Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Praha rozjede novou kampaň proti koronaviru. Apeluje na ty neposlušné a vyvrací fake news

  Hlavní město spouští novou kampaň proti koronaviru. Svou tvář jí propůjčili lidé v první linii | foto: Autor: Hlavní město Praha

  Jarní reakce lidí na opatření proti šíření koronaviru byla v České republice příkladná. Během vážnější druhé vlny už tomu tak není a uvědomuje si to i vedení Prahy, jež připravilo novou kampaň proti koronaviru. Jako hlavní tváře vybralo město ty, kteří bojují s nemocí v první linii. Oznámení přichází nedlouho poté, co se v hlavním městě řešily davy lidí na veřejných akcích a trzích. Pořadatelům už město pohrozilo správním řízením a pokutou.

  Praha v pondělí 26. října spustila novou kampaň, jejímiž tvářemi jsou skuteční lidé z první linie, kteří denně bojují proti pandemii koronaviru.

  „Kampaň poukazuje na to, že základní pravidla a zásady (včetně 3 R) jsou nejefektivnější cestou k omezení šíření nákazy. Obzvláště nyní, kdy počty nemocných a v karanténě rostou, kampaň připomíná, že naše chování ovlivňuje nejen zdraví nás samotných, ale i zdraví ostatních,“ řekl primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

  Statisíce korun se město rozhodlo investovat především kvůli tomu, že ochota lidí dodržovat nařízení není příliš velká a stále jsou slyšet i „popírači“, kteří ve vážnost situace nevěří. 

  „Dnes na nás neustále útočí velké množství negativních zpráv. Proto mám velkou radost, že je tato kampaň vedena pozitivně. Snažíme se pomocí skutečných hrdinů z první linie motivovat občany k dodržování základních bezpečnostních opatření. Pomáháme také vyvracet řadu fake news, které v souvislosti s covidem-19 kolují po internetu,“ uvedl náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček.

  „Cílem kampaně ‚Chraňte sebe i ostatní‘ je apel k veřejnosti na dodržování všech vládních opatření poukázáním na osoby v první linii, které svým zodpovědným chováním, ohleduplností a slušností můžeme ochránit a pomoci jim překonat toto nanejvýš kritické období pandemie. Jejím cílem je také oslovit veřejnost a motivovat část obyvatel, kteří odmítají dodržování pravidel, aby si vzpomněli na ty, kteří jsou vystaveni nebezpečí každý den, a přesto jako další tisíce lékařů, sestřiček, záchranářů, policistů nebo například hasičů po celé republice bojují o záchranu lidských životů,“ stojí v oficiálním vyjádření města, které za kampaň zaplatí přes 360 tisíc kroun.

  Vidět by měla být nejen v novinách, rádiích nebo na online zpravodajských serverech, ale lidé na ni narazí i na sociálních sítích či billboardech po celé Praze. Magistrát na svých stránkách potvrdil, že by do budoucna chtěl do kampaně zapojit jak některé známé osobnosti, tak i influencery.

  „V těchto nelehkých dnech, kdy by měl být ministr zdravotnictví vzorem pro všechny občany, se ukazuje, z koho bychom si skutečně měli brát příklad. Jsou to zdravotníci, záchranáři a dobrovolníci, kteří se například prostřednictvím Českého červeného kříže rozhodli pomáhat v domovech pro seniory nebo nemocnicích. To jsou skuteční hrdinové, kterým můžeme věřit, když říkají, že společně to zvládneme, a já jsem ráda, že právě oni jsou tváří kampaně,“ dodává radní pro zdravotnictví a sociální oblast Milena Johnová.

  Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly až třetina Čechů nebere omezení příliš vážně. Zhruba deset procent jich dokonce aktivně bojuje proti jejich dodržování.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

  Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

  Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

  Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

  Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

  Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz