl anonymní pacient se zápalem plic a po probuzení ze mě pandemie udělala symbol Evropy,“ dodává.

  Fotogalerie

  Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

  Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

  Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

  Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

  VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

  Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 11. července 2020, svátek má Olga
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz